| anonim_4396 a întrebat:

Bun deci știu că am mai scris întrebări de genul și probabil asta o sa fie ultima. Deci am 19 ani, nu am avut niciodată o iubită sau să fi întreținut relații intime fiindcă sunt mai timid, cum as putea sa scap de asta? Dau fundă. Uneori mă apucă cheful rău de sex și e greu...

3 răspunsuri:
| Mindfulness a răspuns:

Te expui prin abordare directă când sunt pe o bancă,vei fi refuzat de multe ori,dar într-o zi o sa îți depășești condiția și nu o să mai fi cuprins de emoții,vei fi tu însuți și ceva mai dezinvolt in abordare când vei vorbi cu alte fete. Te prezinți prima data apoi ii spui ce ai de spus,dar trebuie sa ai grija sa nu îți tremure vocea sau sa te bâlbâi, sa fi mai ferm și să nu ai vocea subțire, o voce subțire denotă frica și nesiguranța ceea ce pe ele nu le atrage deloc, lor le plac tipii încrezători în propriile forțe.
Poți și online sa abordezi la început apoi treci la un next level. Trebuie sa îți induci ideea că poți nu că nu poți și vei eșua și va râde de tine. Sa nu ii faci niciodată prea multe complinte și să mai faci cate o gluma.
Faci totul cu pași mărunți.
Sunt și aici multe fete timide și introvertite dar fete faine le vei găsi în realitate, la tine in localitate.
Abordează cu tupeu și nu te gândi la fiasco ci că nu vei pierde nimic dacă vei fi refuzat.

| MarianWLF a răspuns:

Timiditate=frica, pana la urma asta e, nu o sa inveti sa scapi de frica de a vorbi cu o fata pana nu mergi efectiv sa stai de vorba chit ca o dai in bara, cum altcumva sa incepi si sa te obisnuiesti? La 20 am intretinut primul contact sexual deci nu e capat de tara ca nu ai reusit pana acum, nu o sa iti iasa din prima sa vorbesti cu o fata asa cum nu ti-a iesit din prima mersul pe bicicleta, indrazneste.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti sa-ti faci o iubita si o relatie intima daca nu te focusezi sa vorbesti cu oamenii, se intri in discutie cu ei, sa-ti desclestezi limba si sa-i saluti, sa o faci intr-un mod respectuos si politicos ca ei sa iti raspunda in aceeasi maniera.