| KatherineSophia a întrebat:

Buna am nevoie de ajutor, acum 2 luni dupa un accident in timpul contactului sexual am fost nevoita sa iau pastila escapelle, dupa nu am mai avut contact sexual, doar masturbare ..infine mi-a venit menstruatia a tinut cam 4 zile si la sfarsit cu scurgerii maronii. acum astept din nou sa imi vina si nu apare a intarziat 4 zile si sunt ingrijorata, luna asta nu am avut contact sexual doar masturbare din partea prietenului. exista vreo sansa sa fiu insarcinata?

Va multumesc, FUNDAAA

16 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Nu, documentează-te! Folosește prezervativ de acum încolo.

| KatherineSophia explică (pentru Azµre):

Azure sunt destul de documentata, doar ceream parerea unor persoane pentru linistea mea. Si apropo folosesc prezervativ ( accideentul a fost ca s-a rupt ), pa-pa.

| Azµre a răspuns (pentru KatherineSophia):

Dacă erai documentată, știai cum să folosiți prezervativul fără să se rupă! Ai auzit și tu de lubrifiant?

| KatherineSophia explică (pentru Azµre):

Da am auzit. Poate a fost o greseala si na. s-a rupt. oricui se putea intampla un accident, si crede-ma sunt destul de documentata pentru a avea o relatie sexuala, oricum iti multumesc pentru sfaturi!

| Azµre a răspuns (pentru KatherineSophia):

Sfatul meu este să ai grijă ce faci pe viitor, eu nu am nimic personal cu tine, sunt iritat de atâtea întrebări postate prostesc pe acest site, această comunitate care pe zi ce trece se depravează mai rău.
Dă naștere unor monștrii unor debili și obsedați sexual.
Nu o lua personal.
Însărcinată nu ești, ai avut ciclul așa datorită dezhidratării, căldurii și a stresului + vreo dereglare a ciclului datorată de pastilă. Stai liniștită.

| KatherineSophia explică (pentru Azµre):

Iti multumesc. nu am mai avut contact sexual de 2 luni pentru ca astept sa treaca ceva timp ( pentru ca am luat escapelle ) ca sa pot lua anticonceptionale!

| Azµre a răspuns (pentru KatherineSophia):

E bine mai stai măcar o lună și apoi treci pe ele. Dacă ai putea treci pe la un ginecolog să îți prescrie el pastilele în caz de metroragie îți dă el tratamentul e direct responsabil pentru ceea ce îți administrează așa dacă iei tu de capul tău și o dai într-o metroragie tot trebuie să te duci la medic și să plătești...

| KatherineSophia explică (pentru Azµre):

Asa o sa fac, sigur ca o sa trec pe la ginecolog, dar daca stii as vrea sa ma lamuresti ce control imi face? am auzit ca trebuie sa ii spun doar datele in care am avut CM si atat. nu stii tu mai bine? si cam care ar fi pretul unui control de acest fel?
MULTUMESC!

| Azµre a răspuns (pentru KatherineSophia):

Depinde de medic, cum procedează, sunt medici care te întreabă de ciclu cum este dacă e sau nu regulat și atât nici măcat nu te consultă, și sunt medici care te consultă să vadă dacă ai scurgeri vaginale în exces, dacă ai ovare inflamate ceea ce e foarte important ca pot indica o tumoare sau mai multe pe unul din ovare și așa mai departe.
Un consult corect ar fi un chestionar legat de cliclu, de dureri în timpul actului, de faptul că ești sau nu activă, durata ciclului etc.
Apoi un consult ce implică palparea mucoasei vaginale cu 2 degete și cu asta basta. Dacă sunt secreții în exces îți va preleva o probă de secreție dacă nu asta e.

Ai 2 variante, fie iei trimitere de la medicul de familie, pentru n consult ginecologic, asta înseamnă că mergi gratuit.
Fie plătești 30-40 de lei spitalul de stat pe consult și 20-30 pe testul de secreție fie la particular unde e 50 de lei consultul și 30 de lei testul de secreție.
Și cu asta ai terminat tot happy

| KatherineSophia explică (pentru Azµre):

Iti multumesc mult, o sa fac un control luna viitoare. Noapte buna!

| Azµre a răspuns (pentru KatherineSophia):

Nu ai pentru ce dacă mai ai și alte nelămuriri îmi poți lăsa un mesaj pe privat. noapte bună eu m-am tirat.

| grab a răspuns:

Cand te masturbezi, isi da drumu in tine sau afara? laughing

| KatherineSophia explică (pentru grab):

Grab - vai ce glumet esti tu. PA

| SammiSchüler a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa faci un control. daca zici ca ai avut ciclu menstrual normal, nu vad care ar fi problema. foarte rar se intampla sa ai ciclu peste sarcina si pe langa asta, spui ca dupa accident ai luat pastila de a2a zi. eu una nu cred ca este vreo sansa sa fi insarcinata, dar pentru siguranta ta, fa un test de sarcina si du-te la ginecolog. take care ^^

| OanaMada a răspuns:

Daca ai luat pastila la timp nu are cum sa fi insarcinata, plus ca ai avut si ciclu.Probabil ai o dereglare hormonala, se mai intampla e ok nu iti fa griji si mai asteapta cateva zile.

| Anonim2903 a răspuns:

Daca ai luat pastila de a 2a zi nu ai nici o sansa sa ramai insarcinata. Dar in schimb aceasta pastiluta mica iti deregleaza ciclul menstrual si intarzie maxim 1 saptamana 1 saptamana si cateva zile. Nu fi ingrijorata! Pupicei! Ai grija de tine! :* :*