| Anonim2314S a întrebat:

Am gasit aici pe site cateva fete care povesteau ca le venea menstruatia dar ele erau insarcinate. Cum vine asta? Imi poate explica cineva fenomenul?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pornirea menstruatiei in 99, 99% din cazuri reprezinta GARANTIA ferma ca ciclul menstrual anterior s-a TERMINAT si odata cu inceperea sangerarii a inceput un NOU ciclu menstrual. In acelasi timp reprezinta si GARANTIA ca in ciclul menstrual abia terminat ovulul NU a fost fecundat si din acest motiv nici NU s-a format o sarcina. Pentru a fi corect informata trebuie sa stii ca NU pot sa coexiste 2 stari diametral opuse si anume sa existe o sarcina si in acelasi timp sa se produca si sangerarea menstruala. Una dintre stari o exclude 100% pe cealalata. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| gabriielaaa a răspuns:

In unele cazuri se întâmplă ca în primele luni de sarcina sa aibă scurgeri de sânge. Din vina efortului sau a mebranelor prea slabe. În asfel de cazuri trebuie consultat medicul.

| Anonim2314S explică (pentru gabriielaaa):

Pai si menstruatia curge normal?

| Anonim2314S explică (pentru gabriielaaa):

Cum ne dam seama daca menstruatia indica de fapt sarcina?

| gabriielaaa a răspuns (pentru Anonim2314S):

Pai sa ai sangerari peste sarcină iseamna sa stii de sarcină odată ce vine menstruația normală înseamna ca nu există sarcină. Sangerarile peste sarcina se numesc eminență de avort prematur si de se întâmplă se potate lasa cu urmări grave adică avort spontan.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Anonim2314S):

Pornirea menstruatiei in 99, 99% din cazuri reprezinta GARANTIA ferma ca ciclul menstrual anterior s-a TERMINAT si odata cu inceperea sangerarii a inceput un NOU ciclu menstrual. In acelasi timp reprezinta si GARANTIA ca in ciclul menstrual abia terminat ovulul NU a fost fecundat si din acest motiv nici NU s-a format o sarcina. Pentru a fi corect informata trebuie sa stii ca NU pot sa coexiste 2 stari diametral opuse si anume sa existe o sarcina si in acelasi timp sa se produca si sangerarea menstruala. Una dintre stari o exclude 100% pe cealalata. Multa sanatate!