| Emilia456 a întrebat:

Buna am nevoie de un sfat ceva
Eu luna lui iulie am avut în repetate rânduri contact sexual neprotejat
Pe 22 mi-a venit mesturatia regulata am un ciclu de durata 5 zile iar pe 29 mi-a curs ceva maroniu câteva picături poate fi o sarcina?
Am auzit de menstruatie peste sarcina
Fara comentarii răutăcioase

8 răspunsuri:
| Madaxo97 a răspuns:

Dacă ai avut contacte neprotejate, și partide repetate de mai multe ori pe zi, sunt șanse destul de mari să fi gravidă, chiar si dacă ti-a venit menstruatia luna asta, fii atenta luna viitoare dacă nu îți vine, înseamnă că ești însărcinată, sau e posibil ca luna asta să fi scăpat și să fi ratat ovulația, depinde și în ce zile ai făcut sex, dacă erai în perioada fertilă sau nu.

| Emilia456 explică (pentru Madaxo97):

Am făcut sex neprotejat înainte de ovulatie și după ovulatie

| Madaxo97 a răspuns (pentru Emilia456):

După ovulație, nu sunt șanse să rămâi gravidă. Înainte, posibil, depinde cu câte zile înainte, ovulația fiind ziua 14 din ciclul menstrual, dacă ai făcut sex în ziua 11 de exemplu, poate au supraviețuit spermatozoizii până ai intrat la ovulație, depinde și dacă a ejaculat înăuntru sau nu. Dacă nu a ejaculat, nu sunt șanse de sarcină.

| Emilia456 explică (pentru Madaxo97):

Inainte de ovulatie pe 5, 6, 7 ca pe 8 eram la ovulatie mare iar pe 9, 10 iar sex neprotejat

| Madaxo97 a răspuns (pentru Emilia456):

Cam ar fi șanse, de exemplu dacă pe 5, 6 sau 7 ai făcut sex cu ejaculare înăuntru, și sperma a supraviețuit până pe 8, tot rămâi gravidă. E indicat să nu faci sex neprotejat cu cel puțin 3, 4 poate și 7 zile înainte de ziua ovulației, (care nu poate fi calculată chiar cu exactitate mereu apropo), trebuie să oferi o atenție mai mare calendarului dacă nu vrei să rămâi gravidă, să eviți să faci sex neprotejat în toată perioada fertilă, nu doar în ziua ovulației și atât. Perioada fertilă este de 6-7 zile, nu doar acea zi de ovulație. Se ia în calcul și durata de viață a spermatozoizilor, care pot trai până la 3-5 chiar si 7 zile în interiorul corpului tău și astfel pot fecunda ovulul chiar dacă tu nu ai făcut sex în ziua ovulației, ci cu o săptămână înainte.
In mod normal, dacă ai ciclu regulat, poți face sex neprotejat fără griji în prima săptămână după menstruatie, a doua săptămână fiind perioada fertilă, apoi a treia săptămâna și până îți vine iar menstruatia poți face din nou sex fără griji.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Emilia456):

Oricum dacă ti-a venit ciclu, ai scăpat luna asta.

| Karinush a răspuns (pentru Emilia456):

Lasa macar o saptamana distanta de sex neprotejat inainte si dupa ovulatie. Sunt sanse de 100% sa ramai gravida inainte cu 4 zile inainte si cu 2 zile dupa ovulatie.

| SpadasinulNegru a răspuns:

Serara buna mademoiselle, eu zic sa iti iei un test de sarcina, dar cred ca esti gravida.