| anonim_4396 a întrebat:

.am 17 ani si pe 22 dec am avut primul contact si pe 1 ian al doilea..de fiecare data ne-am protejat. ultima data mi-a venit ciclul pe 12dec.e posibil sa fi ramas insarcinata?

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu,nu e posibil.
Contactele sexuale au fost protejate,sa speram ca nu a avut loc vreun accident cu prezervativele(nu s-au rupt),pentru ca nu ne spui.
Dar fiind primele tale contacte sexuale,vei avea de intampinat diverse problemutse si prima ar fi ca acum cand astepti sa-ti vina ciclul,e posibil sa intarzie.
Organismul tau era altfel obisnuit,isi vedea de treaba lui,se dezvolta frumos si armonios,invatase regula,acum imi vine ciclul,acum incep un ciclu nou.
Dintr-o data,s-a trezit ca are de produs mai multi hormoni,ca are parte de un atac in zona colului uterin si vaginului,nu-i e usor!
Si,daca nu l-ai ajutat amanand inceperea vietii sexuale cu inca un an,ajuta-l acum,incercand sa intelegi ce se intampla cu tine!
Daca te panichezi si te umpli de stres iar nu-l ajuti,singura iti intarzii ciclul,pe baza hormonala.
Deci,informeaza-te foarte bine ce se intampla cu organismul tau si asteapta cu rabdare,ciclul va veni.
Si,inca ceva,sa stii sa spui si prietenelor tale,cat timp te temi de o sarcina, nu esti pregatita sa iti incepi viata sexuala, trecand peste orice alt considerent medical.
Sexul inseamna placere, dar si responsabilitate, e joc de oameni mari...

| mona a răspuns:

Asteapta sa vezi daca iti vine ciclu acum in ianuarie dar daca te-ai protejat atunci nu cred ca e cazul sa-ti faci griji

| SerafimHD a răspuns:

Daca v-ati protejat nu este nicio posibilitate!

| EddiWeed a răspuns:

Pffff nu nu e posibil sa ramai insarcinata daca te'ai protejat si ti'a venit si ciclu...

| hunterr a răspuns:

Nu! e imposibil sa fi insarcinata! Daca mai ai si alte intrebari imi poti lasa un mesaj cu idul tau si te voi ajuta!

| tinasong a răspuns:

Nu iti face probleme, mai ai cateva zile pana sa iti vina ciclu. te-ai protezat deci nu iti face griji.

| MadyHas a răspuns:

Cum sa ramai insarcinata daca te-ai protejat? Bai sunt unii cu niste intrebari atat de tampite si penibile incat iti vine sa nu le dai rasp.La 17 ani cred ca ar trebui sa stii asa ceva.Asta se invata si in clasa a 7a la biologie. Daca nu intreaba-l pe fericitu care te-a dezvirginat sa vezi daca poti ramane gravida cu prezervativ

| M7 a răspuns:

Daca menstruatia a aparut.
N-ai grija!, sunt sanse foarte, foarte mici undeva la 30%, din punctul meu de vedere.
Dar, pentru linistea ta sufleteasca, fa un test de sarcina ( testul se face dupa 10 zile de la contactul sexual).
Succes!

| DamianMarley a răspuns:

Posibilitatea ca tu sa fi ramas insarcinata este nula, 0 barat in acest caz.Doar daca s-a spart prezervativu in tine exista o oarecare posibilitate. Funda?