| Elena19988 a întrebat:

Am 16 ani, sunt fata, si am o relatie de 2 luni. De la un timp prietenul meu imi reproseaza intr-un fel sau altul ca nu prea il las sa ma atinga, el incearca mai mereu sa imi bage mana in sutien sau alte chestii dar eu pur si simplu de fiecare data nu il las. Nu e problema ca nu mi-as dori dar imi e jena cu mine. Sanii mei de exemplu nu mi se par...cum sa zic..scuzati-ma ca folosesc termenul popular dar nu se cunosc "sfarcurile". E doar o zona fina, se cunosc doar cand imi este frig sau ma ating foarte mult acolo. Si mni-e jena ca el sa observe asta. Poate problema e la mine, nu stiu. As dori pareri si de la fete cat si de la baietii, voi ce parere aveti. p.s: sunt virgina, si nu sunt obisnuita cu atingeri de genu. Fara raspunsuri la caterinca va rog. DAU FUNDA:*MULTUMESC ANTICIPAT! happy :*

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sfarcurile tale sunt absolut normale, asa sunt la toate fetele de 16 ani.
Este anormal ca partenerul tau sa te atinga atat de intim la 16 ani si dupa doar doua luni de relatie, se grabeste extrem de rau, a sarit peste vreun an de cunoastere si construire a intimitatii. Poate este doar un copil mai putin educat si nu stie cum sa abordeze problema. Discuta cu el, explica-i ca pana sa ajungeti la genul asta de mangaieri trebuie sa construiti o relatie, sa va cunoasteti incet si bine, sa va simtiti suficient de intimi unul cu altul. Iar relatia asta se construieste cu rabdare si fara graba. In plus, spune-i ca esti foarte mica, la o varsta la care aceste intimitati te jeneaza fiindca sunt impotriva firii si ca trebuie sa te mai lase sa cresti macar vreun an, adica exact timpul in care va si cunoasteti mai bine.
Sincer, dupa doua luni de relatie nu pipai decat o femeie matura, cu multa experienta sexuala, mai usuratica asa, care stii ca e usor de dus in pat nu o fetita virgina de 16 ani. Prietenul tau ar trebui sa te respecte putin si sa nu te trateze ca pe o femeie usoara, ci ca pe o fata normala de varsta ta.

| Miauti a răspuns:

Nu se numeste relatie dupa 2 luni, si nu are nici un drept sa-ti faca asa ceva. daca te mai atinge, te sfatuiesc sa renunti la el.

omul a vazut pre multe filme pornografice si se crede mare gigolo.

si iti spun din punctul meu de vedere de barbat. niciodata nu am facut asa ceva fara permisiune... si mai ales nu intr-o perioada asa scurta.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie jena, asta esti tu.
oricum ma asteptam sa spui ca nu il lasi pentru ca nu e chiar frumos ce face.

| Sოﺁℓε a răspuns:

O doamne ce chestie. Daca nu vrei sa te atinga ii spui, daca nu accepta te desparti de el si gata.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună Elena! Foarte bine faci că nu il lasi să facă ce vrea el si să te atingă pe unde doreste, momentan tu esti mică, organismul tău nu este pe deplin dezvoltat, sunt unele fete care de la 12, 13 ani au forme, sini fund, dar nu toate sunte ti la fel, fiecare om este unic, deci si transformarea din fetiță in viitoare femeie se face lent, momentan nu ar fi deloc bine pentru tine să intretii relatii sexuale deoarece tu ne fiind destul de matură din punct de vedere fizic, vei avea de suferit in viitor, i ti doresc multă sănătate si ai grijă de tine nu ceda insistentelor băiatului, deoarece de la o simplă atingere lucurile pot degenera in rău, adică să vrea sau să te oblige să te culci cu el.

| wolder a răspuns:

Ii explici ca tie NU-TI PLACE sa te atinga deci trebuie sa ACCEPTE si nu are ce sa reproseze

atingerile trebuie sa fie o placere comuna
lui sa-i placa sa te atinga si tie sa-ti placa sa fi atinsa! asta trebuie sa-i explici
cu totii avem momente cand nu vrem un anume lucru iar partenerul trebuie sa ne inteleaga acele momente

| neutrino a răspuns:

