| Mihaelaaana111 a întrebat:

Buna,am avut contact sexual cu iubitul meu acum pe 23 si pe 28 si menstruatia trebuia sa îmi vina pe 1octombrie si nu mi-a venit si a trecut o săptămână, am observat doar ca am burta mai tare atata tot. Stie careva sa imi spuna si mie ce se întâmplă?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Absolut nimeni NU poate ghici ce s-a putut intampla in cazul tau fiindca NU ai oferit nicio informatie privind caracteristica/ tipul ciclului tau menstrual si anume :
-- daca este NEREGULATA sau REGULATA strict necesar de stiut
-- care au fost lungimile ca NUMAR DE ZILE a ultimelor 5-6 cicluri menstruale (deci NU lungimea menstruatiei)
-- data/ziua in care au pornit ultimele 4-5-6 menstruatii.
-- daca sperma a fost sau nu ejaculata in vagin,
Numai daca sunt cunoscute aceste date/informatii, doar atunci se poate formula un raspuns obiectiv si catusi de cat corect.
Pentru informarea ta corecta, trebuie sa stii dar mai ales sa intelegi ca si in cazul in care chiar daca am presupune ca ai fost in PERIOADA FERTILA si atunci exista OVULUL VIABIL in uter si in urma actului sexual din data de 23 Septembrie, in urma cu 14 zile a ajuns sperma in vagin si ar fi avut loc fecundarea ovulului de catre un spermatozoid chiar si in acel caz sarcina formata ar avea in prezent o marime inca MICROSCOPICA adica INVIZIBILA si INSESIZABILA deci in absolut NICIUN caz NU ar fi putut sa se produca sau sa apara nici cea mai mica sau infima modificare fizica a aspectului burticii tale. Multa sanatate!

| Mosotti a răspuns:

Fa un test de sarcina si e simplu, afli daca ai ramas insarcinata. Daca ai ramas si nu vrei copilul, de urgenta te duci si faci avort si ai scapat, depinde ce doresti.

Burta nu are treaba cu ce ai facut, aia e altceva. Daca persista, te duci la medic si afli, noi aici nu putem sti exact, poate fi si o balonare cum zice un coleg de forum de aici, ca daca burta e mai umflata putin si e fortata, normal ca e mai tare.
Poate nu ai mai defecat ca lumea, cine stie.

Dar daca nu te doare si in timp scade taria aia, e okey.

| alina2k18 a răspuns:

Probabil iti intarzie si esti balonata - acesta fiind un simptom premenstrual.
Du-te la medic daca tot iti intarzie si urmatoarele zile.

| Goete a răspuns:

Eu nu stiu ce se intampla, dsr stiu ca nu barza aduce copiii si dupa ce te joci cu riscul de a ramane insarcinata, intrebi ce se intampla, cand tu "n-ai facut nimic".
Nu cred ca tu chiar crezi ca iti putem da un raspuns - lipsesc macar informatiile de vaza pe care ti le-a cerut Corbulalbrosu si dintre cei de aici te asigur ca el este cel mai in masura sa iti dea un raspuns.
Fa un test de sarcina si daca iese pozitiv sa ne trimiti poze cu bebe!

| AliGab a răspuns:

Un test de sarcina ar fi foarte necesar

| Katie1356 a răspuns:

Menstruatia poate fi neregulata, nu e regula sa vina mereu la o data anume. Daca ai ramas insarcinata, nu vezi imediat semne gen cum ai zis legat de burta, poate fi din cauza apropierii menstruatiei sau strict ceva legat de alimentatie.
Cumpara un test de sarcina.