| anonim_4396 a întrebat:

Bărbați, vreau sa aflu părerea voastră sinceră. Știu că unii nu sunteți așa, dar va pliați pe scenariu.
Să zicem că sunteți o persoană influenta, aveți statut și relații.
Ajutați o femeie tânără în cariera.
Ea va simpatizează și vă poartă recunoștință.
Tânără e drăguță, responsabila, eficienta (puțin) copilăroasă și cu mult entuziasm.
După vreun an jumate, timp în care cariera ei e in plina ascensiune, îi propuneți să întrețină relații intime cu voi, drept răsplată pentru ajutorul oferit. Ea la început evita dar mai apoi accepta.
Ei bine, ați mai respecta-o la fel după ce vi s-a dăruit?
Ați mai vedea-o cu aceași ochi?

13 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Eu nu as cere vreodata unei femei sa mi se daruiasca drept rasplata pentru ceva. Nu voi suporta niciodata ideea ca o femeie face sex cu mine din alt motiv decat placerea ei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| dullcat a răspuns:

De ce tot repeti intrebarea?

| anonim_4396 explică (pentru dullcat):

In caz că nu ai fost atenta, NU am repetat nicio întrebare, doar tematica se aseamănă.

| dullcat a răspuns (pentru anonim_4396):

E aceeasi intrebare, parafrazata.

| anonim_4396 explică (pentru dullcat):

Asa,si? Cu ce anume te deranjeaza?
Daca te supara, ignori intrebarea si treci mai departe.

| dullcat a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma deranjeaza ca TPU devine TPUx3/5/8. Pentru ca observ ca multi incep sa puna intrebarile in mod repetat.Si nu inteleg, doresti si alte perspective sau de ce te-ai repeta asa?

| Hammurabi a răspuns:

Nu. Și nu după ce mi s-a dăruit.
Dacă ajung să-i fac o propunere de genul ăsta, și sub forma asta de troc mizerabil (drept răsplată pentru ajutor), nu e clar că pentru mine nu mai înseamnă nimic decât un obiect sexual?
Deci, ce mai contează "după"?

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnCălător a răspuns:

N-ai cum s-o mai vezi cu aceiași ochii. Dinamica s-a schimbat definitiv.
In cazul expus de tine există două variante.
Vă indragostiți unul și altul și rămăneți impreună.
Sau povestea se incheie iar unul dintre voi pierde serviciul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De-a lungul timpului, prin prisma jobului pe care îl am (și nu spun care e), am format profesional femei și bărbați, ca și colegi lucrând cot la cot cu mine la diferite proiecte. Rata de training era undeva la 25% femei și bărbați 75%. Niciodată nu m-am "încurcat" cu o colegă, desi tentații au fost si nu puține. Si eram si singur deci puteam "merge la sigur", nu însurat ca acum. Poate și pentru faptul că avusesem ca și contraexemplu pe șeful meu (am dat exemplu acum câteva zile ce a făcut cu o colega secretară, cred ca tot la o astfel de postare). Când faci acest lucru la job, automat apar discuții între colegi, oricât ai ține secret (sau nu) și apar discuții de genul ca X favorizează pe Y, căci X face sex cu Y. Și genul ăsta de discuții țin zile, săptămâni, luni poate chiar ani. Că X e băiat bun, dar face sex la job cu femei pentru a le promova. Și nu numai în cadrul respectivei companii sunt discuții. Dacă Y pleacă din companie și se duce la o companie rivală, e posibil ca și acolo să se știe ca Y a făcut sex cu X din vechea companie. Oamenii vorbesc; unii în cunoștință de cauză, alții mint doar ca să bage strâmbe.

Așa că dacă ești în situația asta, și cred că ești pentru că ai deja multe mesaje pe același subiect, încearcă să eviți sa faci sex cu cineva de la job (fie el superior sau simplu coleg). Vorba se duce, si poti fi stigmatizata si in alte companii (de genul Y e parașuta,
facea sex cu șeful ei, așa s-a lansat in carieră). Dacă totuși treaba s-a întâmplat discuta cu respectivul coleg și mențineți secretul, iar la job nu vă favorizați; contează mult aspectul ăsta. Relațiile la job sunt dificile și de cele mai multe ori nu duc la nimic bun. Pot apărea și situații de genul, X și Y rămân în companie mulți și ajung să se urască. Pot apărea tot felul de răzbunări, poate chiar mici șantaje.

Pot apărea genul de discuții și dacă ești curat/a. Pentru mine singurul lucru care contează cu adevărat e adevărul. Un om integru poate merge până în pânzele albe ca să-și dovedească nevinovăția; sau poate să nu-l intereseze genul de discuții, pentru că știe nu a făcut acel lucru.

PS: îmi cer scuze pentru cei care cred că am scris un mesaj prea lung. Sper totuși ca postarea mea sa o ajute pe colega noastră, că prea insistă cu tema asta nenorocita.

| Nyarlathotep a răspuns:

Nu as ajuta o tanara DOAR pentru simplul fapt ca este draguta. As cere bani, MULTI BANI. Lumea uita ca poti cere bani de la cineva pentru care faci un efort. Nu trebuie sa ceri sex, ceri bani. Daca cariera ei este in ascensiune, stabilesc un contract cu ea prin care un procent din profiturile ei ajung in buzunarul meu.

Iar sexul il fac cu altcineva, sau cu ea, doar daca ea imi va cere asta. Pana atunci, banii ei, sunt si banii mei!

Faptul ca este "draguta" nu este un criteriu pentru care eu sa fac favoruri. Totul e pe bani. Iar daca nu e pe bani, nu ma implic, pooate fi ea cat de draguta.