Dupa numai doua luni el nu are ce cauta in sutienul tau.

| vocea a răspuns:

Buna, Elena, in primul rand nu ar trebui sa iti fie rusine cu corpul tau, aceasta parere pe care o ai este datorita ca esti virgina si ai o jena fata de baiat si atunci apr probleme ca nu am trupul perfect daca nu ii place, sati linistita aceste problme de fapt nu exista, e clar ca daca sta cu tine il atragi mai ales daca vrea sa te atinga, dar stai linistita trebuie sa fii relaxata si sa te bucuri de atingerile lui, bine de aici incolo el trebuie sa se ocupe de asta, trebuie sa te faca sa te simti in siguranta, sa te faca sa iti doresti sa te atinga, si fiecare mangaiere a lui sa fie tandra si romantica, conteaza foarte mult asta pentru ca dupa parerea mea un baiat trebuie sa faca o fata sa isi doreasca sa se simta bine cu el, tu trebuie doar sa stai calma sa fii naturala si sa te bucri de dragoste, de acum in colo totul tine de el sa te faca sa iti doresti asta mult succes elna

| Mussette a răspuns:

Daca tu nu vrei, nu-l lasa. Ca de la niste atingeri va merge mai departe si din cate inteleg nu asta e intentia ta. Cred ca prietenul e mai mare ca tine si va insista si cu altele. Daca te iubeste cu adevarat, ar trebui sa accepte refuzul tau. Pe de alta parte, sa nu-ti mai fie jena cu tie. Enormal ca la 16 ani sa ai sanii asa. Profita de acest fapt, ca dupa ce vei fi mamica, nu vor mai fi asa tineresti.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Azi am fost cu baiatul de care imi place la el acasa si va dati seama ce s-a intamplat. problema e ca eu eram virgina si noi nu aveam o relatie.iar a doua si mai mare problema e nu mi-a mai dat nici un semn de atunci. UN SFAT? uite inca una ca tine si mai sant inca multe care dorm imbracate si care cred ca daca le bajbaie orice nespalat.are succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune-i restricție laughing. Să mai aștepte dacă vrea de-astea, aveți doar două luni, plus că tu nu ești încă dezvoltată complet big grin.
pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa 3 luni faceti si sex si dupa 4 luni de "relatie" sunteti de fapt despartiti de 2 saptamani.

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Buna draga mea. Nu faci un lucru gresit, dupa 2 luni nu ar trebui sa se puna aceasta problema. Nu este o relatie de durata, bine faci ca mai astepti. Eu iti spun sa vorbesti cu prietenul tau, fara rusine (comunicarea este foarte importanta in cadrul unei relatii), sa ii spui ca, consideri ca este prea devreme si asa mai departe. In cazul in care se supara si nu este de acord cu ce spui tu, nu te lasa, inseamna ca nu te merita. Mai intai incearca sa iti dai seama daca chiar te iubeste, iar apoi aveti tot timpul din lume si pentru o altfel de dragoste. Multa bafta!

| NewTerminator a răspuns:

Nu-l lasa!
Nu am inteles niciodata cum un baiat(si sunt baiat) vrea sa ii bage mana in sutient unei fete, pe strada, ca daca sunt intimi e alta treaba sau cum obfata poate accepta asa ceva.
Adica, poti sa o atingi(daca vrea) pe picior, si sa " urci", dar nici sa nu ajungi...

Referitor la partea cu sanii, nu am inteles foarte bine daca sunt dezvoltati, dar nu se vad mameloanele(asa le zice) sau abia ai inceput sa te dezvolti, desi nu cred a doua parte pentru ca ai zis ca urangutanu ala vrea sa baga mana. Oricum nu trebuie sa iti fie jena ca tine. Ai 16 ani, ai timp sa te dezvolti. sa nu crezi ca daca ai mameloanele atat de proeminente incat sa il priveasca pe ala prin sutien esti mai sexi si mai atragatoare, sincer, in acel caz vei lasa impresia ca esti excitata(daca e cald) sau ca tie frig, dar oricum vei intoarce priviri si vei atrage barbatii(ca atunci gandesc cu...

Deci, faci cum crezi.