| user8273728228 a întrebat:

Buna, am facut sex neprotejat fara a isi da drumul in mine iar dupa vreo doua-trei zile am facut iar. Tin sa mentionez ca in acea perioada trebuia sa imi vina menstruatia. Urmatoarea zi de la ultimul act sexual am luat pastila Ellaone. Dupa fix 7 zile de la administrarea pastilei mi-a aparut o sangerare maronie foarte usoara care a durat doar o zi dupa care a fost mult mai abundenta si de culoare rosie precum la menstruatie. Ma gandeam ca este ciclul insa nu am avut nicio durere de burta precum am de obicei. Dureaza deja de 4 sau 5 zile si nu s-a oprit. Exista sanse sa fiu gravida? O fi menstruatia sau o reactie adversa de la pastila? Cand se va opri?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu sunt sanse de gravidie, din cauza pastilei EllaOne, dar acum nu vei mai avea ciclu normal si regulat, fiindca este dereglat masiv de "bomba hormonala" luata, dereglare care dureaza 6-12 luni.

| dullcat a răspuns:

Buna.De la pastila de a doua zi te poti alege cu sangerare (si altele), insa nu una abundenta. Daca fluxul a fost mult, cat sa umpli absorbante in toate zilele alea, atunci este cel mai probabil menstruatie.

| Madaxo97 a răspuns:

Este menstruatia mai mult ca sigur, nu are ce sa fie altceva, nu trebuia sa iei acea pastila, ai luat-o degeaba, oricum nu erai in perioada fertilă deci nu era nevoie sa o iei, ti-a întârziat menstruatia din cauza ei. Gravidă 100% nu ești daca ai luat pastila aia, si oricum nu rămâneai cu sau fără pastilă pentru ca nu erai in perioada fertilă.

| Robert2526 a răspuns:

Nu e nici menstruatie, nici reactie adversa. Este mai degraba o falsa menstruatie, cel mai probabil luna viitoare iti intarzie sau nu iti vine deloc. Pastile de acest gen se iau doar in perioada foliculara, luata asa cum ai luat tu, pe final de faza luteala, iti afecteaza nivelul de progesteron, ceea cel mai probabil se traduce printr-o sangerare de 6-8 zile si un ciclu fara ovulatie ( posibil ca menstruatia sa porneasca cu intarziere sau sa sara peste o luna)

Insarcinata nu esti si nici nu aveai cum sa fi...Ai luat o pastila in cel mai nepotrivit moment posibil.