| anonim_4396 a întrebat:

Acum o lună am cunoscut un bărbat, într-un context profesional(amândoi suntem în domeniul artistic). A început apoi să mă abordeze pe FB. Ştiam că este recent divorţat. şi ulterior am aflat că este la începutul unei relaţii la distanţă cu o persoană de altă naţionalitate. dar pe care o descria ca fiind complicată. De sărbători a fost plecat la respectiva, timp în care am păstrat legătura. Vorbeam zilnic. Iar din subiect în subiect a ajuns să îmi spună că m-a visat, plus altele. După sărbători ne-am întâlnit în carne şi oase. Motivul pentru care am continuat "agonia", a fost următorul: după modul în care vorbea şi se comporta cu mine(mi-a spus că n-a mai cunoscut pe cineva ca mine. că se simte liniştit cu mine, plus plimbari, conversatii ore în şir..mesaje de "bună dimineaţa", îmi spunea ce face, mesaje de "noapte bună", etc). aş fi spus că va rupe legătura cu cealaltă. Apoi a venit duşul rece. "eu o iubesc de fapt. vreau să plec la ea. nu pot rămâne aici, pentru că sunt falit după divorţ. dar să nu crezi că stau cu ea din interes. dar avem deja planuri". Deci practic relaţia despre care el spunea că e complicată devenise "de viitor". Soluţia lui era "să încercăm. să nu rămânem cu întrebarea. pentru că pe el l-ar urmări întrebarea". I-am spus că îi respect alegerea, dar eu nu pot face un asemenea compromis. Eu doresc să am un loc în viaţa cuiva. nu sa fiu "cealaltă". El dorea să mai păstrăm legătura. Eu am decis să nu. Am rămas cu un gust amar. Dar asta e. Dacă el consideră ca ceea ce are este iubire şi este mulţumit, eu m-am dat la o parte. Ceea ce nu înţeleg este de ce s-a mai ţinut de capul meu? Nu m-am culcat cu el, nu a fost ceva fizic. Ştia că nu se va întâmpla asta în situaţia creată. Doar ne-am ţinut de mână... Am simţit cum mă priveşte... Presupun că toate-s lecţii. Ceea ce mi-a picat prost. " îmi pare rău că nu te-am cunoscut în alte circumstaţe, chiar cred că am fi putut fi împreună". Opiniile voastre m-ar putea ajuta să înţeleg. Mulţumesc! happy

18 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Lasa-l naibii ca nu e de tine, barbatul asta vroia sa-i tina cineva de cald si aici si in tara respectiva, nu are rost sa ramai cu gust amar si sa te simti prost pentru ceva,, inexistent,, pentru tine

| IsabelaIssa a răspuns:

Consider ca este cel mai bine pentru tine ca s-a intamplat asa. Ai ramas cu un gust amar, dar nu si cu inima zdrobita. Nu este un barbat stabil dpdv emotional, nu stie ce vrea de fapt, si asta se datoreaza cicatricilor din copilarie. Ca sa intelegi mai clar ce vreau sa spun cu asta, iti recomand cartea " Cum sa fim fericiti in cuplu- Intre fidelitate si infidelitate" de Dr. Gerard Leleu. Considera aceasta experienta ca ceva din care ai avut de invatat.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Curaj! mergi inainte! sa inteleg ca doare ca atunci

| Alcyon a răspuns:

Ai grija cu prieteniile astea virtuale, ca de multe ori te atrag in capcana iluziilor. Iti vorbesc din experienta, fiindca si eu am patit-o, cand eram mai tanara si mai naiva. Barbatii de pe internet, converseaza cu mai multe femei. Cu alte cuvinte "incearca sa te abureasca". Tipul tau, umbla dupa femei cu bani. Tu, din pacate, nu reprezentai o partida buna pentru el dpdv financiar si in consecinta, s-a descotorosit de tine. Probabil la inceput nu era prea sigur ca tipa bogata o sa-l ia in seama. Cand a vazut insa, ca treaba devine serioasa si ca s-ar putea sa puna mana pe "comoara", s-au schimbat datele problemei. A facut un lucru urat dar... asa sunt oamenii. Eu in locul tau nu as plange prea mult dupa el. Era doar un parvenit. Sfatul meu e sa-ti cauti pe cineva de la tine din oras, ca relatiile astea la distanta de multe ori te lasa cu un gust amar.

| Danysan a răspuns:

