| anonim_4396 a întrebat:

Am luat antibiotice(amoxacilina) doua zile, 8 pastile. Am luat si anticonceptionalele normal, acum au trecut 4 zile de cand nu mai iau antibiotice, sunt sanse ca anticonceptionalele sa aiba efectul scazut datorita antibioticelor? Sa imi fac griji?

3 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Da, este posibil, consultă indicațiile din prospect. De obicei trebuie să folosești și o altă metodă contraceptivă timp de 1-2 săptămâni pentru siguranță (prezervativ).

| NatureSelf a răspuns:

SAr putea sa aibve efecte alternate, adica numai concepi in viata ta. Nu mai bine o faci cu prezervativ? are si gust bun.

| nyko06 a răspuns:

Cel mai bine pana ce incepi folia cealalta de anticonceptionale e sa folosesti o metoda suplimentara de protectie in acest caz prezervativul.