| kandaraki a întrebat:

am fost cu prietena la mare, s-a nimerit exact ca in primele 6 zile i-a venit ciclul, 3 zile petrecute la mare (Grecia) au fost normal, acum am revenit in tara si are greturi. Poate fi oare insarcinata sau e vreo infectie?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Insarcinata prin ce minune? Este stabilit stiintific si medical ca in primele 8-9 zile ale unui ciclu menstrual cu durata medie de 28 de zile, probabilitatea de a se forma o sarcina este de circa 3-5% in cazul in care sperma este ejaculata intentionat in vagin, insa posibilitatea de sarcina scade la circa 1-3% daca ejacularea spermei este efectuata dupa terminarea actului sexual si in afara vaginului. Nu poate fi vorba nici de vreo infectie deoarece ar trebui sa se manifeste complet altfel, sa aiba cu totul alte simptome. O vizita la medicul de familie rezolva in mod sigur problema medicala daca aceasta exista, chiar si manifestarile de paranoia. Multa sanatate!

9 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Salut,

Nu ne-ai spus exact ce s-a întâmplat la mare. Dacă nu ai făcut nimic, nu are ce să se întâmple. Dacă ai făcut, șansele sunt tot slabe pentru că atunci când ești la menstruație te afli într-o perioadă extrem de nefertilă.
În rest, grețurile pot apărea de la ceva ce a mâncat, indigestie, toxiinfecție alimentară, rău de mașină - cauzele sunt multiple și variate. Cel mai bine ar fi să consulte un medic specialist sau un farmacist.

| kandaraki explică (pentru Rayyy):

Pai la mare am facut dragoste in ziua a 4, paremise, dar am fost atent, nu mi-am dat drumul in ea, la sigur.

| Rayyy a răspuns (pentru kandaraki):

Nu ai de ce să îți faci griji din punctul ăsta de vedere. Fertilitatea e ca și inexistentă în această perioadă.

| blaxy a răspuns (pentru kandaraki):

Nu are cum sa fie insarcinata.
greturile pot fi de la schimbarea de clima.

| Emilian65 a răspuns:

Cu siguranta ca ai lasat-o gravida.

| kandaraki explică (pentru Emilian65):

De unde asa mare siguranta? pai uite ca i-a trecut, a avut o mica intoxicatie de la harbuz!

| kandaraki explică:

Fata are greturi 2 zile la rand deja si simptome de slabire

| kandaraki explică:

Mersi la toti pentru raspunsuri! a avut paremise o intoxicatie, azi se simte bine!

| Rozzovela a răspuns:

Consulatati un medic, dar nu cred ca e insarcinata, deoarece in timpul menstruatiei nu e o perioada fertila.Insa scimbarea de clima sau un tip de minacre care nu i-a facut bine la stomac ar putea fi cauze mai credibile
Toate cele bune, insanatosire rapida happywinking