| Andreea_2882 a întrebat:

Buna am 14 ani si am ramas insarcinata cred eu.Sunt aproximativ 2 saptamani de la ultimul contact sexual si am toate simptomele. Ce pot face in afara de avort?

22 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand, peste o saptamana fa test de sarcina. Este putin probabil sa ai simptome la doua saptamani de sarcina.
La varsta ta e greu sa faci avort. In Romania este prea riscant si nu prea se face, asa ca daca vrei asta, va trebui sa mergi, insotita de parintii tai undeva in strainatate. Mai exista posibilitatea sa pastrezi sarcina si sa nasti copilasul (il poti da spre adoptie, daca nu poti sa-l cresti alaturi de familia ta si a tatalui).

| mgtow a răspuns:

Spune asa: mama ajuta-ma ca am ramas insarcinata, nu esti intreaga la minte fata tu ti-ai cautat beleaua, si daca mergi la spital medicii vor suna parintii deci mai bine vorbesti cu maicata decat sa ai probleme mai grave pe viitor.

| Flav a răspuns:

Doamne apara-ma si pazeste-ma.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu poti avea simptome de sarcina decat la 5-6 saptamani de la contactul sexual neprotejat.Mai asteapta o saptamana si apoi cumpara-ti un test de sarcina. Nu are rost sa il faci mai repede fiindca va fi neconcludent. Succes!

| elasexygagica a răspuns:

Dc nu te-ai protejat?crying of of pai nu ai ce face, in afara de avort alta solutie mai buna nu e decat sal pastrezi si sa te chinui cu elsad

| NoChanceForUs a răspuns:

De acord cu Iceman,nu te mai critic ca nu ati facut-o protejat si alte cele,sfatul meu este sa-i spui macar mamei tale(sau tatalui tau daca e mai grijuliu), mergeti faci un test de sarcina(spre bafta ta roaga-te sa nu fi insarcinata), iar apoi te gandesti daca vrei sau nu sa faci un copil la 14 ani(desi daca esti "fata de societate" fac pariu ca nu vrei asta,gandeste-te doar la prejudecati,cati se vor uita urat la tine.) E urat ca nu v-ati protejat ca uite in ce incurcaturi ai intrat,dar orice problema are cat de cat o rezolvare macar.winking (Sper totusi ca nu esti,ar fi ingrozitor sa ai un copil de la varsta asta) In rest,vorbeste cu ai tai(doar n-or sa te omoare acum), mergeti la un test de sarcina, si apoi vezi cum sta situatia.

| deea89 a răspuns:

In primul rand fa`ti un test de sarcina sa vezi daca sigur insarcinata sau cel mai bine te duci la un ginecolog.in afara de avort ce poti sa faci? sa pastrezi copilul, asta daca chiar esti insarcinata.

| EUSIATIT a răspuns:

Daca esti sigura ca ai ramas insarcinata ai 2 solutii! faci copilul 2. faci avort.ce nu e clar.dar la virsta asta chiar iti trebuia sex? neprotejat? acest lucru e cel mai important pentru voi? Vai de generatia asta. si vai de cei pe care ii aduceti pe lume asa fara ai oferi ceva.

| dreamygirl a răspuns:

In afara de avort nu este decat pastrarea sarcinii.
Sincer...imi pare rau de tine...Mai bine ia-ti un test de sarcina ca sa fi sigura.
Daca esti cu adevarat insarcinata, vorbeste cu parinti tai...Te vor ajuta sa iei cea mai buna decizie, plus ca esti inca un copil, chiar daca ai facut sex.
Iar un copil care face un copil nu poate avea decat un viitor esuat.
La varsta ta, din pacate avortul este cea mai buna solutie.
In Romania, sexul este din nefericire, inca un subiect tabu.S-ar evita aceste probleme daca parintii ar vorbi cu copii lor despre asta la timp...
Succes

| eurynomus a răspuns:

Daca sarcina e incipienta se face chiuretaj prin aspirtie, rapid si simplu

| abc123_5207 a răspuns:

