| anonim_4396 a întrebat:

Am 19 ani și activitatea sexuală mi-am început-o de aproape o jumătate de an. De fiecare dată ne-am protejat și nu am avut probleme. Ultimul ciclu l-am avut în data de 17 mai, însă nu am un ciclu regulat. Câteodată, îmi întârzia cel puțin 10 zile și nicidecum 2 luni aproape. Contact sexual am avut tot pe la sfârșitul lunii mai. Am făcut 3 teste de sarcina, inclusiv unul azi dimineața și au ieșit toate negative. Întrebarea mea este: poate fi vorba de o sarcină? Mai ales că nici nu aș avea simptome... sânii de ieri îmi sunt puțin mai sensibili, poate fi simptom premenstrual? Vă mulțumesc mult!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea de a fi insarcinata se poate exclude in totalitate din 2 motive solide si anume :
-- ai afirmat ca : ''De fiecare dată ne-am protejat și nu am avut probleme.''
-- Am făcut 3 teste de sarcina, inclusiv unul azi dimineața și au ieșit toate negative.
Fiindca ultimul contact sexual a fost intretinut in urma cu circa 2 luni : '' Contact sexual am avut tot pe la sfârșitul lunii mai.'', inseamna ca testele de sarcina au fost facute la mult timp dupa ultimul sex intretinut si in concluzie toate cele 3 rezultate NEGATIVE obtinute sunt GARANTAT valabile, si corecte in proportie de 100%. In astfel de cazuri in care intarzierea menstruatiei este atat de mare, de regula se datoreaza faptului ca exista o anumita afectiune/boala care afecteaza activitatea ovarelor si din acest motiv ovarele NU reusesc sa dezvolte, creasca si sa maturizeze la timp OVULUL, ceea ce are ca efect prelungirea ciclului menstrual. Esti in situatia in care ar trebui sa te prezinti la ginecologie pentru a fi consultata temeinic in vederea prescrierii tratamentului adecvat si necesar in astfel de situatii. Multa sanatate!

1 răspuns:
| RoCkKiD a răspuns:

Daca 3 teste de sarcina au iesit negative cred ca esti safe.

In alta ordine de idei, daca ciclul intarzie atata vreme s-ar putea sa vrei sa faci o vizita la ginecolog sa nu te trezesti cu chisturi sau alte cele.