| mimiwewem a întrebat:

Aș dori doar cine știe să răspundă, să o facă! Știu, sunt proastă, etc. Mulțumesc.Am facut un avort chiar acum 8 zile, am sângerat un pic a doua zi, și după 2 zile mi-a venit menstruația care mi-a ținut 4 zile, adică până duminică. Iar aseară am avut primul contact sexual neprotejat, și în timpul actului a început să mă doară jos, sub burtă și ne-am oprit. Mentionez ca nu a ejaculat in mine,de fapt,nici măcar nu a terminat. Întrebarea mea este : Pot ramane insarcinata? da,stiu, trebuia sa ma protejez si sa gandesc, dar fapta e consumata.

Răspuns Câştigător
| HaHaGirl a răspuns:

Nu, nu trebuia sa te protejezi, nu aveai voie cel putin 6 saptamani sa ai contact sexual, si nu ti-a venit menstruatia sunt niste chestii care apar dupa un avort, am patit si eu asta si am patit la fel insa medicul a spus ca erau reactii ale organismului, menstruatia iti va veni cel putin dupa 3-4 saptamani, gravida nu ai cum sa fi pentru ca inca nu te-ai refacut complet si te durea pentru ca ovarele tale erau ca si ''nou-nascute'' cum s-ar spune si nu esti gravida sigur.Trebuia sa-ti spuna medicul tot ce era de spus, mai ales asta cu contactul sexual, era important, dar nu-ti fa griji nu esti insarcinata si ai grija de tine si renunta la sex o vreme, e mai bine pentru tine asa.

23 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mai degraba poti suferi o ruptura de uter, Si, bineinteles poti ramane insarcinata. Totusi, problema uterina poate fi foarte grava, de aceea sexul este complet interzis timp de 6 saptamani dupa avort. Poti muri in urma unui act sexual in aceste 6 saptamani soldat cu ruptura uterina. Iar daca ramai acum insarcinata poti naste un copil cu probleme (mic, cu handicap, etc) si nu vei mai putea face avort indiferent de cum este copilul.

| mona a răspuns:

Sigur ca poti ramane, sansele sunt mai mari ca inainte, dupa avort nu ai voie sa faci sex 6 saptamani

| mimiwewem explică (pentru mona):

Dar dupa menstruatie se spune ca nu poti ramane...
de fapt am facut avort.dar tot revin la ce am auzit, ca dupa menstra nu ramai.e adevarat? care sunt sansele acum?

| mona a răspuns (pentru mimiwewem):

In general sansele sa ramai insarcinata dupa menstruatie sunt minime[dar exista] dar in cazul tau tinand cont ca ai facut avort, pot spune ca te-ai jucat cu focul mai ales ca nu te ai protejat[plus ca aveai interzis la sex 6 saptamani]

| HaHaGirl a răspuns (pentru mona):

Nu e adv, in primul rand menstruatia dupa avort vine intr 30-40 de zile timp in care nu ai voie sa ai contact sexual, ovarele ei sunt ca ''nenascute'' acum pentru ca au trecut abia 8 zile, nu poti ramane insarcinata atat de devreme eventual sa fi trecut vreo 3 sapt si apoi da. daca nu-i venea menstruatia in 60 de zile, atunci trebuie sa faca un test de sarcina, eu am trecut prin asta si stiu cum este de fapt.

| mona a răspuns (pentru HaHaGirl):

Din moment ce ai avortat iti vine menstruatia automat [am insotit o prietena cand a facut asa ceva si stiu ce zic]

| HaHaGirl a răspuns (pentru mona):

Nu,menstruatia vine dupa 30-40 de zile, ceea ce i s-a intamplat ei, prietenei tale si altor femei, sunt urmarile avortului, sangerari exact ca in timpul menstruatiei intre 4-7 zile, eu am fost foarte speriata si am intrebat medicul si asta mi-a spus, practic corpul ei inca nu a asimilat ''ideea'' ca copilul numai e si cum doctorul te '' smotoceste pe dinauntru'' sau cum vrei tu sa-i spui, rezulta aceste sangerari dupa faptul in sine

caramela
| caramela a răspuns:

Doamneee, abia ai facut avort si ai si facut sex? sanatatea ta nu conteaza?
http://www.sanatateatv.ro/......upa-avort/
O seara buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate, ce e in neregula cu tine? Si ce fel de prieten ai daca este intr-atat de porc si cretin incat sa se joace cu sanatatea ta, intr-o nesimtire cumplita? Nu era de ajuns ca te-a facut sa treci printr-un avort, acum nu vrea nici macar sa astepte sa te refaci? Ce fel de om e acest sclav? Si tu ai macar un strop de minte?

