| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am nevoie de un sfat. După calendarul menstrual trebuia să îmi apără menstruația pe data de 4 martie, ultima fiind pe 29 ianuarie până pe 3 februarie. Pe data de 5 martie am avut primul meu contact sexual protejat (fiind virgină), nu am simțit prezervativul să se spargă, a dat drumul în mine și prezervativul era plin când l-a scos, era totul în regulă. Acum, 8 martie nu mi-a mai apărut menstruația și sânii s-au umflat, dar mi-au apărut și coșuri. Pot să fiu însărcinată? Prietenul meu îmi spune să stau fără grijă, că totul era întreg, dar nu pot fi liniștită, îmi apar diferite gânduri negative în cap și nu pot aștepta 2 săptămâni să fac un test. Ce mă sfătuiți? Ar putea aceste simptome să fie poate înainte de începerea ciclului menstrual sau totuși e vorba de o sarcină? Ar putea să apară simptomele sarcinii in doar 3-4 zile de la contactul sexual? Țin să menționez că niciodată nu am avut ciclul regulat.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai folosii aplicatii electronice cand ai ciclul de tip NEREGULAT, pentru ca-i imposibil sa stie ceea ce nici corpul tau nu stie, cand este urmatoarea ovulatie sau menstruatie.

Aplicatiile acelea pot fii folosite NUMAI de femeile care au ciclul perfect REGULAT, ceea ce nu-i cazul la tine.
Protejati-va mai departe cu prezervativ si vei fii bine!

Un test corect de sarcina se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.
Orice test facut inainte de 21 de zile de la ultima partida de sex va fi incorect, eronat si inutil, fiindca hormonul hcg nu poate apare mai devreme la acest test.

In cazul tau 5 martie +21 zile = 26 martie.
Asadar testul de sarcina il poti face DUPA 26 martie, numai daca nu-ti vine menstruatia intre timp.

2 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Este imposibil sa ai simptome de sarcina in primele zile. De asemenea daca prezervativul era ok, 0 risc de sarcina. Nu te mai stresa.

| gogugogugogu a răspuns:

Te stresezi prea mult, nu esti insarcinata.