| marina_7216 a întrebat:

am mare nevoie de ajutor! nu am o menstruatie regulata doar cand folosesc pastile anticonceptionale si in ultimul timp a fost o luna da, una nu pastile.luna trecuta trebuia sa imi vina pe 21 conform pastilelor si nu a venit pana in 14 mai. in 12mai am facut un test de sarcina la care rezultatul a fost negativ. ok, de o saptamana si ceva am usoareee greturi dimineata in jurul orei 11 (zilnic) si usoare dureri la ovare si vezica urinara( toata zona + este tare si putin umflata, cred). m-am gandit sa fie totusi vorba de o sarcina dar ma doare zilnic si seara adorm cu durere (suportabila), nu am nici o modificare sa sani, sau ameteli, si in greutate nu am pus ci am mai slabit in ultimul timp.totusi si burtica imi pare putin mai maricica, sau poate din cauza grijilor. voi merge maine la medic insa imi vine sa plang toata ziua ca nu stiu ce poate fi.
multumesc anticipat!
(cateva completari: de mai bine de o luna nu am mai avut contact sexual si de obicei nu am orgasm)

2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Anticonceptionalele se iau minim 3 luni consecutive, altfel iti dai peste cap tot echilibrul hormonal.Mergi neaparat la un consult ginecologic.

identitate
| identitate a răspuns:

happy Poti sa ramai insarcinata foarte bine si fara orgasm!big grin
Dar nu esti.Problema e ca iti innebunesti organismul daca o luna iei anticonceptionale si una nu.De unde ai scos metoda asta?!big grin
Durerile tale sunt mai mari pentru ca atunci cand iei anticonceptionale, ele regleaza tot (daca le iei pe cele recomandate de ginecolog). Cand nu mai iei... e asa o perioada.Si cum tu alternezi aiurea iti dereglezi tot organismul.Nu mai face din astea. O luna-doua se iau doar la sfatul ginecologului (oricum nu se alterneaza) pentru a trata dereglarile hormonale.In prima luna dupa ce nu le mai iei e mai cumplit ca inainte de a le lua (in multe cazuri) dar dupa iti revii.
Nu esti insarcinata, e de la anticonceptionalele luate asa(chiar nu inteleg logica!) si de la autosugestie.
Oricum, mergi la ginecolog si spune-i ce ai facut si sa-ti spuna ce e de facut.

P. S.
Daca ai luat anticonceptionalele de capul tau aiurea(nu ai inceput sa le iei in ziua in care trebuie, nu le-ai luat pe cele potrivite tie si/sau nu ai respectat perioada in care ele nu-si fac efectul) si ai facut sex, e foarte posibil sa fii insarcinata.big grin