Renunta la "iubitul" tau cat mai poti si gaseste un baiat care sa te iubeasca si sa te protejeze, nu sa te trimita prin spitale cand are el chef de sex! Si nu glumesc, vei ajunge rau daca vei continua asa. Nu stiu in ce fel de situatie esti, ma gandesc ca nu e tocmai lejera, dar fa orice sa scapi din ea.

| mimiwewem explică (pentru anonim_4396):

Multumesc.Chiar asta am sa fac.

| JasminNoir a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu te auzi ce spui? Nu baiatul e de vina. Corectez, nu NUMAI baiatul e de vina. Amandoi sunt, si mai ales ea. Crezi ca el a ***** cu forta? Nu. Si ea a vrut. Pe raspunderea ei a facut asta. Nu i-a fost de ajuns ca a fost atat de fara-creier incat sa nu foloseasca un amarat de prezervativ si asa putea evita sa-si omoare copilu, dar dupa mai comite aceeasi greseala. Nu lua apararea principalului vinovat. Daca chiar nu o manca asa tare putea sa spuna NU iubitului ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JasminNoir):

Folosind un prezervativ si-ar fi omorat copilul in aceeasi masura in care si l-a omorat avortand. Nu exista niciun copil, nimic care sa constientizeze sau sa sufere, barbatii care se masturbeaza sau isi "irosesc samanta" sunt in aceeasi masura vinovati ca si femeile care fac un avort. Nu omoara nimic, doar ca nu permit existenta a ceva ce, pana la urma, oricum nu a existat niciodata.

Sunt de acord ca amandoi sunt inconstienti, am si spus asta. Doar ca el, daca ar fi tinut cu adevarat la ea, nici macar nu si-ar fi pus problema asta. Ca om cu capul pe umeri refuzi ideea din start mai ales cand vine vorba de sanatatea partenerului. Daca tensiunea sexuala e prea mare exista si alte modalitati pentru eliberarea acesteia dar sexul normal iese din discutie dupa un avort.

| mimiwewem explică (pentru JasminNoir):

Încă o dată, nu ești în situația mea. Și critică-te pe tine prima dată. Nu am menționat cum am rămas gravidă" scumpa" și de ce am făcut avort! Îți doresc din inimă să fii în situația mea :*.

| JasminNoir a răspuns (pentru mimiwewem):

Da, ai dreptate, nu-ti cunosc situația, dar totuși sunt curioasa sa te întreb: a doua oara de ce nu ai folosit prezervativul, ca sa fii sigura ca nu mai ești nevoita sa treci printr-un avort încă o data? Și de ce ai făcut sex chiar după avort? Nu știi ca e periculos? Nu încerc sa te critic, încerc sa înțeleg modul tău de gândire. Și în loc sa-mi spui intr-una ca nu sunt în situația ta, mai bine mi-ai explica cum sta treaba și poate te-as putea ajuta happy

| LoriLoL a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma mir cat de inconstienti puteti fi unii.''nu exista niciun copil, nimic care sa sufere''? una e sa -ti irosesti samanta si sa nu faci avort alta e sa se conceapa copilul si sa-l avortezi.e o diferenta mare! atunci pentru ce m-ai avortezi ceva din tine daca zici ca nu e conceput? nu va mai cautati scuze la faptele voastre! daca ar fi facut la fel mamele voastre v-ar fi luat dreptul la viata si la tot ce traiti din egoism

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoriLoL):

Nu eu am pus intrebarea asa ca nu caut scuze pentru faptele mele!

Sarind peste presupusele mele fapte, pe care tu le-ai scos din burta, daca mama m-ar fi avortat nu ar fi fost un sfarsit al universului. Pe tine te-ar fi scutit de acest mesaj, care oricum nu iti va afecta existenta in niciun fel si pe cativa apropiati i-ar fi privat de dreptul de a ma cunoaste. Dar nu ar fi fost nici un inceput, nici un sfarsit. Ar fi fost doar o experienta pe care ceilalti nu ar fi trait-o iar pe mine m-ar fi scutit sa repet aceleasi lucruri, la infinit.

