| irinaaa1998 a întrebat:

Am inceput si eu sa iau anticonceptionale, insa nu am inceput din prima zi a menstruatiei, ci din a doua iar dupa aproximativ 4 ore dupa ce am luat prima pastila am avut contact sexual neprotejat iar partenerul a ejaculat in mine.Mentionez ca le am luat aproximativ la aceeasi ora (pana in ora 10 dimineata). Exista riscul sa fi ramas gravida avand in vedere ca eram pe stop? Fundita! Plus VOT

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce te-a impiedicat sa incepi sa le iei din prima zi? O greseala mica dar care poate fi hotaratoare pe viitor. Dar nu cred sa ai probleme.

| Andrei258 a răspuns:

Anticonceptionalele se i au comform prescriptiei medicului de la planificare familiala vare la baza este ginecolog el va cantareste va masoara tensiumea inaltimea va adereseaza cateva intrebari referitoare la istoricu bolilor familiei de exemplu daca in familie exista persoane ce prezinta diabet daca lucrati etcabia acum medicul va da pastilele ce vi se potrivvesc exista mai multe tipuri de pastile unele ce se administraza dimineata unele seara unele inainte de actul sesual unele dupa toate sunt periculoase dar cele mai periculoase sunt cele mai periculoase sunt cele administrate dupa exemplu pastila de a doua zi pentru ca exista posibilitate inceperii formarii embrionare diviziunea celulara nidatia in ceea ce priveste prima parte a intrebarii anticonceptionalele se i o saptamana la inceputul primei cutii fara sa aveti contact sexual cu partenerul apoi sw continua pana terminati folia apoi faceti o saptamana pauza timp in care ar trebui sa aveti ciclu menstrual perioada ferils este cu 3 4 zile inainte de ciclu

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Andrei258):

Din momentul in care este inceputa aceasta metoda contraceptiva, si pana cand va fi folosita, indiferent de numarul de luni, adica de perioada in care va fi folosita, femeia respectiva NU va mai avea nici-o PERIOADA FERTILA, sau altfel spus devine IMPOSIBILA formarea unei sarcini in intreaga perioada de folosire a pastilelor AC. Barbatul poate ejacula sperma in vagin in orice zi, atat in perioada de administrare a pastilelor cat si in cele 7 zile de pauza.