| alexa27 a întrebat:

BUNA am nevoie de ajutorul vostru pentru ca am o mare problema! Am intretinut un contact sexual si s-a rupt prezervatiuvul asta s-a intamplat dupa 5 zile dupa ce mi-a trecut menstruatia deci e probabi sa fi fost in perioada nefertila mentionez ca menstruatia ma tine 5 zile, am luat dupa aproximativ 10 ore pastila de a doua zi acum nu stiu daca exista vreo sansa sa fiu insarcinata iar testul de sarcina stiu ca se face cam dupa 7 zile de la intamplare incidentului iar eu am abia 3-4 zile Va rog sa imi spuneti cine a mai luat-o daca are efect si detalii de genu (cand ar trebui sa am urmatoarea menstruatie? eu am citit pe internet ca ar trebui cam la 4 zile dupa administrarea pastilei dar daca mie abia mi-a trecut cu 5 zile inainte de contact, cand ar trebui sa imi vina? va multumesc astept raspunsuri urgent!

6 răspunsuri:
| deea_5980 a răspuns:

Nu cred ar fi cazul sa te panichezi si mie mi s-a intamplat ceva de genu dar spre norocul meu nu eram insarcinata asteapta si tu alea 7 zile si fa-ti testul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic

| bebitzuluy a răspuns:

Dar nu te baza 100% pe teste.Nu sunt extrem de sigure. Dar eu cred ca nu esti insarcinata! Bafta!

| giulianaiulia a răspuns:

Pai nu esti insarcinata pentru ca el si-a dat drumul in tine dupa stop sau in timpul stopului stai fara grija nu esti insarcinata

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca erai la 5 zile de la terminarea menstruatiei erai in perioada fertila (undeva in jur de ziua 9-12 a ciclului menstrual). Ginecologul care ti-a prescris pilula de a doua zi ar fi trebuit sa-ti dea detalii exact despre momentul cand sa astepti urmatoarea menstruatie. Ti-a prescris pilula intr-un anumit mod, care scade cu 75% riscul de sarcina, deci, daca ai luat-o exact cum ti-a prescris-o medicul, ramane un risc de sarcina de sub 10%. Atentie la testul de sarcina, are siguranta de 1% la 7 zile de la contact. Ca sa te poti baza pe el trebuie sa-l faci la minim 21 de zile de la contact folosind prima urina de dimineata. Oricum, pana atunci (adica pana la testul de sarcina) mai ai cu certitudine programat inca un consult ginecologic si ai sa-l poti intreba pe medic tot ce te framanta. Din pacate, pana atunci va trebui sa stai cu incertitudinea.

| andrusa_3267 a răspuns:

Stai linistita, dupa spusele tale s-ar putea sa nu vina barza. Aceeasi problema i s-a intamplat si prietenei mele si nu a avut nimic, bine ca depinde si de organismu fiecaruia pentru ca ea probabil de la o mica dereglare hormonala a avut o mica scurgere, dar nimic mai mult. Cum spuneam depinde de organismu fiecaruia. BAFTA SI AI GRIJA