| Tratoria a întrebat:

Am avut cu prietenul meu chiar în ziua ovulaţie (așa scrie in calendarul menstrual) mai întâi un sex protejat,si cam peste jumătate de oră,neprotejat fără ejaculare caci a inceput sa ma doară. Este șansa să rămân însărcinată, puteau ramane pe penisul lui spermatozoizi activi?

4 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Dacă n-a făcut duș între, riscul e destul de mare.

| Emilian65 a răspuns:

Da,sunt sanse mari.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, ai sanse foarte mari sa ramai gravida, din cauza celei de a doua partide neprotejata.
De ce ai acceptat sexul fara prezervativ, daca stiai ca etsi la ovulatie?
Vad ca teoria o stii, dar nu ti-a pasat ca risti si nu inteleg de ce ai acceptat asa ceva?

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca intr-adevar in acel moment ai fost in perioada fertila a ciclului menstrual si au fost intretinute 2 acte sexuale care s-au desfasurat conform descrierii tale la o diferenta de o jumatate de ora intre si in pauza dintre cele 2 acte sexuale prietenul tau N-A URINAT in acel caz atat posibiitatea cat si probabilitatea de a se putea forma o sarcina este FOARTE FOARTE ridicata. Intotdeauna dupa ejaculare, in uretra (canalul) penisului ramane o cantitate suficient de mare de sperma care poate fi eliminata doar printr-o urinare produsa dupa ejaculare. In caz contrar acea sperma dupa trecerea a 10-15 minute se fluidizeaza si incepe sa se scurga/prelinga din penis involuntar si insesizabil insa in mod absolut sigur in vagin pe intreaga perioada a urmatorului act sexual. Respectivii spermatozoizi raman vii si motili pe perioada urmatoarelor 2-3 ore, pana ce se va scurge din penis intreaga cantitate de sperma ramasa in uretra. Multa sanatate!