Ca fapt divers, tu ce puteri senzoriale ai, incat sa-ti permiti puterea de decizie asupra vietii sau a mortii? De unde stii tu ca un avorton nu ar fi Mesia sau Hitler? Si, extrapoland, chiar esti de acord cu un trai mizer atunci cand vine vorba de un individ? Ok, tu militezi pentru viata. Ai cunoscut vreodata o persoana care sa regrete propria existenta? Pentru ca existenta nu s-a rezumat niciodata doar la viata. Se rezuma la optiuni. Inainte sa spui ca avortul este o crima, ai luat vreodata in considerare sansele unui individ rezultat dintr-o astfel de relatie? Sau esti pregatita sa oferi un verdict doar pe baza a catorva idei, putine si fixe, pe care ti le-ai insusit de-a lungul vietii?

Cand ai putere de decizie asupra vietii, lucrurile nu vor fi simple! Niciodata! Dar de la asta pana la a sustine sus si tare doar una dintre cele doua optiuni, mi se pare un drum lung.

Doar pentru ca tu simti anumite lucruri nu inseamna ca sunt si adevarul absolut. Inseamna doar ca le simti tu! Si e ok, atat timp cat tu iei propriile decizi, in conformitate cu ce simti si ce crezi, si ii lasi pe altii sa faca aceleasi lucruri, la randul lor. Daca vei incerca sa le impui si celorlalti aceeasi mentalitate, vei avea parte si de pareri care nu vor fi conform propriei realitati.

Iar punctul meu de vedere nu l-ai demontat in niciun fel cu argumente sau exemple. Ai spus doar ca nu esti de acord. Si sunt de acord cu asta, nu putem trai cu totii dupa anumite principii. Doar ca nu poti numi pe cineva "inconstient" pentru o alta viziune decat a ta, fara sa spui si de ce...

Ca fapt divers, daca poti trece peste simplele aparente si stereotipuri, vei realiza ca absolut toti oamenii traiesc din si pentru egoism. Frustrarea si egoismul sunt baza dezvoltarii oricarui individ.

| LoriLoL a răspuns (pentru anonim_4396):

happynu impun pct meu de vedere nimanui. eu personal nu mi-as permite sa iau viata cuiva, este un pacat foarte grav(este logic ca noi nu putem da viata unei fiinte la fel de logic cum nu ar trebui sa o luam), dar daca pentru altii este un lucru banal si neimportant asta este problema lor.fiecare cu faptele si conceptiile sale.n-am scos din burta niciun fapt de-al tau si n-am facut referire la tine, ci la pers care fac avort si isi cauta scuze. daca oamenii astia ar fi mai civilizati din alte puncte de vedere nu ar mai ajunge sa faca avort, sa ia bts etc.as vrea sa incheiem subiectul.o zi buna

| mimiwewem explică (pentru LoriLoL):

Eu una nu-mi cer scuze cu nimic. Eu doar regret.

| HaHaGirl a răspuns:

Ma bucur ca te-am ajutat dar dc nu ma lasi sa-ti raspund la mesaj! Nu accepti mesaje private, reao..glumesc,dar voiam sa te intreb ceva

| HaHaGirl a răspuns:

Nu,tot nu pot

| JasminNoir a răspuns:

Da,ai dreptate. Chiar esti proasta. Dupa ce ca ai facut avort, acuma iti si arde de sex, si pe deasupra neprotejat, ca poate, who knows?, mai ramai odata gravida. Si vad ca ti-ai si invatat lectia, iti omori copilu si dupa te mai si manca. Sfat: sa nu faci in viata ta copii, nu meriti sa fii mama.

| mimiwewem explică (pentru JasminNoir):

Când ai sa fii in situatia mea, atunci sa comentezi,

| JasminNoir a răspuns (pentru mimiwewem):

Hai ca asta-i buna. Te macina prea tare sentiment de vinovatie si nu ai cum altcumva sa te scuzi. Scumpa, eu nu voi fi niciodata in situatia ta, pentru ca eu sunt suficient de inteligenta sa nu fac aceeasi greseala de 2 ori si nu ma mancanca asa de tare *****, incat sa nu am rabdare sa imi iau un amarat de prezervativ happy