| Leventeattila a întrebat:

Bună am 13 ani, și am făcut-o cu unul de 19 ani,. protejat"
există riscuri să iau Boli cu transmitere sexuală? Sau HIV

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pedofil urmarit de Politie, in cazul asta daca te-a violatla 13 anisori.
spune-i de urgenta mamei sa te duca la medic si sa actioneze Politia!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost protejat, nu exista riscul sa iei vreo boala sexuala.

| SamsungElectronics a răspuns:

La 13 ani, ai făcut cu un băiat de 19 ani? El este pedofil, dacă află părinți tăi sau alt cineva el va ajunge la corupere de minori, și va înfunda pușcăria.

Uite citește asta.

Infracţiuni contra libertăţii şi integrităţii sexuale

Art. 220

Actul sexual cu un minor

(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.

(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.

(3) Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 15 și 18 ani, se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării unor drepturi dacă:

a) minorul este membru de familie al majorului;

b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziția sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului ori de situația deosebit de vulnerabilă a acestuia, ca urmare a unui handicap psihic sau fizic ori ca urmare a unei situații de dependență;

c) fapta a pus în pericol viața minorului;

d) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.

(4) Fapta prevăzută în alin. (1) și (2) se pedepsește cu închisoarea de la 3 la 10 ani și interzicerea exercitării unor drepturi, atunci când:

a) minorul este membru de familie;

b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziția sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului;

c) fapta a pus în pericol viața minorului;

d) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.

(5) Faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani.

Detalii: https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-220

| Xatia a răspuns (pentru SamsungElectronics):

Ai dreptate și este păcat să facă asta la 13 ani sad.

| SamsungElectronics a răspuns (pentru Xatia):

Ce au ajuns fetele de 13 ani, 14 ani sau chiar 15 ani în ziua de astăzi, și nu mai stau să mă gândesc. Generație distrusă Xatia.

| SamsungElectronics a răspuns (pentru Xatia):

Dacă continuă tot așa cu relațiile sexuale își va distruge copilăria.

| Andreea8999 a răspuns (pentru SamsungElectronics):

Nu e problema vârstei aici, exista mii de varsta 13/14 ani care încă isi trăiesc copilăria. Problema e ca lipsește lipsa educație a copilului!

| Xatia a răspuns:

Da există

| Roxxana2001 a răspuns:

Nu judec ca ai făcut-o la 13 ani, dar te sfătuiesc sa o faci doar protejat și sa nu te lași pacălită cu replicile " ca ma strânge prezervativul", " nu simt nimic " ( P.S: există si prezervative subtiri ), etc. Dacă ai făcut-o protejat, nu ai cum sa iei boli cu transmitere sexuală, dar unele se pot lua și prin sexul oral.

| Xatia a răspuns (pentru Roxxana2001):

E băiat că îl cheamă Attila, ( nume maghiar)

| darrio2007 a răspuns (pentru Xatia):

Ăla care i-a tras-o o fi fost român? Că parcă am o satisfactie.

| Xatia a răspuns (pentru darrio2007):

Sigur o fi fost român laughing

| Jisoo a răspuns:

La 13 ani))?
Sigur că există riscuri dacă partenerul tau are HIV.
Puteai să mai astepti 4 anii, și să iti începi pe urma viața sexuală. La vârsta de 13 ani nu esti nici dezvoltată.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Jisoo):

Este baiat si pe deasupra homosexual deci a facut sex cu alt baiat il cheama Atilla nume maghiar nume de băiat.