Incearca medicamentele sau injectiile cu care se poate face un avort spontan, du-te la medic si intereseaza-te, din cate am inteles, cel chirurgical doare, deci calea cu medicamente sau injectii e mai folositoare, succes big grin

| Puff9222 a răspuns:

Simptomele unei sarcini apar abia peste 30 de zile de la contactul sexual. Fa-ti un test de sarcina cam la 20 de zile de la contactul sexual.altceva nu poti sa mai faci acum, e cam tarziu. Daca e pozitiv, discuta cu mama ta. Eu consider ca ii convine mai mult sa te certe putin iar apoi sa fie alaturi de tine decat sa afle prin ultimele momente si sa se trezeasca si ca e bunica. Inafara de avort nu mai poti face nimic. Data viitoare foloseste prezervativ. nu cred ca e asa mult sa dai 7 lei pe o cutie de durex [atata este pretul pe la kaufland] decat sa bagi bani pentru avort sau doamne fereste sa iei vreo boala cu transmitere.nu pot sa inteleg persoanele care nu pot sa cumpere un amarat de prezervativ.

| newname a răspuns:

Inafara de avort poti sa te gindeste ce nume sai pui copiluluibig grin

| Eu_1327 a răspuns:

Vorbeste cu parintii si ei o sa te ajute, o sa te duca la un doctor ceva, si fii si tu mai atenta pe viitor sa nu mai ramai insarcinata, iti strici viitorul asa ...Succes!

| brunetzik07102011 a răspuns:

Pe voi nu va invatat nimeni la ce duce sex-ul? cand v-a venit ciclul mamele voaste nu v-au spus unde se ajunge daca ti-l vari de la 13 ani? o iau razna sa mor.sunteti niste copii.nu vreau sa te superi pe mine.incearca sa vorbesti cu mama ta.nu face vreo prostie.ea e singura care te poate ajuta.

| trifescugabriela a răspuns:

Pai daca ai ramas insarcinata nu poti decat sa avortezi daca chiar asta vrei! Sau sa urmezi un tratament de avort sau sa faci mult efort (pentru ca daca faci efort pierzi copilul si in felul asta nu mai e nevroie de nici o interventie chirurgicala) sau il poti pastra si il cresti dar cel mai bine e sa vb cu parintii (stiu ca e greu crying ) sa ii explici macar unuia dintre ei intreaga situatie si totul va fi bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand afla daca esti insarcinata si pe urma trebuie sa te gandesti la solutii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inafara de avort? paaithinking Avort happy
Da cum ai ramas? Te-a pacalit si pe tine ca prima data nu ramai, cum a pacalit-o pe o colega de-a mea? laughing Sincer nu stiu, poate crezi tu in subconstientul tau ca esti insarcinata, du-te la farmacie si fara teama cere Lady Check ca e 2 lei. Macar sa fii si tu sigura de ceva. happy

| ShotYouDown a răspuns:

Mai mai mai, in ce belea ai intrat, daca chiar esti insarcinata si preferi un stil de viata mai de petrecareata eu zic sa avortezi...chiar daca nu avortezi si il pastrezi copilul poate avea sindromul alcoolismului fetal...gandestete ca totusi este un copil, o finta si mai ales ESTI MAMA LUI

| Sparkii a răspuns:

Bv daca place la fata pu.....lalaughing

Răspuns utilizator avertizat
| chrisswchrissa a răspuns:

Exista decat sa pastrezi copilul.sau sa faci avort...dar eu te-as sfatui sa-l pastrezi doar dac esti destul de dezvoltata si esti mai plinuta umpic.este alegerea ta dar eu zic ca prin avort sa nu vei mai putea sa mai faci copii niciodata.dar si prin a naste copilul este f f grav deoarece poti muri si u si el.Asta doar daca esti gravida. Daca nu ai scapat de probleme si esti mai atenta si u SUCCES si nu uita de testul de sarcina! TE PUP DULCE! SI AI GRIJA DE TINE FRUMOAS-O!