| alina2k18 a întrebat:

Buna, am 25 ani si sunt singura de 1 an de zile... ma masturbez aproape in fiecare zi. O faceam si cand aveam prieten dar atunci faceam si sex...
Credeti ca ma poate afecta in vreun fel?
Stiu ca suna prostesc tinand cont de varsta mea... dar chiar nu stiu pe cine sa intreb...

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza in fiecare zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

44 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E foarte frecvent si o sa te faca sa te obisnuiesti atat de tare cu ritmul tau de masturbare, incat iti va fi foarte foarte greu sa ai orgasm in timpul unei partide normale de sex. Incearca sa te mentii mai oupata, asa incat sa nu ai timp zilnic de masturbare.

| alina2k18 explică (pentru Brigaela):

Dar si cu prietenul ma masturbam cand ma penetra sa stii..altfel nu pot avea orgasm si asta e dintotdeauna...
Nu e vorba de timp ca in maxim 10mins im ...done big grin

| Brigaela a răspuns (pentru alina2k18):

Pai tocmai asa ai ajuns in situatia de a nu avea orgasm la actul sexual. Si asta o sa iti afecteze viata sexuala, orice barbat se simte frustrat ca nu poate sa isi aduca partenera la orgasm.
Si e vorba de timp, daca esti foarte foarte activa de la 5 dimineata la 12 noaptea, fara pic de odihna sau leneveala, te asigur ca 10 minute ti se vor parea mult dupa maxim 3 saptamani

| Lawliet14 a răspuns (pentru alina2k18):

Super! Si nu vrei iubit?

| mgtow a răspuns:

E cam naspa dar cumparati un consolator deala care se prinde de sticla de la dus si ai impresia ca faci sex

| alina2k18 explică (pentru mgtow):

Imi place mai mult cu degetele...

| RAY a răspuns (pentru alina2k18):

De ce nu incerci un vibrator? la filme pentru adulti te uiti?

| Andreiut96 a răspuns (pentru alina2k18):

O limba data la timpul ei face minuni

| mgtow a răspuns:

Si ma asteptam sa fi avut 36, ahhh ce naspa. Eu te depasesc cu 1 an numai ca imi plac femeile peste 30 pana in 40

| alina2k18 explică (pentru mgtow):

Mda, durere marewinking te simtwinking

| wannabe a răspuns:

Masturbarea şi pornografia îi afectează pe toţi, ele duc la dependenţă şi astfel este distrusă viaţa sexuală a individului, cu efecte teribile pentru sănătatea sa biologică şi mentală. Gândiţi-vă că statisticile de acum vreo 10 ani arătau că în Statele Unite 70% dintre bărbaţi şi 30% din femei consumau pornografie şi 12% întruneau condiţiile unor dependenţe puternice de pornografie. Adică nu puteau să trăiască nici o zi fără un consum excesiv. Se poate vorbi mult pe tema aceasta. Dar să luăm de pildă doar creşterea frecvenţei relaţiilor sexuale cu persoane diferite. Acest lucru scade fetelor, potrivit studiilor desfăşurate în America, probabilitatea de viaţă lungă de familie şi fericită. De pildă studiul arăta că relaţiile cu 5 bărbaţi diferiţi ale unei femei fac ca aceasta să nu mai aibă mai mult de 30% şanse de viaţă lungă de familie şi fericită. Deci creşte probabilitatea divorţului.

Referință: https://altarulcredintei.md/......-fericita/

Nu crezi? Atunci ai dovezi clare peste 231 de studii, cărți și reviste de specialitate care au stat la baza realizării cărții „Pornografia - Maladia Secolului 21" scrisă de Virgiliu Gheorghe doctor în biofizică și bioetică:
https://pozephotoshop.files.wordpress.com/......ui-xxi.pdf

Nu ai timp să citești cartea? Te invit să urmărești concluziile muncii sale de cercetare:
Virgiliu Gheorghe - Efectele devastatoare ale masturbării și consumului de pornografie
https://www.youtube.com/watch?v=hH0QxWzUIqU

| doctorandus a răspuns (pentru wannabe):

„Coacționar la clinica deschisă de Becali este Virgiliu George Vlăescu, un teolog care promovează intens multe teorii pseudomedicale pe diferite site-uri de extremă dreaptă."
—Alexandra Nistoroiu, PSEUDOMEDICINĂ! Clinica lui Becali face terapie cu vâsc pentru bolnavii de cancer. Febră indusă în tot corpul, ca să "fiarbă" cancerul! Libertatea, 29 martie 2019

„Am citit-o. Virgiliu Gheorghe nu e om de știință, iar cartea este o adunare de obsesii și manifestări paranoice lipsite de orice suport. Presupun că acum glumești, nu? Nu poți, în mod serios, într-o discuție serioasă, să-mi recomanzi așa ceva. Cartea ar fi revoltătoare dacă nu ar fi hilară. Și acum vorbind serios, spune-mi o carte adevărată, nu îți mai bate joc."
—Brigaela, tpu.ro

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Dar care a fost cauza despărtirii de prieten, si chiar simti nevoia sa te masturbezi zilnic? Ce simti daca nu faci?

