| anonim_4396 a întrebat:

am 16 ani si nu mai sunt virgina. Ciclul imi vine de obicei in jur de 20-28 in fiecare luna. Si as vrea sa mai fac inca o data dragoste dar va rog sa ma ajutati ca vreau sa stiu daca sa cred sigur in acea metoda a calendarului. daca mie imi vine 22-28...
sunt mai multe intrebari : 1. Pot sa o fac pe 20?
2. Daca o fac pe 20, sunt sanse sa raman?
3. Daca prima oara o fac neprotejat, iar pe urma continuam cu alta partida, cea de-a doua partida fiind protejata, pot ramane? Pentru ca am auzit ca la a doua partida imediata, barbatul nu elimina TOT de pe canal si ar mai putea ramane ceva care sa reuseasca sa creeze un bebe happy si de asta zic la a doua partida sa o fac cu prezervativul...

Va rog, astept raspunsuri! Respect :*

Răspuns Câştigător
| pacha a răspuns:

Andreea, nu are importanta a cata oara vrei sa o faci, de fiecare data trebuie sa o faci cu prezervativ daca nu vrei bebe sau cu pastile anti-conceptionale, dar prezervativul te protejeaza si de anumite boli. Oricum daca spui ca regulat iti vine in jurul datei 22-28, da cred ca ai putea sa o faci in 20 si is cam 25% sanse sa ramai.Referitor la 3 da, s-ar putea si asta, nu intotdeauna iese tot din canal(in general dupa 2-3 zile se eliminat tot). Bafta!

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti sa o faci oricand, dar cu prezervativ.
Daca nu folosesti prezervativ, la varsta ta, ai sanse de sarcina in orice zi. Calendarul se poate folosi de-abia dupa varsta de 17 ani si numai daca ai menstruatii perfect regulate, iar tu le ai foarte neregulate.
3. la primul contact risc de cam 30%, la urmatorul foarte mic, de 0, 02% (datorita prezervativului).

| Crisu a răspuns:

Indiferent cand o faci, este bine sa o faci protejat. Si prima data poate sa curga ceva si el sa nu-si dea seama, asa ca nu te lua dupa metoda calendarului. Asta in primul rand, iar in al 2-lea rand, de ce ti mortis ca prima data sa o faci neprotejat? Chiar vrei sa te trezesti peste 9 luni cu un bebe?

| elasexygagica a răspuns:

Eu zic sa faci mai bine cu prezervativul, nu te lua dupa calendar si alte prostii, decat sa te trezesti cu un plangacios in burta care sa iti distruga adolescenta mai bine simti plasticul in tine cateva ore, nu?

| cristi202 a răspuns:

1) Poti sa o faci pe 20. Poti sa faci multe lucruri pe 20. Consecintele lor insa iti vor afecta viata uneori iremediabil, si de aceea noi oamenii nu ne bagam chiar in orice chestie pe care am vrea-o.
2) Ai sanse mari sa "ramii" pe 20. Zilele de dinainte si de dupa ciclu sunt cele mai fertile, si, cum 20 e chiar inainte, ai sanse reale.
3) Daca la prima partida ejaculeaza, fii sigura ca citeva milioane de posibilitati exista ca tu sa "ramii". Atitea citi spermatozoizi au patrus in tine. Deci a doua oara nu are rost sa stricati prezervativul, ca o faceti pe degeaba. Daca nu poarta nici prima data, poate sa nu poarte nici a doua oara. Degeaba te protejezi de gripa cind deja ai inceput sa ai febra si sa tusesti.

| totEU_9066 a răspuns:

Vrei un sfat? nu face sex neprotejatwinking eu am facut exact la varsta ta intre menstruatie si perioada cand am avut menstruatie si am ramas insarcinata :-| am facut sex neprotejat. Bineinteles ca nu am pastrat sarcina pentru ca aveam doar 16 ani si sa fiu cu un bebe nu prea eram pregatita :-| asa ca te sfatuiesc sa nu faci sex neprotejatwinking. In special inainte de menstruatie pentru ca poti sa ai ovulatie si iaca ai sa faci un bebe :S Si ce te faci?
Sper ca ti-a fost de folos ce te-am spus :*

| annna a răspuns:

Mai bine folosesti prezervativulwinking

| Neighborhood a răspuns:

Hahaha... mai fata sunt sanse de 100% sa ramai daca partenerul nu isi pune prezervativ. Da, o poti face pe 20, dar numai cu prezervativ. Pustii astia din ziua de azi, sunt ca iepurii... dupa 2-3 minute ejaculeazahee hee Deci, PREZERVATIVUL sau COPILUL! alegetismug

| Roxy1993 a răspuns:

Esti cam micuta papusa, lasa-te!

| Innovation a răspuns:

Pai,dupa parerea mea eu iti zic ca poti sa o faci de mai multe ori,nu conteaza,dar,de cate ori o faci,trebuie sa o faci protejat (cu prezervativ),daca o faci neprotejat, sunt multe sanse sa ramai insarcinata, dar daca o facu protejat nu sunt sanse.

| marsh a răspuns:

Aaaaa ai auzit de prezervative?

| miky_3772 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa incetezi pana nu e prea tirziu