| 3243F6 a întrebat:

Bai nu inteleg care-i treaba cu transgendării.

Faceti-ma, va rog mult de tot, sa inteleg de ce un barbat care este convins ca e femeie este normal si nu nebun.

23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"Unii oameni consideră că s-au născut în corpul greșit.
Acest lucru înseamnă că sexul care le-a fost atribuit la naștere (masculin sau feminin) nu se potrivește cu identitatea lor de gen sau cu ceea ce simt în interior.
Acești oameni sunt adesea numiți transgender, un termen "umbrelă", în care intră mai multe categorii de persoane, printre care transexualii, persoanele queer, androginii, etc. "

Citeste tot articolul aici:
https://www.divahair.ro/cuplu/ce-inseamna-sa-fii-transgender-in-romania

| 3243F6 explică (pentru Violleta2022):

Am citit si stiu asta, stiu ca ei cred sau sunt convinsi ca sunt altceva decat o spune natura sau stiinta sau dumnezeu sau mai stiu eu ce dicteaza realitatea.
Ce vreau sa mi se explice este de ce un barbat care este convins ca e femeie este normal si nu nebun, sanatos si nu stricat la cap.

| Violleta2022 a răspuns (pentru 3243F6):

Asta chiar nu-ti poate explica nimeni, de ce un barbat sau o femeie se considera altceva decat sunt in realitate ei.
Posibil sa fie afectati psihic, posibil sa fi avut traume in copilarie care i-au marcat, posibil sa fie o experinta de pe care si-o doresc, posibil sa se simta atrasi de sexul opus samd.

| 3243F6 explică (pentru Violleta2022):

Nu ma intereseaza cauza! Ma intereseaza sa stiu de ce un barbat care este convins ca e femeie este normal si nu nebun.
Ai zis "Asta chiar nu-ti poate explica nimeni" deci nu stii, poti doar presupune. OK!

| Violleta2022 a răspuns (pentru 3243F6):

Eu nu am spus nicaieri ca acela ar fi normal sau nebun, am spus doar ca nu-ti poate explica nimeni de ce se cred diferiti.

| 3243F6 explică (pentru Violleta2022):

De ce mi-ai spus asta daca nu am intrebat nimic legat de asta? Vreau doar sa stiu de ce un barbat care este convins ca e femeie este considerat normal, lucru ce trebuie acceptat de alti oameni ca fiind sanatos la cap, si nu nebun. Doar acest singur, exclusiv, simplu, unic lucru, nu de ce a ajuns sa creada asta, nu ce simte, nu ce vrea, nu ce viseaza.

Dar am inteles din raspunsurile tale si ale celorlalti ca nici voi nu aveti un raspuns explicat la problema din punct de vedere obiectiv. Din nou, e OK, mersi!

| Violleta2022 a răspuns (pentru 3243F6):

Ia de citeste mai bine, ceea ce ti-am scris eu este un text dintr-un articol, de aceea l-am si pus in ghilimele, ca nu l-am scris eu.

| doctorandus a răspuns:

Ala are o trauma. Dar nu e o trauma care trece luand pilule. Asta e impresia lui: ca s-a nascut intr-un corp gresit. Si n-ai cum sa-i anulezi aceasta impresie. Incercand sa-l convingi de contrariul mai rau ii faci.

| Analex17 a răspuns (pentru doctorandus):

Nicio boala psihica nu trece luand pilule, mai rau cand esti incurajat "politic" sa persisti in boala.

| 3243F6 explică (pentru doctorandus):

Zilele astea am vazut copii "educati" cu materiale explicite in Viena.
Ce a produs trauma despre care vorbesti?

| relian a răspuns:

Nu este nebun, dar nici normal nu-i. Este defect din fabrica, adica stii cum e la o fabrica, se mai fac si rebuturi laughing ori piese cu ceva defecte, care nu-s rebuturi, is folosite totusi, dar is la alta categorie slab calitative.

Cam asta se intampla cu acesti oameni, au ceva defectiuni, societatea trebuie sai accepte, dar nu trebuie lasati sa li se urce libertatea la cap.
Sa ramana in banca lor, sa nu vaca valuri, acesti oameni cu defectiuni, trebuie sa nu fie mediatizati absolut deloc, sa fie tercuti sub tacere, adica sa nu aibe dreptul sa se afiseze in public, sa nu vina sa spuna ca nu stiu ce drepturi au, pentru ca nu au absplut nici un drept de nicaeri, nici de la natura si nici de la societate, unde pui ca nici de la religie.

Deci esti gay, esti barbatul femeie, sa fii sanatos, stai la tine acasa, exprimati acolo talemntele, nu in public, nu la vedere.

Eu asa le-as face acestor re buturi sau oameni cu defectiuni.Pt ca societatea are nevoie de oameni normali, adica care sa vie viabili, sa duca specia mai departe, nu de gay si de barbati femeie, mai vor si operatii de schimbare de sex laughing leas baga oragnele pe git asa cu forta laughing sai satur

Deci sa ajuns aici ca li s-a dat apa la moara, cam asta sta situatia.Nu trebuie lasati sa se manifeste, pentru ca daca erau in pestera, demult erau prada la sacali laughing natura iar fi eliminat rapid.De refgula acesti barbati femeie, is si asa slabi din toate pctele de vedere si sub aspectul inteligentei, deci sanse mari nu ar fi avut in salbaticie.

