| FTb_Ionut_1998 a întrebat:

Bună, am și eu o problema astăzi am făcut dragoste cu prietena mea care era virgina, am facut-o neprotejat dar nu cred ca am ejaculat în ea pentru ca nu am simțit nimic ca și Cum mi ar veni. Mă interesează dacă exista riscul de a rămâne însărcinată.
Mulțumesc și va rog comentați cu jigniri.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice contact sexual neprotejat poate duce la o posibila sarcina. Sansele difera in functie de multe variabile, ingiena dinainte, comportamentul organismului daca femeia era in perioada fertila sau nu

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, se poate ramane insarcinata si din picatura pre-ejaculatoare pe care penisul tau o elimina involuntar in primele secunde de la introducere si cele 2-3 picaturi pot contine sperma. Pe viitor, folositi prezervativul ca este o metoda sigura si completa de protectie!

| corbulalbrosu a răspuns:

Basmele cu sarcina formata prin intermediul spermatozoizilor "existenti" in lichidul preejeculator reprezinta un "bau-bau" laughing bun de speriat copii. O fata/femeie poate ramane insarcinata doar in cazul in care se intrunesc minim 2 conditii absolut obligatorii. La fel si tu ca baiat trebuie sa stii ca cele 2 conditii OBLIGATORII trebuie sa se petreaca in acelasi timp si anume : 1- In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia trebuie sa fie obligatoriu in PERIOADA FERTILA, (cele 4-5 zile dinaintea zilei de ovulatie), sau sa existe deja un OVUL VIABIL in uterul ei care sa poata fi fecundat de un spermatozoid. 2- Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa ajunga/intre obligatoriu IN VAGINUL EI (indiferent de cantitatea acesteia), deoarece doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter si de acolo in trompele uterine. In concluzie pentru ca o femeia sa poata sa ramana insarcinata; IN PRIMUL RAND TREBUIA SA FIE IN PERIOADA FERTILA in mod obligatoriu in momentul intretinerii sexului si NEAPARAT SA PATRUNDA SPERMA IN VAGIN. Pentru a te linisti si a afla raspunsul intreaba-ti prietena daca a fost in momentul sexului in perioada fertila a ciclului ei menstrual. De asemenea tu esti singurul in masura sa stii/sa fii sigur ca ai capacitatea de a-ti coordona si controla ejacularea si astfel sa ai/sa fii convins ca poti intretine unui sex neprotejat, fara sa existe nici un risc de a ajunge sperma in vagin. Doar procedand astfel vei obtine raspunsul asteptat. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost neprotejat, fata a fost in perioada fertila si tu spui ca nu ai simtit ca ai ejaculat in ea, totusi este posibila o sarcina din cauza lichidului prespermatic care este purtator de spermatozoizi viabili care pot da nastere la o sarcina nedorita.