| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani, am o relatie de 6 luni cu un baiat si mi-a zis ca este timpul sa intretinem relatii sexuale.eu nu vreau! nu am acceptat si tot insista ca ne iubim foarte mult si avem incredere unul in altul,de ce nu as fi a lui.Ce sa fac? Ar merita sa accept? I-am zis ca dupa un an mai deschidem subectul, pana atunci nu se pune problema...P.S:am2 suntem virgini, el are 20 de ani si am2 ne iubim mult.Nu vreau sa il pierd.

Răspuns Câştigător
| ClauA17 a răspuns:

Daca te iubeste cu adevarat iti respecta decizia, eu zic sa nu te grabesti sa sa mai astepti pana la un an cum ai zis tu. inca ai 16 ani si crede ca te poate influenta, nu accepta ca poate o sa iti para rau si te va parasi, mai bine sa il pierzi decat sa faci o alegere proasta si nu poti fi sigura ca te iubeste cu adevarat, daca chiar te iubeste o sa te inteleaga si o sa iti respecte decizia. FUNDA?

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e timpul, tu esti mult prea mica, iar el este un inconstient sa-ti propuna asa ceva. varsta minima pentru o femeie, din punct de vedere medical, este 17 ani si jumatate. si nici un barbat care tine la tine, cat negru sub unghie, nu mai mult, nu ar aduce vorba despre asta inainte sa implinesti varsta asta. Dar luni nu-i pasa de tine, vrea doar sa fie el satisfacut si i se pare ca sanatatea ta conteaza mult mai putin decat placerea lui.
Aminteste-i totusi faptul ca inceperea vietii sexuale pentru o fata inainte de 17 ani si jumatate creste riscul de cancer de col de 9-10 ori. Ar trebui sa inteleaga imediat si sa accepte. Un barbat astepata o femeie cat timp crede ca merita. Sincer, doar 6 luni inseamna ca el crede ca meriti foarte foarte purtin efort. dar poate este doar orbit de prostie si daca ii amintesti care este varsta ta si informatiile emdicale de rigoare va intelege si te va astepta. daca nu, oricum l-ai pierdut, fiindca dupa sex te va parasi, nedorind sa stea langa o femeie cu risc crescut de cancer

| roxana17rxx a răspuns (pentru Brigaela):

A zis ca el nu mai poate rezista, lucruri de genul

| RAY a răspuns (pentru Brigaela):

Inseamna ca stramosele noastre care o faceau la pubertate aveau toate cancer de coli saracele, specia noastra era disparuta de mult, sexul poate fi facut la 16 ani asta in termeni stiintifici, sexul nu inseamna copii, penetrarea vaginului nu are ce cauza, cancerul este creat de radicali liberi care fac ca celule sa nu mai primeasca mesaje de la creier formand mici tumori

| Brigaela a răspuns (pentru roxana17rxx):

Eu nu cred ca nu poate rezista. Cei mai prosti, amarati, fraieri barbati pe care i-am intalnit eu se puteau abtine cat vroiau. Chiar asa sa-l fi intalnit tu pe prostul prostilor, ultimul fraier, lipsit complet de autocontrol? Eu credeam ac numai persoanele cu retard mental nu pot rezista, iar a sustine, ca barbat, ca nu poti rezista este cea mai mare umilinta. inseamna, practic, sa recunosti ca esti incapabil, prost si fraier. Eu cred mai degraba ca te minte, ca isi bate joc de tine, altfel nu inteleg de ce ar sustine asa ceva. daca spui cuiva, o sa fie de rasul curcilor.

| Brigaela a răspuns (pentru RAY):

Cancerul de col este provocat de infectia cu HPV si de traumatismele mici si repetate la nivelul colului uterin. Asta cu radicalii liberi este de la alte cancere, ai grija ca ai citit la pagina gresita.
Stramoasele noastre traiau in medie 40-45 de ani, putine ajungand la varste mai mari. Dintre acelea putine, unele faceau cancer de col, dar nu erau diagnosticate, fiindca nu mergeau la medic si mureau acasa, de moarte buna. In plus, infectia cu HPV era foarte rara in Romania inainte de 1970. In prezent, consideram ca o femeie care moare la 40 de ani e tanara, nu ca e la varsta la care e normal sa mori (ca pe vremea strabunicilor noastre). Consideram ca majoritatea femeilor ar trebui sa atinga varsta de 70 de ani, nu doar una din 10 ca in urma cu mai putin de 70 de ani. Trebuie sa stii ca din cauza lipsei de educatie a femeilor si a inconstientei celor ca tine, care le mint si sustin greseli fara sa verifice, Romania este, de mai multi ani, pe primul loc din Europa la femei moarte de cancer de col uterin (mor mai multe femei decat in Marea Britanie, tara de 80 de milioane de locuitori). In facultate am particiapt la un studiu multicentric, facut in mai toate tarile Europei, pe peste 2 milioane de femei diagnosticate cu cancer de col sau leziuni precanceroase de col uterin inainte de 40 de ani. S-a dovedit ca 95% din ele isi incepusera viata sexuala inainte de 18 ani, in timp ce peste 90% din femeile care pana la menopauza nu au avut nici un test Papanicolaou suspect isi incepusera viata sexuala dupa 18 ani.

| BassHunter13 a răspuns:

