| anonim38472 a întrebat:

Buna! acum o saptamana a avut loc un contact sexual neprotejat, dupa o ora am luat pastila de a doua zi. Ieri, s-a spart prezervativul si era sperma prematura in el. Ma va proteja pastila de sarcina?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sperma prematura? Ce o fi aia?

Nu, pastila nu are efect 7 zile.

| dullcat a răspuns:

Buna.In mod teoretic, pastila ar trebui sa te protejeze, fiindca aceasta are rolul de a-ti intarzia ovulatia.In realitate nu avem de unde sti, deci daca nu va doriti o sarcina evitati sexul fara prezervativ. Daca s-a spart inseamna ca pot fi mai mult cauze pe care le puteti citi aici https://www.planificaneprevazutul.ro/......-de-facut/

| KKK111 a răspuns:

Voi fetelor luati pastila de a doua zi doar pentru un contact neprotejat? Pai si-a dat drumul in tine? Daca nu si-a dat, nu mai luati pastila degeaba. Astea sunt vrajeli ale parintilor vostri ca sa nu va incepeti viata sexuala, sa va sperie. Penis in păsă nu inseamna copil peste 9 luni daca sperma nu a intrat in vaginul tau. Este incredibil de simplu cu atata tehnologie sa dai doar un search.

| dullcat a răspuns (pentru KKK111):

E foarte usor sa vorbesti aiurea de pe margine, ca doar in caz de ceva nu te trezesti tu cu un copil pe cap, ci OP.De unde stii tu ca sperma care contine milioane de spermatozoizi/ml nu a intrat in vagin? Iti recomand sa citesti aici si sa nu mai afirmi astfel de lucruri eronate stiind ca pe TPU predomina persoane cu 0 educatie sexuala :

https://www.sfatulmedicului.ro/......cina_17592

https://www.suntmamica.ro/preconceptie/insarcinata-fara-penetrare-7639

| KKK111 a răspuns (pentru dullcat):

My bad, sorry