| RaluE a întrebat:

Am luat pilula de a doua zi dupa 18 ore. Am mai citit pe 'net ca se poate lua in maxim 72 de ore, dar sansele ca sa nu ramai insarcinata sunt de 75% si pentru o eficienta mai mare, se ia la 12 ore.
Credeti ca mai este riscul de a ramane insarcinata?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Pastila de a doua zi este o bombă cu hormoni. Nu ai cum să mai fii însărcinată, stai fără stres.
Pregăteşte-te însă de o zi sau două în care nu o să-ţi fie prea grozav iar sângerările vor fi destul de abundente.

Ai grijă pe viitor şi foloseşte anticoncepţionale/prezervative.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Medicul ginecolog care ti-a prescris pastila trebuia sa-ti spuna si ce risc ai. Daca nu ai facut-o, mergi din nou la el, reaminteste-i situatia, mai fa o consultatie si asa vei sti exact in ce situatie esti.

| RaluE explică:

Multumesc mult happy! Am folosit prezervativ, dar s-a rupt si am hotarat sa iau anticonceptionale. happy

| aleksy a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa faci un test de sarcin la prima urina de dimineata... iar daca tot mai ai nelamuriri poti sa faci o vizita la un ginecolog

(eu am luat dupa 15 ore)

bafta