| Anita8764 a întrebat:

Buna, am 26 de ani si luna acesta nu am avut menstruatie. Ultima data am avut menstruatie pe data de 21 august pana pe 25 august, trebuia sa imi vina pe 21 septembrie dar nu mi.a venit, reprezint dureri in partea stanga jos dureri de spate, ma dor doar sfarcurile nu tot sanul si am o scurgere transparent cum ca as fi la ovulatie, mi.am facut un test de sarcina acum 2zile din care a iesit negativ iar ieri mi.am luat temperatura vaginala si aveam 37.38. Imi puteti spune ce ar trebui sa fac este o posibila sarcina,?

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca nu sunt prezentate toate caracteristicile strict necesare si obligatoriu de a fi stiute/cunoscute privind ciclul tau menstrual, in acel caz pot fi formulate si oferite DOAR simple presupuneri sau pareri cu totul subiective si INUTILE fiindca acestea sunt lipsite de orice valoare.
In cazul in care doresti sa primesti raspunsuri cat mai obiective si apropiate de starea/situatia reala existmta in organismul tau in acest moment, trebuie sa transmiti datele precise in privinta :
-- caracteristica privind ciclicitatea adica daca ciclul este REGULAT sau NEREGULAT
-- lungimea ciclului ca numar de zile cel mai frecvent inregistrat
-- daca reusesti sa determini perioada fertila de fiecare data,
-- daca au fost intretinunute contacte sexuale neprotejate si in ce moment al ciclului (in cazul in care au existat),
Din ceea ce este prezentat/precizat se poate trage concluzia ca ciclul tau menstrual are (mereu?) lungimea de 31de zile si daca rationamentul este corect in acel caz perioada fertila a acestui ciclu s-ar fi suprapus peste zilele situate intre 3 -8 Septembrie. O eventuala sarcina se putea forma NUMAI/DOAR in cazul in care ar fi ajuns sperma IN VAGIN in zilele respective. Fiindca de la terminarea perioadei fertile maine vor trece cele minim 21 de zile necesare pentru ca rezultatul sa fie valabil valid si corect in proportie de peste 98-99%, testul de sarcina trebuie refacut incepand cu data de maine 29 Septembrie.
Daca rezultatul va fi din nou NEGATIV si indraznesc sa cred ca va fi asa, rezulta ca ciclul tau menstrual ori nu este de tip REGULAT si din acest motiv lungimea este variabila, ori ca in organismul tau s-au produc anumite dereglari in buna/corecta functionare a glandelor endocrine ceea ce a influentat activitatea hormonala, si din acest motiv s-a dereglat actualul ciclu menstrual situatie care daca se va repeta va trebui investigata.
Deoarece au aparut si se manifesta starile amintite, se poate aprecia ca cel mai probabil durerile si disconfortul existent reprezinta simptome premenstruale si menstruatia va porni in zilele imediat urmatoare. Multa sanatate!

| Anita8764 explică (pentru corbulalbrosu):

Ciclu menstrual este tot timpul regulat, nu am avut probleme pana acum.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Anita8764):

In acest caz daca rezultatul testului de sarcina care va fi efectuat insa numai dupa trecerea a celor minim 21 de zile ori de la data ovulatiei ori a ultimului contact sexual neprotejat, va fi din nou tot NEGATIV, in acel caz rezulta ca in urina NU exista hormonul de sarcina hCG si ca atare nici in uter NU este instalata vreo sarcina. Intr-o astfel de situatie datorita faptului ca dereglarea ciclului menstrual este posibil sa depaseasca limita celor 7-10 zile care pot fi considerate acceptabile, ar fi bine sa te prezinti la o consultatie efectuata initial de un medic endocrinolog si pe urma de medicul ginecolog. Sanatate!

| Anita8764 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc, cred ca imi vine menstruatia ca am avut foarte putina scurgere de un lichid putin maroniu de fapt a fost doar putin pe hartie, deocamdata astept

| Anita8764 explică (pentru corbulalbrosu):

Deocamdata nu iti pot acorda o fundita pentru ca inca nu mi s-a confirmat daca sunt sau nu insarcinata, pentru ca in momentul acesta tot nu am menstruatie

| SkyPilot a răspuns:

Durerea de sfarcuri poate indica si o sarcina dar si iminenta menstruatiei. Practic nu ne spune nimic.
Temperatura bazala ridicata si lipsa menstruatiei ar putea indica o sarcina. In timpul sarcinii, leucoreea este si ea mai abundenta. Se pare ca da, ar fi vorba de o sarcina, dar deocamdata e doar o presupunere.
Repeta testul, dar ai grija sa nu fie expirat si sa il administrezi conform prospectului.

| Anita8764 explică (pentru SkyPilot):

Multumesc, dimineata mi.am refacut un test de sarcina si mi.a iesit tot negativ dar sa specific ca am lucrat 12 ore azi.noapte si cand am ajuns acasa l.am facut.

| Hammurabi a răspuns:

Sau poate fi o posibilă anexită.

| Pesmet1010 a răspuns:

Mergi la ginecolog. Un ecograf te va scoate din ceata