| aanonimm a întrebat:

BUNA ...am mai postat intrebarea dar vad ca nu apare... ce sa inteleg din faptul ca partenera refuza, renunta la preludiu? din cate stiu pentru femei preludiu este f, f important si placut...cu toate ca ne potrivim (rar se-ntampla sa nu iese bine)...actul in sine o ia ca o indatorire conjugala si vrea sa scape cat mai repede? ...pentru mine a face dragoste cu partenera e o arta ce trebuie.perfectionata incontinu cu tandrete afectiune, nu un lucru mecanic o obligatie sau pentru.binele relatiei...interesant e ca savureaza telenovele, romane unde tocmai preludiu e descris amanuntit si interesant de urmarit... exista femei pentru care preludiu nu e important? ...ps.eu scorpion, ea balanta...))))mersi mersi

8 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Exista femei pentru care preludiul nu e asa important. Nu asta e de ingrijorare, ci faptul ca ea resimte actul sexual ca pe o datorie. Asta inseamna ca nici actul in sine nu ii prea place, dar accepta pentru tine. Daca asa a fost dintotdeauna, e posibil sa aiba o problema legata de sexualitate. Daca inainte ii placea sa faca dragoste si la un moment dat s-a schimbat, ar fi bine sa stati de vorba despre asta. Faptul ca ii plac romanele si telenovelele, unde se tes povesti de dragoste, indica o inclinatie a ei de a trai in imaginar. Una dintre posibilitatile pentru care vede sexul ca pe o datorie conjugala poate sa fie si asta, ca isi imagineaza lucrurile intr-un anume fel si realitatea sta altfel. Ar ajuta sa discutati, sa vezi ce nevoi are, ce asteapta, ce i-ar placea. Poti si sa cauti un film erotic, nu porno, cu preludiu lung si intens si sa il vedeti impreuna.

| LoryM22 a răspuns:

Sau poate face dragoste doar ca sunteti un cuplu iar ea nu mai simte nimic sau nu mai simte nevoia de a face dragoste cu tine, schimba ceva, ofera-i o cina romantica, mergi cu ea in excursie, da-i flori mai des, cred ca a ajuns o obisnuinta pentru ea actul sexual si nu o mai intereseaza asa mult decat actul in sine "sa mentina relatia"nu e bine, va ajunge sa se plictiseasca, schimba ceva in viata ta si a ei, sa-i trezesti interesul si sa o rasfeti mai mult.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Exista femei pentru care actul in sine nu e important.Eu cred ca pot fi 2 cauze - ori se excita foarte repede si se grabeste sa fiti acuplati cand juiseaza, ori (si sper sa nu te supere) are pe altcineva. Sexul ca o obligatie este facut doar atunci cand femeia este frigida (si nu ai ce-i face) sau cand altcineva ii daruieste aceasta placere.

| jani a răspuns:

Ori e frigida... ori are pe altul...si sta cu tine din obligatie...probabil o discutie cu ea... te va ajuta sa ajungi la o concluzie

| loredanarotariu a răspuns:

De ce nu o intrebi pe ea asta? Nu noi suntem cei care iti pot sa iti dea o solutie pentru problemele tale conjugale - putem doar sa ne dam cu parerea.
Exista femei rusinoase, exista femei carora nu le place nici preludiu deci nu actul sexual cu de-a totul, exista femei carora le place doar intr-un fel sau altul - sunt multe variante nu ai de unde sti decat intrebi. E posibil sa nu mai fie atrasa de tine, e posibil sa fii tu prea insistent si atunci sa faca sex cu tine mai mult obligata decat din placere, poate are vreo problema genitala si o doare in timp ce faceti sex asa ca nici de preludiu nu ii pare bine. Intreab-o. happy

| cristina_6456 a răspuns:

SUNT MOMENTE IN CARE NU MAI E NEVOIEDE PRELUDIU LA O FEMEIE ADICA DACA ISI DORESTE...

| poppey a răspuns:

Sau este frigida, sau s-a plictisit de tine, sau nu te (mai)iubeste.

Răspuns utilizator avertizat