| Mirunasavu346 a întrebat:

Buna, acum 5 zile am luat pilula de a doua zi escapelle, dar nu am nici un efect advers. A fost luata destul de repede, dupa 16 ore de la ruperea prezervativului.Am inteles ca trebuia sa am sangerari sau stare de rau, singura chestie pe care am observat-o dupa ce am luat-o dupa vreo ora 2 m-a luat cu somn.Credeti ca e posibil sa fi ramas insarcinata (nu stiu daca eram la ovulatie cand s-a întâmplat) sunt foarte speriata si nu stiu daca imi va întârzia menstruatia sau va fi bine.Va rog cat mai multe răspunsuri

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta nu-ti poate spune nimeni, fiindca nimeni nu stie cum reactioneaza coprul tau, daca proceseaza pastila aia saueste alergica la ea si o elimina.
Cat despre ciclu, va veni decalat serios pe urmatorele 6-12 luni, fiindca efectele secundare vor apare un pic mai tarziu, dar vor apare.

| Emilian65 a răspuns:

Dacă ai luat pastilă de protecție, nu poți fi gravida.

| Madaxo97 a răspuns:

Cum naiba să rămâi gravidă dacă ai luat pastila de a doua zi? Nu rămâi, indiferent dacă pastila are efecte adverse sau nu.

| VoidEternal a răspuns (pentru Madaxo97):

Off, cunosc la prima mână caz de sarcina cu pastila luată la 10 ore. Dacă s-a produs ovulația deja, iei pastila degeaba. Nu vorbesc din auzite. Caz 100% concret. Nu zic că e cazul aici, dar te exprimi de parcă eficienta pastilei este 100% absolut și nu 85%.

| portocala11 a răspuns:

Nu este neapărat sa ai efectele acelea ca să își facă treaba. Fiecare corp este diferit. Tot ce trebuie acum este sa aștepți sa vina menstruația. Stai calma, nu are rost sa te stresezi.