Am citit cu mare atentie ceea ce ai scris si o sa iti spun doar cateva Lucruri pentru ca e sti o persoana Matura si putem sa vb fara ocolisuri.Baiatu asta poate a Tinut la tine dar se pare ca e mai Interesat de partea Financiara pentru ca a plecat la respectiva.In Momentul in care Iubesti o fata nu mai esti si cu alta. Cand esti cu 2 fete sau 3 asta nu se numeste Iubire. Iubirea e Unica.El a mai fost Casatorit si se pare ca urmareste alte scopuri.E posibil sa fi fost si genu ala de toaca tot ce are partenera apoi trece la alta si cum tu nu aveai asa ceva atunci a ales ce era in Planu sau.Te asigur ca nu ai de Unde sa stii ce gandeste un Baiat si asta e un lucru deovedit. Poate sa te Priveasca si sa iti vb Frumos dar el sa sa gandeasca la cu tot altceva. Trebuie sa recunosc ca si eu de multe ori cand vb cu Iubita ma gandesc la ea goala in pat laughing -ca sa fiu un pic mai explicit.Acum sa gandim si ca poate chiar a fost ceva pe Bune Intre Voi, ca poate Vroia ceva mai mult dar se pare ca ceva neasteptat l-a facut sa se razgandeasca.E Posibil sa fi facut niste promisiuni fata de fata aceea si e tare aiurea sa nu te tii de ele daca mai sunt si alte lucruri la mijloc. Poate ca l-a sustinut financiar de spunea el ca e falit si pana la urma s-o fi simti obligat sa dea dovada de Demnitate si sa mearga la ea. Cert e ca Baiatu asta e cam Dubios si cum tu nu ai mai fost CAsatorita meriti unu la fel ca tine. Stai calma si incearca sa gasesti pe cineva care sa te merite.

| Demonull a răspuns:

Evident îi plăcea de tine.dar vezi tu viața nu te ajută să alegem mereu persoanele pe care la vrem.
La fel de posibil este să te fi văzut ca pe o super prietenă și na. uneori bărbații se simt mai bine când vorbesc cu o persoană de sex opus despre anumite lucruri. Într-un fel, pentru el ai fost persoana potrivită dar dată fiind situația ..asta este.A rămas și el cu un gust amar cel mai probabil.dar va trece și îți va trece și ție.Probabil ai fi vrut să se „lupte" pentru o viitoare relație dar omul fiind falit.s-a prins ca asta ar fi fost cam dificil.
Asta-i. Mănâncă dulce pentru gustul ăla amar.Baftă în continuare nu te descuraja happy

| manuel72 a răspuns:

Se intampla tuturor sa gasim pe cineva care ni se pare diferit, e prima impresie cea care ne face sa mergem inainte, sperand ca in alegerile lui/ei sa tina cont de disponibilitatea noastra.Barbatii sunt niste copii care se plictisesc repede, e de ajuns ca alta sa-i ofere ceva in plus, ca sa mirosi deja a trecut.Cu siguranta tu stiind ca are o relatie la distanta si un divort abia terminat, ti-ai luat masuri de precautie si ai mers cu pasi mici si inceti in povestea asta, probabil se astepta la un semn din partea ta, ceva care sa-i confirme ca-l vrei.E clar ca te placea, ca ii pasa de tine daca iti trimitea mesaje intr-una. Asteptarea nu e cea mai buna solutie.

| RoseSauvage a răspuns (pentru manuel72):

Sigur că am luat măsuri de precauţie.Dar intenţiile mele erau vizibile, zic eu. Nu eu am fost "the one.

| manuel72 a răspuns (pentru RoseSauvage):

Probabil ca te-a simtit nesigura de ceea ce-ti doreai.Cateodata e bine sa fim cat se poate de clari,sa ne asiguram ca partenerul a inteles bine ce vrem sa spunem, sa fim sinceri si directi. Daca nu vorbesti de la bun inceput despre ceea ce ti-ai dori, cand deja s-a format o legatura, cand incepi sa investesti in relatie, e deja mai greu sa spui lucrurilor pe nume de teama ca ai sa-l ranesti.Nu trebuie sa astepti momentul propice, trebuie sa-ti spui punctul de vedere asa nu vei ramane cu un gust amar.

| Alcyon a răspuns (pentru manuel72):

Ce sa-i spuna? Ca are cont in banca de 1 milion de euro? Tipul e clar ca umbla dupa bani.

| manuel72 a răspuns (pentru Alcyon):

Daca tu crezi ca aia un cont gras in banca, doar pentru ca sta in strainatate, te inseli.Se vede ca a fost mai determinata ca ea.Este felul cum percepi o persoana, cel care determina actiunile tale viitoare.