Virginitatea nu ti-o daruiesti sub pretesctul amenintarilor ca te lasa! Cand simti si vrei cu adevarat sa iti pierzi virginitatea vine de la sine! Daca o faci acuma la rugamintele lui poate pe viitor o sa iti para rau! Nu te grabi ca ai timp, si baieti sunt destui! Daca si el te iubeste cu adevarat o sa astepte pana o sa fi pregatita!

| RAY a răspuns:

Roxana daca nu vrei nu o faci si gata, dar daca o faci nu-i nimic nu ai ce pati sub nici o forma puubertatea a pregatit organismul pentru sex de aia ai ciclu daca nu erai pregatita nu aveai ciclu natura nu este tampita ciclu ala are rolu lui important biologic ovulul ala care este eliberat si indepartat de organism prin curatarea corpului, in trecut stramosle noastre o faceau si la 14 ani culmea nu a murit specia noastra

| Brigaela a răspuns (pentru RAY):

Inca ceva: la un moment dat, o femeie de 32 de ani care a murit de cancer de col, din vina faptului ca si-a inceput viata sexuala la 16 ani, cu primul ei iubit (avand in viata ei doar doi parteneri sexuali, primul iubit si sotul) mi-a spus: daca cineva mi-ar fi spus ce se va intampla, daca as fi stiut... Si de-atunci le spun tuturor femeilor ce li se poate intampla si cred ca am salvat asa cel putin o viata.
Nu inteleg ce legatura are, in argumentarea ta, ovulatia care are loc in ovar, iar ovulul este resorbit si nu eliminat, cu menstruatia (care se produce in uter, la 14 zile dupa ovulatie) si cancerul de col uterin. dar prin aceasta argumentare lipsita de orice baza stiintifica si de respect pentru stiinta, ai convins o singura femeie sa-si inceapa viata sexuala precoce si acea femeie confirma statisticile si face cancer de col si moare tanara, esti de acord ca in fata lui Dumnezeu, a oamenilor si a propriei tale constiinte, sangele ei sa fie pe mainile tale? Poti sa-ti asumi asta?

| Alcyon a răspuns:

Odata cu viata sexuala incep si problemele legate de sarcini nedorite, avorturi, bts-uri etc. Te sfatuiesc sa mai astepti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nimeni din acest site, ori cat ar incerca, nu stie ce este cu adevarat in sufletul tau dar si al prietenului tau, si deci nu pot cantari cu masura buna cum stau in fapt lucrurile si care este povestea voastra.

Doar tu decizi ce alegi, in functie de sentimentele tale, starea ta psihica dar si cea fizica.

Este inutil sa spuna cineva sa n-o faci, cand iubesti cu adevarat, uneori prea putin iti mai pasa de cei din jur.

Răspuns utilizator avertizat
| lizucalisuca a răspuns:

In primul rand, contrar a tot ce spune Yannis, cel mai mare atu al unei femei nu sta in virginitatea ei iar singurl scop in viata nu e de a-si face o familie si de a creste plozi. E, insa, important sa ai autonomie, sa iei singura decizii pentru tine si sa nu te lasi maipulata sa faci nimic din ceea ce te face sa te simti inconfortabil. Asadar daca nu te simti pregatita, prietenul tau ar trebui sa inteleaga, numai intelegand asta va arata ca poti avea incredere in el si ca aveti o relatie matura, asa cum ar trebui sa fie orice relatie care are o componenta sexuala. Ii poti spune ca o veti face atunci cand te vei simti pregatita si vei dori sa faci asta. Daca si el isi doreste sa nu te piarda asa cum iti doresti tu sa nu il pierzi pe el, va intelege. TU si ceea ce vrei si ceea ce simti TU e cel putin a fel de important ca EL si ceea ce vrea si ce simte el. Nu ii esti inferioara din niciun punct de vedere!

| roxana17rxx a răspuns (pentru lizucalisuca):

Mi-a zis ca eu niciodata daca e sa o luam invers, nu voi fi pregatita.i-am spus ca ne despartim apoi a zis ca accepta sa ma astepte si un an jumate daca este cazul, dar sa il inteleg si eu pe el ca are nevoie de asta.crezi ca ma iubeste?

| lizucalisuca a răspuns (pentru roxana17rxx):

Daca e cu adevarat dispus sa te astepte, probabil ca te iubeste. Dar puteti avea alte activitati sexuale placute pentru amandoi care sa nu necesite penetrare. Daca esti deschisa catre asa ceva poti cauta pe net, sa-ti largesti orizonturile.

| fotbalistata a răspuns:

Ca sa iti incepi viata sexuala trebuie sa fii pregatita. explica-i sa te mai astepte, caci o sa vina totul de la sine.si daca te iubeste te va astepta stai calma.

| Gicoboy a răspuns:

Parerea mea este ca un compromis poate sa isi croiasca locul intre voi. Daca nu esti hotarata nu te oferi. Daca te iubeste te asteapta. Dar ca baiat simte nevoi si considera ca trebuie sa 'se elibereze'. Incearca sa vorbesti cu el despre masturbare. Poate il ajuti sa se joace si astfel va invatati cu organele sexuale ale partenerului inainte de a le folosi direct pentru sex. Asa nici el nu poate zice nimic si nici tu nu iti pierzi virginitatea.