| Maryyy211 a întrebat:

Buna! Am burta crescuta in volum de vreo saptamana, credeti ca pot fi insarcinata? Asta dupa 2 ecografii transabdominale si transvaginale, 2 menstruatii in 3 luni, vreo 5 teste de sarcina negative, toate astea dupa primul meu contact sexual protejat cu ejaculare afara in prezervativ (doar ca el si mai scoate prezervativul + ca eram in perioada fertila) am luat pastila de a 2 a zi. Dupa care au urmat o serie de reactii adverse, mult stres, alimentatia imi e varza, mananc aproape deloc, stomacul cred ca imi e dat peste cap. Ultima data cand am foat la ginecolog mi-a gasit un chist si ceva infectie pe care nu am tratat-o pentru ca tratamentul imi facea rau (recomandare si a medicului) Ce poate fi? Mai pateste cineva asta?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cum, ce poate fii?
Exact ce ti-a spus medicul: chistul acela care-l ai si continua sa creasca, fiindca nu faci tratamnet sa-l descresti, sau operatie sa-l elimini.

| Goete a răspuns:

Intortocheate sunt drumurile Domnului...
Tata are burta mare si nu e insarcinat
Maria n-a avut burta mare, i-a crescut apoi, si-a fost insarcinata cu Isus, fra sa faca nici maca sex... Saraca, macar sa fi simtit placerea sexului.

| helpforyou a răspuns:

Este posibil ca schimbarile pe care le observati la nivelul abdomenului sa fie cauzate de mai multi factori, inclusiv stresul, alimentatia necorespunzatoare si reactiile adverse la medicamente. Insa, pentru a determina cauza exacta a schimbarilor pe care le observati, ar fi important sa discutati cu un medic. Numai un medic poate evalua starea de sanatate si poate oferi un diagnostic si tratamentul adecvat, daca este necesar.

Cu toate acestea, este important sa retineti ca pastilele de a 2-a zi, cum ar fi Escapelle, sunt eficiente doar daca sunt luate cat mai curand posibil dupa contactul sexual neprotejat. Daca ati luat pastila dupa o intarziere semnificativa, este posibil sa nu fie eficienta in prevenirea unei sarcini. Daca sunteti preocupata de faptul ca ati ramas insarcinata, ar trebui sa discutati cu un medic pentru a afla siguranta.

| Maryyy211 explică (pentru helpforyou):

Am luat pastila la mai putin de o ora distanta, contactul a foat pe 7 octombrie, pe 13 mi.a venit menstruatia cu o saptamana si ceva mai devreme, pe 11 noiembrie am facut o ecografie transabdominala si transvaginala care a fost megativa, apoi am fost la un alt ginecolog (clinica privata) pe data de 25 noiembrie ecografiile negative doar ca mi.a gasit un chist si ceva infectie, in lunq noiembrie menstruatia nu mi.a venit (probabil reactie adversa a pastilei sau stresul), apoi in decembrie menstruatia mi.a venit pe 4 dec. (Menstruatiile pe care le.am avut au fost de 5-6 zile)
Acum nu stiu ce sa fac, cred ca imi fac o programare la medic.

| Maryyy211 explică (pentru Maryyy211):

Abdomenul este rigid si putin dureros (alteori mai dureros) si parca e umflat mai mult in partea stanga si dreapta a buricului

| helpforyou a răspuns (pentru Maryyy211):

Este important sa discuti cu un medic despre problemele tale menstruale si despre orice alte simptome sau preocupari pe care le ai. Medicul tau poate evalua situatia ta si poate recomanda tratamente sau teste care pot ajuta la identificarea cauzelor problemei tale menstruale.

Este posibil ca schimbarile in menstruatia ta sa fie cauzate de reactia adversa la pastila pe care ai luat-o sau de stresul pe care l-ai mentionat. De asemenea, chistul si infectia pe care le-ai mentionat ar putea contribui la problemele tale menstruale.

Inainte de a merge la medic, poate fi util sa tii un jurnal in care sa notezi data inceperii menstruatiei tale, durata menstruatiei, cantitatea de sange menstruala si orice alte simptome sau preocupari pe care le ai. Acest lucru poate ajuta medicul tau sa inteleaga mai bine situatia ta si sa determine care ar putea fi cauza problemei tale menstruale.

Este important sa te asiguri ca primesti ingrijirea medicala de care ai nevoie si sa nu eziti sa mergi la medic daca ai orice preocupari sau simptome. Sper ca acest lucru te va ajuta sa gasesti o solutie pentru problemele tale menstruale.

| Maryyy211 explică (pentru helpforyou):

Multumesc pentru raspuns!

| helpforyou a răspuns (pentru Maryyy211):

Cu mare drag.

| Andreeapop9 a răspuns:

Nu cumva ești balonata? Pt ca și eu sunt tot la fel,doar ca am observat ca dacă nu mănânc revine la normal abdomenul, și când mănânc, oricât de puțin mănânc, m-a balonez, după 3 luni ar fi ieșit pe test dacă era sarcina, plus ca ai avut și menstruație, și eu am luat pastila de a 2 zi, și mi-a dereglat tot organismul

| Maryyy211 explică (pentru Andreeapop9):

Chiar nu mai stiu, ca ma si doare. Probabil am stomacul facut praf. Mi.am luat trimitere si o sa merg dupa revelion sa imi fac niste analize si dupa la medic.

| Andreeapop9 a răspuns (pentru Maryyy211):

Același lucru l-am pățit și eu, poate fi vb de o gastrită la stomac, făcută și pe baza de stres, încearcă sa iei ceva pentru balonare și digestie, sa vezi dacă te simți mai bine.

| Maryyy211 explică (pentru Maryyy211):

Sper sa fie ok.