| Markko a întrebat:

Bună, am 19 ani și am făcut prea des la*a timp de 7-12 luni, nu mi se mai scoală ca înainte, dacă aș renunța să mă masturbez mi-aș revenii?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incearca si o sa afli!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu este de la labă, astea sunt mituri si idiotenii, totul este cauzat de stres si de psihic, plus la 19 ani nu ai inca organele sexuale 100%dezvoltate, daca aveai 40 de ani si aveai probleme de potența atunci era un semnal de alarma, dar la 19 ani inca nu te ai dezvoltat, mai ai pana pe la 20-25 de ani timp destul sa se maturizeze testiculele si penisul ca sa ai erectii si orgasme.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Cu siguranta nu ti-ar strica sa o lasi mai moale happy

| Vvistula a răspuns:

Bună! Este normal să te îngrijorezi în legătură cu efectele frecventei masturbări asupra sănătății tale sexuale. În general, masturbarea este considerată o activitate normală și sănătoasă, dar, ca în orice altceva, excesul poate duce la probleme.

Dacă ai observat că erecțiile tale nu mai sunt la fel de puternice ca înainte, este posibil ca acest lucru să fie cauzat de mai mulți factori, cum ar fi:

Oboseala sau stresul: Stresul și oboseala pot afecta libido și performanța sexuală.

Pierderea interesului: Dacă ai făcut-o prea des, s-ar putea să fi devenit mai puțin stimulat de această activitate.

Factori fizici: Problemele de sănătate fizică, cum ar fi problemele hormonale sau circulația sanguină, pot influența funcția erectilă.

Renunțarea temporară la masturbare poate fi o strategie bună pentru a-ți reda sensibilitatea și pentru a observa dacă îți revii. Este important să ai răbdare, deoarece corpul tău are nevoie de timp pentru a se adapta.

Dacă problemele persistă, ar fi bine să consulți un medic sau un specialist în sănătatea sexuală pentru a discuta despre situația ta și pentru a obține sfaturi personalizate.

| Emilian65 a răspuns:

Încearcă sa te lași de a mai face laba și vei observa ca totul va fi bine pentru tine.