| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi sad La sfarsitul liceului (clasa a 9-a) m-am certata cu doua dintre cele mai bune prietena ale mele. Problema recunosc ca am fost eu! Am trecut prin multe... La inceputul liceului stateam cu ele si dupa m-am imprietenit cu altii "mai tari" din liceu, am inceput sa fumez betc si pe ele sa nu le mai bag in seama sad In semestrul 2 mi-a parut rau de toate astea si ele m-au iertat si am fost din nou bune prietene (in total suntem patru: eu, cele doua fete cu care m-am certat si inca o fata cu care am fost in clasa din a 5-a). Eu am fost mai dura si mai rea si imi pare rau! Le-am vorbit in sictir de multe ori,dar ele au trecut cu vederea si eu am continuat sa profit,desi atunci nu-mi dadeam seama de asta sad Ma uitam urat la ele,eram aroganta si uneori fitoasa sad Imi pare rau cum nu mai mi-a parut vreodata crying Prin iunie,inainte sa inceapa vacanta,i-am trimis mesaj uneia din ele prin care ii ziceam ca-mi pare rau etc si ea mi-a zis ca ii pare rau ca ne-am certat,.mi-a zis ce faze nu i-au placut la mine, a zis ca cearta a schimbat-o si ca ar fi mai bine sa ramanem amice, sa nu mai existe atata tensiune intre noi la liceu. Dar eu vreau sa le arat ca m-am schimbat de cand s-a terminat liceul sad Chiar m-am gandit in fiecare zi la ele si imi pare rau! Vreau s-o rog pe prietena pe care o cunosc din a 5-a sa le cheme intr-o zi in mall sa vorbim. Ce sa le zic? sad Cum sa le dovedesc ca m-am schimbat? Vreau sa fiu un om mai bun,sa nu mai fiu aroganta... Ele au fost bune cu mine, m-au aparat intodeauna, chiar daca nu le eram asa loiala!

Pls help! sad Vreau sa fim din nou bune prietene!

Funda!

1 răspuns:
| anonima1995 a răspuns:

O sa fie greu sa le recastigi increderea, dar trebuie neaparat sa vorbesti cu ele fata in fata. Spune-le cat de rau iti pare pentru ceea ce ai devenit si ca vrei sa te schimbi. Spune-le ca nu te poti schimba peste noapte, oricat de mult ai vrea, dar iti doresti sincer acest lucru si ai nevoie de ajutorul lor. Poate nu iti vor crede vorbele, dar nu ai cum sa le dovedesti asta in 2-3 zile. Trebuie sa ai rabdare pana ce ele vor crede in faptul ca vrei sa fii altfel. Asta le-o poti dovedi doar in timp, vorbindu-le frumos, fiindu-le alaturi cand au nevoie de tine. Cheama-le mai des la plimbari, la iesiri, invita-le la tine, faceti o petrecere in pijamale... Dar, fii atenta, nu vor avea incredere deplina in tine decat dupa inceperea scolii, ele atunci vor fi foarte atente sa vada daca iti petreci mai mult timp cu ele sau cu noii prieteni din liceu.
Cei care te schimba in rau nu iti sunt prieteni adevarati. Cei care te accepta asa cum esti, care iti sunt alaturi cand ai nevoie, care iti dau un sfat bun in loc sa te lase sa iei decizii gresite, aceia sunt prieteni adevarati. In liceu nu conteaza doar sa faci parte din cea mai populara gasca, conteaza sa ai pe cineva pe umarul cui sa plangi cand simti nevoia.
Sper ca te-am ajutat. Mult succes si te felicit ca iti recunosti vina si vrei sa iti indrepti greselile!