| Mimimimimi96 a întrebat:

BRIGAELA TE ROG RASPUNDE LA INTREBAREA MEA! imi e rusine sa merg la ginicolog,si as vrea sa imi raspundeti,cu putin timp in urma,m-am masturbat doar la exterior,fara sa introduc ceva,dupa ce am fost la baie, am vazut putin putin putin sange, este posibil ca himenul meu sa se fi rupt?

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu stiu, este posibil. sau ti-ai facut o rana pe vulva.

| Mimimimimi96 explică (pentru Brigaela):

Este posbili ca de la supraexcitare sa se rupa? de ce? cum?

| Brigaela a răspuns (pentru Mimimimimi96):

Nu de la superexcitare, dar himenul este o membrana foarte subtire situat exact la intrarea in vagin. Se poate rupe destul de usor daca aplici presiune asupra orificiului vaginal. Eu nu stiu ce ai facut tu, am vazut fete care in frenezia masturbarii si-au facut rani pe labii sau clitoris, asa ca poti sangera si dintr-o astfel de rana. Examineaza-ti vulva cu o oglinda, vei vedea si himenul si vei identifica si sursa sangerarii.

| Mimimimimi96 explică (pentru Brigaela):

Dar din cauza situatiei intimplate cu mine sau din cauza masturbarii, pot sa nu pot avea copii in viitor? este posibil asa ceva? cum a zis cineva mai jos

| Brigaela a răspuns (pentru Mimimimimi96):

Nu, nu este posibil. Masturbarea sau leziunile vulvare minore intamplatoare NU afecteaza capacitatea de a avea copii. NU s-a intamplat nimic grav.

| darrio2007 a răspuns:

Ai frecat clitorisul pana l-ai zapacit.Care este la exterior.Mai faci tu copii cand va zbura porcul.

| corbulalbrosu a răspuns:

Aparitia/prezenta oricarei sangerari chiar si intro cantitate infima in afara perioadei de menstruatie se considera ca fiind anormala si in cazul in care se repeta sau va reapare la o noua masturbare la fel doar exterioara, ar fi indicat sa fii consultata ginecologic. Nu se poate da o explicatie, nici macar nu se poate emite o parere catusi de cat pertinenta. Sanatate.

| mihai69 a răspuns:

Orice e posibil. Doar o examinare poate detecta motivul; și cine ai vrea s-o facă, dacă nu un medic?!?

| minrest a răspuns:

In ce hal ai maltratat clitorisul ala, saracul, daca ti-a dat sangele. Vezi ca ramane acolo, il gasesti si maine.

| sofisis a răspuns:

Pai daca masturbarea a fost strict clitoridiana (adica, asa cum ziceti voi, la exterior) si nu ai penetrat cu NIMIC (nici macar cu degetul) vaginul, NU are cum sa se rupa himenul. De la ce? De la sine?
Poate iti vine menstruatia si de aici sangerarea. Sau poate ai o rana ceva pe col. Sau ai avut vreo raceala recenta jos? Oricum, orice ar fi, in nici un caz himenul nu ti se rupea de la sine putere.