| elenaa01 a întrebat:

Acum doua luni mi-am inceput viata sexuala si totul a fost ok pana acum...Adica mi-a venit ciclul de pe 7 pana pe 11, iar acum am niste scurgeri de sange maronii.Sunt foarte ingrijorata, stiti cumva de la ce ar putea fi?

Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
| marlan a răspuns:

Ala nu e sange nu stiu exact ce ar putea fi dar nu o sa te afecteze aceeasi chestie i se intampla si prietenei mele. Poti sa iti tii un tampon ca sa nu te murdaresti.

| neutrino a răspuns:

Daca ai facut sex protejat, cu prezervativ, atunci poti sta linistita, daca nu, nu.

| sofisis a răspuns:

Pot fi date de dereglari sau poate fi sangerarea de nidatie, daca nu te-ai protejat. Sangele de nidatie apare cand o sarcina se instaleaza si e unul dintre primele semnale. Dar pentru ca este asemanator cu menstra, de multe ori se confunda.
Daca te stii cu musca pe caciula, fa un test de sarcina.
Daca nu, posibil sa fii racit jos sau ai o dereglare data de diversi factori.

| Alcyon a răspuns:

Daca ai facut sex protejat (prezervativ pus cum trebuie, n-a alunecat, nu s-a rupt etc), s-ar putea sa fie vorba de o dereglare hormonala. Scurgeri poti avea insa si de la o BTS. Da, din pacate, prezervativul nu protejeaza 100% de boli, ci doar vreo 70%. Sunt boli pe care le iei foarte usor cu tot cu protectie. Prin urmare, daca prietenul tau nu e cu analizele la zi, s-ar putea sa fie ceva de genul asta. Barbatii de multe ori n-au niciun fel de simptome. Tu ca femeie in schimb, te trezesti cu tot soiul de scurgeri, mancarimi etc. Sfatul meu e sa te prezinti la ginecolog, sa-ti faca examen de secretie. Ai devenit femeie, consultul devine obligatoriu.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost dereglări/scurgeri anormale ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ai făcut sex neprotejat, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt relativ normale astfel de dereglări şi nu cred că ai de ce să te îngrijorezi!

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de scurgeri.

În cazul acesta sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* posibil să fi foarte aproape de perioada menstruală - la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei; menstra poate veni şi mai devreme ( uneori )
* o dereglare hormonală
* o rană pe peretele vaginal
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......e-anormale
* sângerare de nidaţie ( la implantarea ovulului fecundat, în peretele uterului ), în caz de sarcină - vezi linkul http://www.copilul.ro/......a8154.html

Cel mai indicat este un control la medicul ginecolog şi o ecografie!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai indicat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Vezi alte detalii referitoare la secreţiile vaginale ANORMALE la linkul :
http://www.sitemedical.md/......l%C4%83cut

Toate cele bune.