| Alcyon a răspuns (pentru manuel72):

Pai chiar cea care a initiat topicul a scris asta: iubitul ei i-a spus ca nu poate sa mai ramana, pentru ca e falit dupa divort si ca in alte circumstante, ar fi ales-o pe ea. Ce poate sa insemne asta? Am patit si eu chestii asemanatoare, prin urmare stiu prea despre ce e vorba. Nu doar femeile sunt materialiste si interesate. Unii barbati sunt dispusi sa se vanda si pentru o casa.

| manuel72 a răspuns (pentru Alcyon):

Nu esti singura in situatia asta, in ziua de azi divortul e ceva normal, iar cei divortati atat barbati cat si femei pana cand se apropie de un altul, isi pun 1000 de intrebari, cantaresc situatia si o intorc pe toate partile in speranta de a nu suferi.Incerc sa fiu impartial, asa ca daca tipul ii trimetea mesaje, o scotea la plimbare, vorbeau ore in sir cum de altfel recunoaste si ea, inseamna ca el a incerca sa aprofundeze relatia.Probabil ea a avut unele retineri, iar el a simtit ca nu sunt pe aceeasi lungime de unda si cu siguranta nici ei nu i-a placut statutul lui de divortat.Si cum in povestea asta, pentru a intelege care a fost problema, ar trebui ascultata si versiunea lui,(se stie ca nu vrem niciodata sa ne punem singuri intr-o lumina proasta in fata altora), eu zic ca tipa in cauza si-a dat seama ce a pierdut prea tarziu.Eu personal am un motto:Mai bine sa-ti para rau de ceea ce ai facut decat de ceea ce n-ai facut.

| RoseSauvage a răspuns (pentru Alcyon):

Şi cât a fost căsătorit a stat în casa foste soţii. Şi în momentul de faţă, după divorţ împarte "proprietatea" cu fosta soţie. Nu doresc să arunc în cineva cu noroi, doresc să lămuresc nişte aspecte.

| RoseSauvage a răspuns (pentru manuel72):

Am cam deviat de la subiect. Din toate comentariile tale reiese că eu sunt răspunzătoare în mare parte. Amuzant. Ca să lămurim şi acest aspect: eu nu mi-am dat seama "ce" am pierdut, pentru că nu consider că am pierdut. Am tras nişte concluzii iar prin acest topic doream să aflu mai multe opinii. Te asigur că nu am încercat să îl pun pe el într-o lumină proastă. Unele lucruri am preferat să ramână în umbră tocmai pentru a nu crea impresia asta. Eu personal am alt motto in viaţă: " Memento mori". Vedem cu ce ne alegem în viaţă mult mai târziu. Mulţumesc.

Răspuns utilizator avertizat
| Capriciu a răspuns:

Buna! Se mai intimpla si astfel de lucruri in viata, dar tu ar trebuie sa mergi inainte cu capul sus si sa iti vezi de viata si iti vei gasi pe cineva care te merita, cel mai bine fii indefernta fata de el si atit. Bafta!

| Abcd1234ef56 a răspuns:

Buna! Tipul te-a pus in postura de alternativa, daca nu merge cu respectiva, tu ai fi fost "urmatoarea". Destul de ciudat comportamentul lui. Oare asa o fi facut si cu sotia? Desigur, "desi sunt convins ca fosta sotie e vinovata de divort"! Stai linistita, ce nu te doboara, te intareste si vei depasi aceasta dezamagire dandu-i ignore! El a facut ce a crezut ca e mai bine pentru viitorul lui, iar tu, din punctul meu de vedere, ai dovedit mare caracter si ai bifat cea mai buna alegere! Fiecare merita ceea ce daruieste, iar el nu e de tine pentru ca nu ti-a daruit ceea ce e mai important intr-o relatie: sinceritate si respect. Dragostea vine si pe parcurs, chiar daca te-ai atasat de el, nu ti-a aratat siguranta de care este nevoie si trebuie sa accepti realitatea. Ca el gasesti peste tot (ma refer la caracter, nu la valoarea profesionala) dar tie iti trebuie ceva concret: fapte nu vorbe goale. Un sut in fund, un pas inainte. Trebuie sa trecem si prin chestii de genul asta, altfel n-ar mai avea viata sens. Sper si iti doresc sa depasesti usor acest moment si sa-ti gasesti ceea ce stii tu ca meriti. Ai tot timpul din lume! Succes!