| Blondina12 a întrebat:

Buna!
Am 16 ani si sunt intr-o relatie cu un baiat de 20 de ani pe care il iubesc enorm.
Problema este ca parintii lui nu ma suporta si asta datorita diferentei de statut social dintre ei si mama(tata nu este langa mine),mama este contabila in timp ce ei sunt "mari " directori.

Au impresia ca il vreau pe iubitul meu doar pentru bani,ceea ce este total fals.El imi demonstreaza in fiecare zi ca ma iubeste, este un tip curtat si cu toate astea ramane langa mine(asa "taranca" cum ma considera parintii lui).

Ma doare cand stiu ca se cearta cu ei pentru mine, dar pur si simplu nu au pic de flexibilitate, o tin pe a lor si nu isi pun problema ca poate se insala.

Ce pot face in situatia asta?

15 răspunsuri:
| mihaa a răspuns:

Doar cu timpul se pot convinge cine ești tu cu adevărat, și eu am o fata de anii.in timpul liber muncește. manichiuristă și singura a învățat iar eu i-am cumpărat tot materialul necesar.
Cred ar fi bine sa faci o schimbare și schimbarea incepe de la tine
Fa ceva să își schimbe parerea

| Violleta2022 a răspuns:

Esti cam micuta pentru el si apoi, nepotrivirile de clasa sociala care nu va sunt prielnice, vor duce la ruperea relatiei, mai devreme sau mai tarziu.

| Hammurabi a răspuns:

Nu trebuie să faci nimic. De fapt chiar e indicat să nu faci nimic.
Nu e problema ta, e problema lui cu părinții.
Atât timp cât el te iubește, va ști să te apere de părinții lui și va ști să gestioneze el problema.

| Blondina12 explică (pentru Hammurabi):

Multumesc!
Sincer ma doare ca el are probleme cu parintii din cauza mea...
Mi-as dori sa il pot ajuta in vreun fel.
El niciodata nu imi povesteste despre certurile lui, mereu tine in el ca sa zic asa, aflu mereu de la sora lui despre certuriel dintre el si parinti lui...

| Crackman a răspuns:

Greu. Dar la 16 ani il iubesti? Posibil sa fie din cauza ca ti ai spart colacul cu el. In fine toata treaba este oarecum hotarata. Daca zici ca este iubire asteapta pana la bac il iei mergi la o faculta wow si le demostrezi. Momentan nimic

| Iote a răspuns:

Il iubesti enorm? Dar tu, la 16 ani stii ce este dragostea? E doar atractie fizica, sexuala, cum vrei, dar nu dragoste.
"In situatia asta" poti sa-ti schimbi atitudinea atat fata de el ca si de parintii lui. Arata-le ca esti educata, nu numai ca te pricepi sa faci sex. Daca nu, nu poti face nimic ca sa te accepte.

| RAY a răspuns (pentru Iote):

E atractie fianciara

| Iote a răspuns (pentru RAY):

Cea ce spun si parintii lui. happy

| RAY a răspuns (pentru Iote):

Corect,asta e si adevarul pana la urma

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iote):

De unde stii tu ca nu e dragoste? Ai fost acolo?

| Iote a răspuns (pentru anonim_4396):

Celorlalti de ce nule raspunzi la fel?
Nici mie nu-mi place numele tau de user.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu il vrei numai pentru bani, dar recunoaste ca nici daca era sarac nu stateai cu el. Si partea materiala este la mijloc, trebuie sa recunosti asta.

| Blondina12 explică (pentru anonim_4396):

Cand l-am cunoscut nici nu stiam cine este sau al cui este.
As minti sa spun ca nu imi place faptul ca are o situatie financiara buna, dar nu am avut pretentia sa imi cumpere vreodata ceva.
De cand suntem impreuna mi-a cumparat un parfum (de Craciun) si cateva buchete de flori.
Il iubesc pentru ca este un om minunat, situatia financiara este doar un bonus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Subjuga-l sexual! Este cel mai simplu!

| Subsemnatul123 a răspuns:

Ce tampenie. Si contabilitatea este un domeniu respectat, cautat, bine platit si asa mai departe, bine poate nu in Romania ca acolo se cauta mai mult sclavie pe minimul de economie. Parintii lui sunt cam cu nasul pe sus, cu toate ca el ar trebui sa le spuna scurt ca la 20 de ani parintii lui nu mai au dreptul sa-i impuna lucruri sau sa mai ia decizii pentru el. Asta-i sacru. A ajuns major, acum are dreptul sa ia decizii singur. Daca el alege sa fie cu tine, parintii lui nu au dreptul sa-si bage nasul in asta. Nici macar nu trebuie sa le dea explicatii sau sa-i convinga ca ce minunata esti tu pentru ca nu mai este minor sa dea raportul la parinti pentru orice. Recent a postat un individ pe site, zicea ca la 20 de ani cand era la facultate parintii lui nu l-au lasat sa aiba nicio relatie cu vreo fata ca sa nu-l distraga de la invatat iar acum a ajuns la 38 de ani si era singur. Daca parintii lui se tin asa de el, o sa stea singur mult si bine pana gaseste o fata a carei parinti au acelasi statut ca si ai lui.