| Ioanaanaa a întrebat:

Bună, am 21 de ani.
Sunt într-o relație cu iubitul meu de 3 ani, iar de 2 ani locuim împreună. Între timp lucrurile între noi nu mai merg la fel de bine ca înainte, ne certăm foarte des, se lasă mereu cu plânsete, jigniri etc. Îmi doresc sa ne despărțim, dar părinții mei mi-au spus că dacă ma întorc acasă îi fac de râs, ca odată ce l-am ales pe el cu el să rămân. Nu înțeleg faptul ca nu mai sunt fericită lângă el, dar ai mei tot insistă sa nu ne despărțim, iar eu nu mai suport această relație.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te intorci acasa asta e, viata merge inainte

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Între timp lucrurile între noi nu mai merg la fel de bine ca înainte, ne certăm foarte des, se lasă mereu cu plânsete, jigniri etc.
Această situație a apărut așa din senin? Ce ar fi să căutați ambii cauza, că poate o rezolvați. Dacă te desparți, să nu te mai întorci acasă, ia o chirie undeva. Căci se poate întâmpla așa. Te întorci, apoi pleci de acasă cu următorul, Apoi te cerți și cu acela și te întorci din nou acasă. Asta nu este bine pentru viața ta. Așa că, eu zic. Consideră acest loc unde stai că este căminul tău, iar pe acest om cu care acum te cerți, omul cu care îți duci viața de acum încolo. Caută sursa acestei neînțelegeri actuale și rezolvă. Altfel, nu vei termina niciodată cu plimbarea de la un bărbat la altul.

| Freya1 a răspuns:

Gasesteti ceva de munca, strânge bani o lună, două, trei poate si cand ai niste bănuți bine pusi căutați fara sa stie ei o chirie si mutate, e singura variantă.
Ce ti s-a intamplat tie se intampla de obicei in relatiile serioase la ani astea, nu e ceva anormal sau gresit ca nu ti-ai ales persoana potrivita.Nu ai avut experienta necesara ca sa iti dai seama ce va urma sa se intampla si poate si cu experienta tot nu puteai sa prevezi.
Vorbeste cu el si explica-i ca o sa pleci curând, nu ii spune planul tau sau cand, iar alor tai cand vei fi fata in fata cu ei sa le spui ca omul e sortit greseli, ca nu poti face alegeri bune de fiecare dată sau sa fi perfecta, iar faptul că ei te obliga sa stai langa omul ala chit ca maine poimâine te va calcă în picioare e lipsa de iubire si suflet.

| Emma30555 a răspuns:

Invearca sa ți găsești un job sa poți sa te întreții singura și pleacă, ești foarte tânără nu ți irosii viata cu el nu merita, ai tot timpul sa ți găsești pe cineva cu care sa te înțelegi. Părinții tăi au o mentalitate învechită, vremurile s au schimbat, nu mai sta nimeni cu nimeni din obligație, sunt femei cu copii și tot au divorțat și și au refăcut apoi viata la vârste mult mai mari decât tine.

| Nemessys a răspuns:

Eu te as sfătui sa încerci sa te muti în chirie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Observ că părinților tăi le pasă mai mult de părerea lumii decât de fericirea propriului copil. Cel mai recomandat ar fi să te desparți de iubitul tău și să te muți undeva în chirie și să te și angajezi.

| Catalin77945 a răspuns:

Eu zic sa incerci sa vb cu el sa ii spui ce nu e ok si sa faceti un compromis, daca nu merge asa, te desparti de el si gata, nu conteaza ca zic parintii tai ceva e viata ta nu a lor, doar nu o sa SUFERI tu ca ii faci pe ei vai doamne de rusine.

| Stegman a răspuns:

Eii parinti au mentalitatea invechita. Nu te lua dupa du ca tu suferi nu ei.

| Mortimer2020 a răspuns:

Sa sti ca este bine sal parășești ca poate ajunge si mai rau si nu asculta gura neamului ca poate gresesc si daca nu greses e viata ta petreceo cum vrei✋✋?

| Mortimer2020 a răspuns (pentru Mortimer2020):

Si inca ceva daca nu vrei sa te despărți de el puteti lua o pauza de 1, 2, 3 luni