| AureliaIoana a întrebat:

Buna, am 17 ani, am simptome premenstruale de aproximativ o luna si o saptamana dar menstruatia tot nu a aparut. Tin sa mentionez ca tot timpul am facut-o protejat, iar in ultimele 10 zile inainte de a avea menstruatie mi-am dat programul peste cap(nu am mai dormit noptile, nu am mai mancat si am facut sala si am facut un efort foarte mare si m-am stresat destul de mult). Nu am mai avut intarzieri asa indelungate. Tin sa mentionez ca aveam ciclul regulat. Se poate fi altceva? Va rog frumos

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate fi una din cele doua:
1. poti fi insarcinata sau
2. poti avea ciclul neregulat

Un test de sarcina se poate face dupa 21 de zile de la ultima partida sexuala, cu prima urina de dimineata, care-i cea mai concentrata.

| Marius22222222222 a răspuns:

Dacă mereu te-ai protejat nu vad unde e problema

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Nu ai mancat, nu te-ai odihnit, de aia.
Corpul isi prioritizeaza necesitatile. Isi directioneaza resursele pentru supravietuire, apoi pentru procreere.
Nici fetele care tin diete drastice nu mai au ciclu.

| annonimaaaa555 a răspuns:

Fa un test de sarcină sa te liniștești. Poate sa fie o dereglare hormonala. Îți recomand să te duci la ginecolog, fără rușine ca deja poți sa mergi fără părinți. Ea ar vedea dacă ai ceva. Și mie mi s-a întâmplat și am aflat ca mi s-a format un chist și după mi-a dat anticoncepționale, care m au ajutat să elimin chistul+m au protejat de o sarcină nedorita(sunt mai eficiente decât prezervativele)