| alina_1787 a întrebat:

am 18 ani si o relatie de un an.tocmai mi-am inceput viata sexuala. e totul foarte bine, ma simt super alaturi de iubitul meu dar am o nelamurire in legatura cu orgasmul.Stiu ca orgasmul se refera la o anumita placere pe care o simti sau trebuie sa o simti in timpul actului sexual.Cum iti poti da seama ca ai orgasm? De exemplu cand o faci simti o placere, te simti super si crezi ca ai orgasm. Dar daca data viitoare e si mai bine si iti dai seama ca nu ai avut orgasm data trecuta.cred ca a-ti inteles intrebarea.recunosc ca sunt cam inexperta in ceea ce priveste aceasta treaba.

Răspuns Câştigător
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pai, abia ai inceput! Si daca nu ai practicat Petting-ul inainte, e calr ca nu te poti simti destul de bine de la inceput, dar mai sa mai ai si orgasm! Ala vine odata cu timpul, cu acomodarea si invatarea cu miscarile partenerului, si pe masura ce placerea creste, si esti relaxata, NU sa Vrei orgasmul ca un trofeu "obligatoriu!". Aici e marea greseala pe care o fac aproape toti tinerii aflati la inceputul vietii sexuale!

Invata sa te bucuri progresiv, de tot ceea ce simti si experimentezi, si intr-o zi, cand te astepti poate cel mai putin, va apare si el!

( Nici Dumnezeu n-a facut Lumea intr-o zi, nu?! )

3 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Mai citeste si aici, retine, si invatati impreuna cam cum ar trebui sa apreciati si simtiti placerile in cuplu!

http://www.agenda.ro/news/news/33005/binefaceri-nestiute-ale-sexului.html

| lplostonyou a răspuns:

Orgasmul este punctul de excitare sexuala maxima, este punctul culminant al excitarii sexuale, nu ai cum sa-l ratezi daca ai fost excitata indeajuns.Mai pe babeste cand simti ca explodezi de placere, acea clipa sau clipe, ca poti avea si mai multe orgasme una dupa alta, deci acel moment sau acele momente inseamna de fapt orgasmul. Sper ca am fost destul de clarhappy

| Miauti a răspuns:

-iti tremura corpul fara sa mai poti controla
-numai ai forta in tine
-iti dai drumul
-si ai un zambet pe fata!

si ca sa ai orgasm partenerul tr sa se miste in minim 8-10 minute fara oprire.
Sau poti lua o cale mai usoara cu degetul, care dureaza mai putin