Acum in societatea de azi, au curaj, vor drepturi laughing ce lea da eu drepturi numa cu stingu laughing

| Furnicuta000 a răspuns:

Gandeste-te ca tu acum esti baiat si maine te trezesti, te uiti in oglinda si vezi ca esti femeie si ca ai organe feminine si sani si vrei cu disperare sa fii din nou baiat, sa ai corp de baiat. Ei bine, cam asa se simt si ei doar ca asta simt practic toata viata, de cand sunt mici pentru ca nu apare asa la 20 ani ci in copilarie.
Si nu zice nimeni ca e normal sau anormal, dpdv biologic nu e normal dar decat sa traiasca omul ala nefericit toata viata si sa ajunga chiar sa isi ia viata din cauza asta, nu mai bine il intelegem si ii toleram schimbarea?

| 3243F6 explică (pentru Furnicuta000):

Cum sa fac o comparatie pe baza a ceva ireal? Nu s-a trezit nimeni si n-o sa se trezeasca niciodata un barbat cu corp de femeie dupa somn.
Ala care e convins ca la un moment dat o sa se trezeasca cu vagin si sani dintr-o data e nebun.
Din ce-mi spui tu pare ca ei VOR sa fie altceva decat sunt. Nu asta e intrebarea! Intrebarea este "de ce un barbat care este CONVINS ca e femeie este normal si nu nebun?"
Sau tu vrei sa-mi spui ca transgendării nu sunt convinsi ca sunt ceea ce prezinta ca sunt ci doar prezinta ceea ce ar vrea sa fie?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru 3243F6):

In primul rand cine a zis ca e normal? El ca si organism este construit normal doar ca problema e la creier, el nu se simte bine in corpul lui. Si treaba aia cu normalul e strict dpdv social, ar fi normal sa ii lasam sa traiasca cum vor. Stai linistit ca nu e ceva contagios daca asta era ingrijorarea ta

| 3243F6 explică (pentru Furnicuta000):

Nu nu nu, normal nu e sa lasam toti nebunii sa traiasca cum vor. Criminalii ar trebui sa fie lasati sa traiasca cum vor? Doamne fereste!

| Furnicuta000 a răspuns (pentru 3243F6):

Nu poti sa le compari. Oamenii astia nu au facut nimic rau. Uite, de ex unele orientari sexuale sunt acceptate altele sunt condamnate. De ex homosexualitatea (atractia fata de acelasi sex) e acceptata pentru ca un gay nu face rau nimanui, in schimb pedofilia (atractia fata de copii) este aspru pedepsita. La fel si zoofilia, necrofilia si altele. Deci nu toate devierile sunt incurajate

| 3243F6 explică (pentru Furnicuta000):

Cum sa nu faca nimic rau?! Tie ti-ar conveni ca fetita ta sa se schimbe in vestiar inainte sa intre in bazin cu un barbat gol in camera pentru ca el este convins ca e femeie si ca ar trebui sa se schimbe acolo unde-i e locul?!

Dar deraiem de la subiect. Crezi ca un barbat care este convins ca este femeie este sanatos la cap sau nu? Daca da de ce, daca nu de ce? Daca nu stii, nu esti convins(/ă?) de un raspuns ci doar presupui, OK!

| Crackman a răspuns:

Ca este o perioada in care aparent nebunia este normala dar vezi altfel, sunt la finalul vremurilor in care totul este amestecat.
Plus de asta astia vor sa bage pe gat.

| TimberWolf a răspuns:

Boala la cap a devenit un trend, asta e raspunsul!

| Madaxo97 a răspuns:

Nu stiu sincer dacă e nebunie sau nu, dar eu îi consider foarte ciudati pe acești oameni, nu îi înțeleg de ce nu sunt mulțumiți de ce au între picioare, de ce contează așa de mult pentru ei.

| 3243F6 explică (pentru Madaxo97):

Vezi ca se supara pe tine daca spui ca ceea ce reprezinta ei se datoreaza strict la ce au intre picioare laughing
Daca le spui asta incep cu balariile care te fac sa intelegi ca nici ei nu inteleg.

| Madaxo97 a răspuns (pentru 3243F6):

Știu ce zici, nu e vorba ca nu îi accept, eu încerc sa nu judec pe nimeni, doar că nu îi înțeleg pe acești oameni, ce anume le lipsește... Pe gay si lesbiene, bisexuali, îi înțeleg, ok, ești băiat îți place alt băiat, simplu, fiecare cu preferințele lui, dar pe transgenderi chiar nu reușesc sa ii înțeleg cum se duce totul așa de departe până la a-și schimba sexul si înfățișarea. Ar trebui sa aiba alte preocupari, legate de cariera, sau sa facă ceva productiv cu viața lor, nu să schimbe organul dintre picioare, la ei toată viața lor se învârte in jurul chestiei ăsteia, nu mai fac si altceva.
Si eu când eram mică eram mai băiețoasă, mai ma gândeam din când în când "mama, ce bine era dacă ma nășteam băiat", si acum mai am momente când am așa cate un impuls masculin, o fi si din cauză ca sunt zodia Berbec si este o zodie masculină, asta nu înseamnă ca gata vreau sa fiu bărbat, îmi place mult mai mult sa fiu femeie. Cred ca acești oameni sunt foarte confuzi, posibil sa fie si o tulburare de comportament sau de personalitate la mijloc.

| Analex17 a răspuns:

Daca esti barbat si te crezi Napoleon, esti internat la nebuni, daca esti barbat si te crezi femeie, ai drepturi.