| mihai5368 a întrebat:

Buna, am 16 ani si am o problema, sunt disperat.
Sunt baiat si din cauza nebuniei cu carantina si ca mna nu prea aveam ce face in casa mi-a cam intrat masturbarea in rutina de zi cu zi.
Si problema e ca nu prea mai simt placere doar atunci cand ejaculez.
Am mai facut pauze, dar nu ma pot abtine.
Credeti ca e din cauza ca am facut-o prea mult?
Sunt virgin, am prietena, daca o sa facem sex o sa simt placere?
O sa revina totul la normal? Sa ma abtin cat pot de mult?
Va rog fara glume. Sunt tare speriat.
Adica daca stau sa ma gandesc simt o oarecare placere dar nu la fel de intensa.
Si mai credeti ca as putea ramane impotent?
Asta e impotenta?
E de la stres?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Masturbarea excesiva duce la probleme erectile, iar in timp poate duce si la imposibilitatea sa poti intretine sex cu o femeie.
Chestia cu "nu pot" este doar o scuza, fiindca pututul asta depinde doar de tine si de vointa ta.
Proabil nu esti destul de speriat, odata ce continui sa te masturbezi atat de des.
Nu e de la stres in cazul tau, ci doar de la masturbare excesiva.

| mihai5368 explică (pentru Violleta2022):

Si ce ar trebui sa fac ca sa revina totul la normal?

| Violleta2022 a răspuns (pentru mihai5368):

Sa te opresti!
Abtine-te, fiindca totul tine de vointa si decizia ta. elimina uitatul la pornografie si statul cu mana pe organ tot timpul. masturbeaza-te 1 singura data la 2-3 zile nu mai devreme, ca totul sa reintre in normal.
Ocupa-ti mintea cu alte treburi importante, ca invatatul, cititul, iesitul afara si plimbatul sau alergatul. fa un dus rece cand te inchingi si nu te pototelesti, fiindca dispare erectia instantaneu.

| Emilian65 a răspuns:

Daca vei continua sa te masturbezi, cu timpul se va instala impotenta.

| DarthNiger a răspuns:

Din cauza dependentei de masturbare, ar trebui sa faci o pauza cam lunga ca sa scapi de aceasta dependenta si o sa revina totul la normal pe parcurs, nu e impotenta din moment ce organul tau genital functioneaza, e vorba de psihic, chiar daca o sa faci sex cu iubita ta, trebuie sa te abtii in a te mai masturba, cel putin asa de des.

| mihai5368 explică (pentru DarthNiger):

Deci cand am sa fac sex cu ea o sa simt placere?
Si e ceva legat de psihic care ma blocheaza din a simti placere, gen stres?

| mihai5368 explică (pentru DarthNiger):

Sunt tare speriat:/

| DarthNiger a răspuns (pentru mihai5368):

E foarte usor, cand esti excitat, nu te masturba, si in timp o sa iti iasa din instinct

| Andrei200202 a răspuns:

Opreste te, ti o spun ca pe un sfat. O să vezi că masturbarea prea desa iti va deregla mintea in timpul când ai să faci sex cu prietena ta. Cel puțin eu asa am pățit, probleme cu erectia.

| mihai5368 explică (pentru Andrei200202):

O sa revin la normal? sad

| mihai5368 explică (pentru Andrei200202):

Sa vorbesc cu cineva? Sa ma duc ma medic?

| Stochel a răspuns:

Dacă prietena ta este una bună, frumoasa si dotata nu ai cum sa nu simti plăcere daca iti face oral si tu este imposibil sa nu simti plăcere una este sa faci laba si alta este cand faci dragoste

| #sexplicatii a răspuns:

Salut,

Experiențele sexuale nu sunt mereu ca în filmele porno, iar din cauză că nu cunoști unele lucruri, poți ajunge în situații urâte.

Podcastul #sexplicații se specializează în educație sexuală.

Care a cea mai uimitoare descoperire pe care ai făcut-o de când ai început să te masturbezi? Poate ai înțeles ce e orgasmul, ai simțit ce-ți place, ai dedus momentele pe care ai vrea să insiști? În episodul despre masturbare discutăm despre efectele acesteia, impactul activității asupra plăcerii sexuale, și de ce e important să ne masturbăm. Vom vorbi cu Cristina Miron, o tânără care știe ce înseamnă muzica bună și dă cele mai tari petreceri, când nu e pandemie. De asemenea, discutăm cu sexoloaga și co-fondatoarea grupului de SexTalk pe Facebook, Natalia Pavalachi.

În episoadele podcastului vei descoperi mai multe lucruri despre primul sex, menstruație, pastile contraceptive, poluții nocturne, orgasme, filme porno, masturbare și alte subiecte despre educația sexuală.

Ne poți asculta:

Pe canalul de Youtube Sexplicații: https://www.youtube.com/channel/UCxLfJnlwaxdjO7QjN92F5sg

Pe Apple Podcasts:
https://podcasts.apple.com/......1497343891

Pe Google Podcasts:
https://podcasts.google.com/......N0L3Jzcw==

Pe Anchor:
https://anchor.fm/sexplicaii

Pe Spotify:
https://open.spotify.com/

Dar și pe Instagram:
https://www.instagram.com/sexplicatii/

De asemenea, ne poți contacta la adresa de mail: podcast.sexplicatii@gmail.com

| nachoplm a răspuns:

Lasă laba si apucate fortnait.