| Anonima22042020 a întrebat:

Am nevoie de niște păreri. big grin Ei bine. Așa cum am mai zis și intr-o întrebare anterioară, sunt împreuna cu iubitul meu de o luna. El are obiceiul de a nu mă căuta. Înainte sa fim împreuna eram doar buni prieteni și atunci mi-a zis ca el așa s-a obișnuit: sa nu caute, sa nu dea mesaje, sa nu sune. A zis ca cine îl vrea și vrea sa vorbească cu el îl va căuta. Că el nu se bagă în seamă aiurea pentru a nu deranja. Dacă ii dau mesaj fie îmi raspunde instant fie dacă are treaba imediat ce termina ce are de făcut. Rar, foarte rar, îmi da el singur mesaj. Nu știu cum anume ar trebui sa fac sa îl determin sa mă caute și el. Simt că par disperata ca eu sunt cea care mereu inițiază o conversație. El știe că îl iubesc și am avut momente in care păream un pic disperată să am o relație cu el. Acum m-am mai calmat și el a apreciat la mine faptul că am avut puterea de a nu lăsa sentimentele să mă facă să renunț la demnitatea mea. Nu vreau ca, încercând sa discut cu el, pentru ca in momentul de fata suntem la distanta, sa pic din nou in extrema in care am fost și sa par disperata sa vorbesc cu el. Ce sa fac? Sa nu ii dau mesaje câteva zile? Oare mă va căuta?

Răspuns Apreciat de Editori
| LinaMadaL a răspuns:

Nu vreau sa fiu rea dar chestia asta cu 'eu nu caut pe nimeni, cine vrea sa ma caute' e o abureala totala. Crede-ma in momentul in care iti place de cineva cu adevarat cauti atentia persoanei respective. Daca cineva te place o sa fie curios de ce faci cand sunteti impreuna, o sa te intrebe printr-un simplu mesaj, etc. Daca nu te cauta e pentru ca nu-ti simte lipsa si nu se gandeste la tine probabil sau ii este indiferent daca vorbiti sau nu. Cine invita pe cine atunci cand iesiti/ va vedeti? Daca tot tu initiezi si asta poate ar trebui sa analizezi un pic situatia la rece. O luna de zile nu e mult, eu am pierdut 4 ani cu cineva care nu voia sa se casatoreasca, dupa ce am decis ca mai bine renunt si fiecare ne vedem de viata, la 6 luni distanta am aflat ca e logodit. Deci de multe ori nu e ca asa e el ci ca nu e cu persoana potrivita happy

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ala e omul independent care nu cauta mila si afectiune de la femei. E genetica mea daca vrei futài ma cauti, daca vrei relatie de durata ma eviti - stie sa traiasca viata fara femeie nu e dependent de ele ceea ce e de apreciat. Barbatii adevarati traiesc singuri nu cu femei sau familie, cine are familie e privat de libertate ca un om in puscarie, lui ii place la cel care e familist dar din alta perspectiva duce o greutate in viata lui, asa ca stii ala cu care esti nu e prost ci strategic, atent sa nu fie prins in capcana.

| Mosotti a răspuns:

Si ce relevanta are cine da semn? Conteaza ca va iubiti, nu cont ca tu dai semn sau el da. Daca ii dai, omul raspunde, vezi? Nu e problema? Si eu sunt la fel, las pe ceilalti sa ma caute, ca nu cumva sa deranjez, mai ales ca eu am mult timp liber, nu se pune problema cine da semnul.
Nu poti sa-l faci ceva ce nu sta in firea lui, asa ca renunta la aceasta intentie, ca chiar s-ar putea sa il superi cu intentia asta, ca si el considera la fel, ca nu conteaza ca dai tu semnul dat fiind ca are el o senzatie ca deranjeaza si atat.

Si daca ai fi fost disperata sa ai o rel cu el e bine, inseamna ca-l placi si ca-l iubeste, e un semn foarte bun. El ti-a zis de ce nu te cauta, nu inseamna ca nu te iubeste si el, altfel nu mai raspundea, se despartea de mult, te evita.

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Bună. Eu fac același lucru ca și prietenul tău. Nu caut persoanele din cauza ca ma gândesc tot timpul ca as putea deranja. Din an în Paști de întâmplă să dau și eu prima mesaj chiar dacă dorul mă termină. Și în cazul meu se întâmplă ca persoanele sa rămână cu impresia ca sunt o indiferenta, o nepăsătoare dar nu este chiar asa. De aceea le-am spus persoanelor cu care imi face placere sa conversez, ca ma pot cauta oricând. Nu compensează dar măcar știu ca mă găsesc acolo când au nevoie de mine. Deci, eu cred ca prietenul tău la fel gândește, nu trebuie sa faci probe de genul. Dacă nu ar vrea sa vorbească ți-ar răspunde în câteva ore (eu una asa fac cu persoanele mai puțin importante) iar celor importante nu știu dacă durează 5 minute și deja este scris răspunsul! Sănătate și fericire! happy

| Hannah06 a răspuns:

Da, nu il mai cauta cateva zile si.asteapta sa scrie el.E imposibil atunci cand tii la cineva sa nu ii scrii. Sa se maturizeze si sa isi asume.Tu nu esti. oricine pentru el, daca nu esti o prioritate pentru el e un red flag.Nu te atasa de persoane care nu merita. Secretul unei relatii e ca amandoi partnerii sa faca pasi unul.catre altul, daca vezi ai facut mai mult de jumatate din drum spre el, e ceva in neregula.

| Anonima22042020 explică (pentru Hannah06):

Practic restul pașilor el i-a cam făcut. Adică el mi-a zis prima oară ca vrea sa fie cu mine și mereu el a fost cel care a căutat să se apropie de mine. Însă mi-as dori sa nu fiu singura care inițiază conversații. As vrea sa simt și din partea lui efortul asta. E adevărat ca după ce ii zic eu chiar și un cuvânt începem sa vorbim foarte mult și aduce și el in discuție diferite subiecte, dar totuși văd normal sa mă caute și el pe mine dacă vrea sa îmi vorbească.

| Hannah06 a răspuns (pentru Anonima22042020):

Pai normal, asta trebuie sa fie natural. Din moment ce vede interes din partea ta ce confirmare mai are nevoie? Vezi si tu, dar eu zic macar o zi, doua sa faci pe ocupata si sa aiba timp sa simta nevoia de a te cauta.

| cxxyy a răspuns:

Poti sa il convingi spunandu-i ca poate poti patii ceva grav si sa nu ii poti da msg si el ar trebui sa te caute altfel nu isi va putea da seama niciodata, ori e doar pe interes si nu te iubeste.