| Toffifen a întrebat:

Am și eu o problema. Mi a întârziat ciclu deja 3 zile. Faza este ca luna trecuta a venit cu 5 zile mai devreme și dacă nu s ar fi dereglat ar fi fost normal. Ultimul act sexual a fost tot acum o luna în timpul menstruatiei și am folosit prezervativ. Ar trebui sa ma îngrijorez? Vi s-a mai întâmplat? Am 17 ani, sa fie o dereglare hormonala normala? Aștept răspunsul vostru! Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din cele descrise rezulta ca se poate considera ca fiind exclusa existenta unei sarcini care sa provoace lipsa menstruatiei, deoarece sexul a fost intretinut intro perioada in care posibilitatea formarii unei sarcini este teoretic aproape imposibila, dar mai ales daca se are in vedee ca ati folosit si prezervativul ca mijloc de protectie formarea unei sarcini teoretic devine IMPOSIBILA. Intro astfel de situatie se poate considera ca ciclul tau menstrual este unul neregulat si din acest motiv apar aceste fluctuatii in privinta momentului de incepere a menstruatiei.In astfel de situatii, se considera ca aceste modificari lunare se datoreaza dereglarilor hormonale inerente intro perioada de schimbari continue ce se produc in organismul majoritatii fetelor la varsta adolescentei. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

CM nu este o stiinta exacta ca matematica, sa zic asa.Ingrijoreaza-te cand nu vine mai mult de o luna.

| Violleta2022 a răspuns:

Du-te la un consult ginecologic, ca noi nu putem sa te consultam prin computer!

| DoubleCaramell a răspuns:

Freacă-i șnițelul

| Claudia_Stefan_1984 a răspuns:

Nu! Nu trebuie sa te temi, e ceva normal! Ar trebui sa te temi daca nu vine o luna sau doua!