| Larisamonica a întrebat:

Bună. Am făcut test și am aflat ca sunt insarcinata ce fac am debea 16 ani cum sa îi zic părinților as putea face avort nu știu ce sa fac mai gândit sa ma sinucid

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Va trebui sa le spui adevarul.
„Mami, am avut un accident, m-am impiedicat si am cazut ****„
Oricum nu poti merge singura sa faci avort fiind minora.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai doar 15 ani si esti gravida, asta este grav!
Spune urgent parintilor, fiindca pana la 16 ani nu ti se poate face avort, fiindca este ilegal si avortul se poate afce numai in primele 12 saptamani de sarcina.

Unul din parinti trebuie sa mearga cu tine la medic si sa semneze ca este de acord cu avortul.

Stai cuminte, ca din atata lucru nu se sinucide nimeni, d oar invata din prostiile facute si dupa ce scapa devine cu copil exemplar, super cuminte carea sculta integral de parinti, care au fost bine intentionati sa te tina dins curt, dar tu ai demonstrat contrariul.

Nu-i nimic, inveti din greseli si te cumintesti pana la 18 ani, dupa care poti sa te sexuiesti cu cine vrei si de cate ori vrei, ca nu mai treaba nimanui.

| mihai69 a răspuns:

Nu era mai bine să te fi gândit ÎNAINTE?
Acum... Asta e. Respiră, calmează-te, nu ești nici prima, nici ultima adolescentă gravidă.
Cel mai bine vorbește cu mama ta. Sau altă rudă apropiată cu care te poți sfătui. Oricum, dacă te decizi pentru avort, va trebui să discuți cu părinții.

| dullcat a răspuns:

Buna.Trebuie sa te duci si sa le spui parintilor, fara ocolisuri. Nu este capat de lume, dar data viitoare gandeste inainte de a face sex, nu e deloc de joaca. Parintii vor fi cei mai in masura sa te ajute, asa ca spune-le deschis si stabiliti ce urmeaza sa faci impreuna, preferabil sa fie si vinovatul celalalt de fata (iubitul sau cine o fi), plus parintii lui.Crezi ca merita sa te sinucizi si sa iei si copilul cu tine? Din respect pentru parintii tai care te-au crescut pana acum, da deoparte ideea de a te sinucide si mergi inainte. Ai toata viata inainte sa repari aceasta decizie deloc inspirata. Dar cu totii facem greseli, si totusi nu vezi la stiri mentionate cazuri cu sute de mii de oameni care se sinucid zilnic.In ritmul asta planeta s-ar duce de rapa in cateva luni. laughing

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Ce poți să faci?
Te duci frumos la părinții tăi și le dai aceasta veste, de preferat când sunt într o stare buna, calmi.
Nu au ce sa îți facă, pentru ca ești copilul lor indiferent de situație.
Crezi ca dacă o să te sinucizi rezolvi totul?
Le aduci mai multa durere acestora și crede-mă totul o sa aibă o rezolvare [ iar pe viitor, folosește protecție. ]

| GeorgeCazan a răspuns:

Oricum ar fi, trebuie sa le spui. Nu ești prima fată care trece prin așa ceva; lasă gândurile cu suicidul. Înțeleg ca iți este greu sa le spui; ar fi bine sa le spui ambilor părinți in același timp sau măcar mamei. Mama este cea care va observa sarcina cel mai repede. Nu încerca nimic, fără să știe părinții. Sunt singurii care te iubesc necondiționat în această viață.
Câte săptămâni are sarcina?

| NumănumescBrBr a răspuns:

Ce părere or să aibă despre tine când vor afla că ai făcut chestii "nesfinte" împreună cu vreun hăndrălău. Fătuco, tu nu ai dreptul la avort deoarece ai fost conștientă de faptul că vei rămâne însărcinată. Ai făcut sex consimțit, nu ai fost abuzată. Aș vrea să mai zic ceva dar nu mai zic nimic. Acum decizia ta și a persoanei cu care ești însărcinată poate influența o viață pe acest pământ. Gândește bine la asta.

| dullcat a răspuns (pentru NumănumescBrBr):

Vezi ca esti mult prea agresiv aici, fata de raspunsurile impartiale pe care le dai de obicei, generate de AI. laughing

| NumănumescBrBr a răspuns (pentru dullcat):

Hristos a înviat.
Nu tot timpul le dau cu AI. Ori mă uit pe anumite surse de pe net ori le dau din minimul meu de cunoștințe. Dar da, îți dau dreptate că am fost agresiv. A atins un subiect sensibil și nu tolerez asemenea comportament din partea unei fete. Îmi provoacă greață și mă dezgustă.

| BullseyeShot a răspuns:

Paşte fericit şi Hristos a înviat!
1. Te sfătuiesc să îi spui prima oară mamei tale totul. Cât despre scuze, nu prea ai. Adică erai conştientă de ceea ce faci şi de consecințele acelei "acțiuni".
2. Nu face avort! Este unul dintre cele mai grele păcate pentru care vei avea de îndurat aproape tot restul vieții.
3. Nu recurge la sinucidere, pentru că orice problemă are cel puțin o soluție şi pe deasupra mai este şi un păcat extrem de mare (nici măcar slujba de înmormântare nu ți se face dacă recurgi la aşa ceva).
Dumnezeu ți-a dat acest dar neprețuit numit "viață" şi tu vrei să ți-o iei cu propriile mâini. Uită-te la cât suferă cei din spitale şi tot continuă să lupte/să se zbată pentru a trăi.
Luptă şi pe viitor gândeşte-te de mai multe ori înainte de a lua o decizie şi/sau înainte de a acționa.

| farazaharsweet a răspuns:

Stai linistita. Nu este o tragedie. Parerea mea este mai bine sa il nasti si sa il dai spre adobtie daca nu il doresti. Daca faci avort vei sta mereu cu candul ca ai ucis un copil, si plus este periculos sa faci avort, exista riscul sa nu mai poti ramane insarcinata. Nu asculta de parerile rautacioase.

| paul2006 a răspuns:

Ești fix de vârsta mea!
Păi dacă iubițelul tău ți-a băgat castravetele eu ce să-ți fac?!
Dacă vouă vă plac cocalarii eu ce să vă fac?

| nijaschija a răspuns:

Lasa fata gandurile suicidale aia e se intampla dar lumea blameaza faptul ca unele fete raman insarciate de mici dar nici educatie sexuala nu se invata vorbeste cu parinti tai si incearca
sincer fa avort acum daca doresti