| Madutza_2570 a întrebat:

am nevoie de un raspuns din partea voastra.Am luat postinor acum 2 zile si nu am avut nici o reactie adversa(mentionez:e prima si ultima data cand iau pastila asta)era un caz de urgenta ca altfel nu luam in nici un caz...si nu am avut nici o sangerare.intrebarea mea este:exista sanse ca pastila sa nu isi fi facut efectul? va rog astept raspunsuri(la medic nu pot merge, nu sunt in tara). dau funda

Răspuns Câştigător
| missbee a răspuns:

Reacțiile adverse sunt posibile... nu-s obligatorii și nici universale. Dacă ai luat prima pastilă după maxim 72 de ore de la contactul sexual neprotejat iar a doua după 12 ore, conform prospectului, efectul scontat este posibil în proporție de 99%.
Absența efectelor adverse se poate datora faptului că este prima oară când iei. De obicei ele apar atunci când faci abuz, căci șocul hormonal este foarte puternic pentru organism.

Stai liniștită, șansele de sarcină sunt minime.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ginecologul iti recomanda pilulele in asa fel incat sa scada maxim riscul de sarcina. El a ales pe baza mai multor criterii Postinorul (si nu Escapelle) si intervalul de adiminstrare. Asa, riscul de sarcina este redus cu 75% fata de riscul zilei respective. LIpsa reactiilor adverse imediate nu inseamna ca nu si-a facut efectul, inseamna pur si simplu ca nu ai efecte adverse. Sper insa ca te-ai dus la ginecolog inainte de a-l lua, ca nu l-ai luat dupa ureche (asa nu se poate sti ce eficienta a avut).

| anca174 a răspuns:

Si eu am luat o data si nu am avut reacti adverse (greturi, varsaturi absolut nimic) dar dupa cateva zile (2-3) am sangerat un pichappy