| alina2k18 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Era foarte violent...
Am zis aproape zilnic... cam la 2 zile fac. uneori in fiecare zi..alteori trec si 3 zile. Dar clar o fac de 20 ori/luna.
Pai ma simt foarte bine dupa ce o fac haha, mai relaxata, fericita...

| killer3023 a răspuns (pentru alina2k18):

A întrebat ce simți când nu faci și vrei sa te abții.

| RAY a răspuns:

Poate crea dependenta, adica sa nu isi mai doresti un partener, cum de nu ai mai avut iubit un an?

| alina2k18 explică (pentru RAY):

Pai sunt o persoana mai dificila, nu ma pot apropia de oricine sau sa fac sex asa sportiv...

| RAY a răspuns (pentru alina2k18):

Cum te masturbezi?

| alina2k18 explică (pentru RAY):

Cu degetele, mai mult ma frec gen

| killer3023 a răspuns (pentru RAY):

Cu mâna, tu cum mănânci?

| mihai69 a răspuns:

Fii liniștită - atât timp cât ai grijă la igienă, nu e niciun fel de problemă!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

WOW! Te bate dumnezeu, pana te ia dracu si ajungi in iad, unde-i totul gratis: caldura, bautura, rockereala, sex si tot ce nu ingrasa.winking rolling on the floor

| HazelEyes77 a răspuns:

Ce e prea mult strica de multe ori ...mai bine concentreza ti atentia si energia spre altceva -un hobby de exemplu sau oricare alta activitate care iti face placere si iti tine mintea ocupata. Numai bine

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Am incercat cu o femeie recent și mi-a făcut 10 minute cam și eu tot nu terminam...pur și simplu nu puteam sa mai termin. Așa că a renunțat gagica și am terminat cu sex normal. Deci răspunsul meu e 10minute + cu o femeie hetero, și sub 10 minute cu un bărbat.

| Xelon a răspuns:

Masturbici,1 an singura si doar masturbare, nu ti s-au tocit varful degetelor?
Nu vreau sa imi inchipui ce cratere ai pe fata duapa 1 an pauza de la sex...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Xelon):

TU iti dai seama cate mesaje a primit? Lasa asta, dar tu iti dai seama fata la aia cand si-au dat seama ca vorbesc cu un gay? rolling on the floor

| Xelon a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce o|il tot faci gay? sad
Daca e baiat un lucru e cert.
e foarte prost...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Xelon):

Prost pentru un baiat.,. Baietii pot fi trolli mai buni de atat. Zic si eu.

| Xelon a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce tot il|o faci gay?
Nu avem o certitudine in legatura cu asta, singurul lucru cert este ca orice ar fi nu este prea destept|desteapta

| Xelon a răspuns (pentru anonim_4396):

Oare daca afla Harap-Alb in chiloti tanga de dinainte ca gagica-sa e de fapt un el, cum ar reactiona?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Xelon):

Vedem pe zi laughing

| Jonas94 a răspuns:

Bună,
În nici un caz nu te poate afecta, mai ales că ești femeie.
La bărbați, masturbarea excesivă, poate conduce la probleme cu erecția, epuizare fizică și psihică.
Orice femeie, într-o relație sau liberă, ajunge să se masturbeze, pentru a se relaxa.
Nu o să te afecteze în nici un fel.
Iar când o să fii într-o relație, poți să discuți cu partenerul, să-l ghidezi, să-i spui ce-ți place, pentru a atinge climaxul.
Sănătate!

Răspuns utilizator avertizat
| DonGiani a răspuns:

Important este sa te simți binewinking Nu are cu ce sa te afecteze, ca sfat ar trebui sa încerci și cu un vibrator. Fosta mea iubita folosea și în timp ce făceam dragoste, e super mișto. Crește plăcerea happy Spor la treaba laughing

| AndreeaAndreeoff a răspuns:

Buna. Parerea mea este sa o lasi mai moale, deoarece iti poate provoca neplaceri pe parcursul vietii sexuale. Numai ai prieten de un an? Cum asa? Oricum iti poate creea dependenta, si apoi nu iti vei mai dori un barbat langa tine. Ai mare grija!

| MULLER96 a răspuns:

De cea asa de mult te masturberzi?

| MULLER96 a răspuns:

Poti sa devi dependenta si chiar cand o sa ai era prieten cand o sa te masturbezi poti pierdeinteresul si o sa faci fara constienta asta dar tu finalizarea procesului o sa apara si partea adversa nosa simti placer dinasta mai mult mai bine sa te lasi de el sau sal reduce la maxim cat e de posibil pentru tine.

| MULLER96 a răspuns:

Doar crea independent psihologica

| Alex1992buc a răspuns:

As putea sa te ajut eu. daca esti in Bucuresti

| mihaidan43 a răspuns:

Eu personal nu cred sa fie o problema. Poti incerca si altceva. Sfaturi rasarit_s@yahoo.com

| Bogdan_Cyclamen_1986 a răspuns:

Mi.ar placea sa te cunosc :d funda cu loc 2?