| Shontelle4U a întrebat:

Buna, am 17 ani jumatate si am nevoie neaparat de cateva sfaturi. Imi place de un tip, are 21 de ani,el e genu de baiat mai la locul lui , e destept,cred ca e perfect pentru mine si am mai fost cu el in urma cu cateva luni.dar eram eu mai necoapta la minte.si ne-am despartit.dar acum vrem amandoi sa ne impacam. Iar marea problema este ca sunt inca virgina si as vrea sa imi incep viata sexuala cu el insa .eu si familia mea se presupune k avem o relatie destul de stransa si ei vor sa raman virgina pana la 18 ani macar. si daca ar auzi ca am facut deja ceva cu respectivul sau ca vreau sa fac. nici macar nu vreau sa imi imaginez ce s`ar putea intampla. eu sunt de parere k nu ar fi un capat de tara daca mi-as incepe viata sexuala cu jumatate de an mai devreme decat spun ei. si mi se pare chiar o varsta rezonabila pentru asa ceva. daca gresesc cu ceva anuntati`ma. In cap nu am decat ideile mele.care se contrazic una pe alta.imi trebuie o parere obiectiva URGENT! De cand ma gandesc la chestia asta sunt mereu suparata si nervoasa. vreau sa fiu fericita.cer prea mult? HELP ME please...

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti la varsta minima la care iti poti incepe viata sexuala fara riscuri. De ce te-ai grabi? daca va impacati, va dura multe luni pana relatia se va resuda, pana veti ajunge din nou la fel de apropiati ca inainte de despartire, pana veti fi pregatiti sa faceti dragoste. Din punctul meu de vedere, doar daca sunteti foarte potriviti veti ajunge in 6 luni sa fiti pregatiti pentru un pas atat de important.

| madyddd a răspuns:

Parerea mea e ca daca tii la el, nu ar trebui sa mai conteze altceva. Nu zic sa te intorci importriva parintilor, insa mai ai putin si faci 18 ani. nu ar trebui sa te lasi tratata ca un copil de 5 ani. Acum daca tu faci o greseala nu te astepta sa poti plange pe umarul parintilor, a fost decizia ta. Asa ca gandeste-te bine, ia o dezicie, si nu-ti mai face atatea griji, daca vrei sa fii fericita, pur si simplu fii. big grin

| Emmmmi a răspuns:

Daca el e este destept si la locul lui, ar intelege ca poate sa mai astepte putin, dar din pacate la baieti inca ''urla hormonii'' in ei la 21 de ani. Pune-ti intrebarea, de ce vrei sa incepi viata sexuala? ca vrea el si tu vrei sa il multumesti sau asa simti tu? chiar daca alegi sa faci acest pas, nu te astepta la focuri de artificii din prima, dureaza pina incepi sa te bucuri cu adevarat, iar stresul cauzat de faptul ca faci totul pe ascuns va inrautati situatia.parerea mea este ca ai o familie deschisa ar trebui sa apreciezi acest lucru, daca iti minti parintii si afla, se inrautateste si relatia ta cu ei. parintii ii ai pe viata, pe cind relatia cu prietenul tau poate fi trecatoare.