| Bianca2498 a întrebat:

Am facut sex neprotejat o perioada mai lunga de timp. Prietenul meu a ejaculat in mine. Timp de 2 luni nu am avut menstruatie, am facut mai multe teste de sarcina si au iesit negativ. In aceasta luna cand ar fi trebuit sa imi vina ciclul am in schimb o scurgere maro. Sunt balonata si merg foarte des la toaleta. Se poate sa fiu insarcinata? Sa fac din nou un test de sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Respectiva scurgere s-ar putea sa reprezinte adevarata menstruatie, dar una mai deosebita care sa se manifeste astfel din cauza unor dereglari de natura hormonala produse pe parcursul ciclului menstrual anterior. Rezultatul testelor efectuate ar conduce la ideea ca nu esti insarcinata, insa faptul ca ciclul tau menstrual este atat de lung se datoreaza unei afectiuni mai grave si anume o ovulatie defectuoasa care s-ar putea datora unui ovar polichistic si drept urmare si aparitia amenoreei. In acest caz, cel mai indicat mod de a proceda s-ar concretiza prin efectuarea unui test de sarcina pe baza analizei de sange cu al carui rezultat sa mergi sa fii consultata de un medic ginecolog. Sindromul de ovare polichistice nu este o boala insa fara tratament medical prescris de medicul ginecolog nu se va rezolva de la sine, ba din contra se va agrava in timp. Trebuie sa te prezinti la o consultatie ginecologica pentru a ti se face toate analizele hormonale si investigatiile necesare in astfel de cazuri. Incarca sa-ti invingi teama si rusinea si prezinta-te cat mai urgent la medic. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Fuga la medicul ginecolog! Nu mai amana!

| Emilian65 a răspuns:

Mergi de urgenta la un control ginecologic si vezi care sunt cauzele intarzierii menstruatiei.