| anonim957457 a întrebat:

am o intrebare, am 17 ani si doresc sa ma casatoresc cu iubitul meu de 21 de ani, pot din punct de vedere legal nu? si daca da ce acte imi trebuiesc? am inteles ceva de acord al parintilor, dar daca parintii mei nu imi permit, eu ce as putea face? si cum pot sa ma mut la el, fara sa ii fac probleme din punct de vedere legal?[ pentru ca parintii nu ma lasa si nu sunt de acord] orice raspuns e binevenit. multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,ai nevoie de acordul parintilor.Atentie,ginditi-va bine ce decideti, daca parintii tai depun plingere impotriva lui, va avea mari probleme; mai bine discutati si cadeti de comun acord.Mult noroc.

10 răspunsuri:
| whoocares a răspuns:

Din punct de vedere legitim. o fata se poate casatori, in Romania, incepand cu varsta de 16 ani. Daca esti minora, iar ai tai depun plangere impotriva lui, pentru corupere de minori, exista 2 variante: Ori va casatoriti, asta daca si ai tai sunt de acord, ori el intra la inchisoare, dar doar daca tu recunosti ca a fost corupere, si nu s-a intamplat nimic cu consimtamantul tau. Sper ca ai inteles ceva. laughing

| Rockart a răspuns:

Te legi la cap de la vârsta asta? Pff. O să-ţi pară rău...

| DeeaMarry a răspuns:

Daca esti hotarata sa faci acest pas, presupun ca va iubiti foarte mult si aveti incredere unul in celalalt. Mi se pare destul de complicat sa reusesti sa iti convingi parintii sa isi dea acordul, mai ales daca spui ca acestia nu doresc sa te lase sa te mariti. De ce nu mai asteptati un an? Nu e vorba de prea mult timp, e doar un an amarat, dupa care o sa te poti marita, chiar daca parintii nu sunt de acord. Nu prea are rost sa va faceti probleme cu legea. De fapt, nu o sa va casatoreasca nimeni fara acordul parintilor. Daca te muti la el fara ca parintii tai sa fie de acord ii poti crea probleme legale. Cum spuneam mai sus, daca ati hotarat sa faceti acest pas, sunt sigura ca va iubiti foarte mult, deci nu va fi greu sa mai asteptati putin. Oricum, nu spune nimeni ca in timpul asta nu va puteti vedea...nu va desparte nimeni happy.

| Emazio a răspuns:

Cred ca faci o mare prostie, dar mi se pare ca se poate daca esti de religie islamica

| NatureSelf a răspuns (pentru Emazio):

Sa ma f laughing bravo malaughing

| AndruţHere a răspuns:

Orice răspuns? EŞTI FRAIERĂ. În primul rând eşti prea tânără să-ţi strici viaţa.În al 2-lea rând faci ce vrei, este viaţa ta până la urmă. Din câte ştiu s-a dat o lege prin care tinerii se pot căsători după 16 anithinking

| MasterYoda a răspuns:

Tu, copila, ai innebunit!

| ella21031 a răspuns:

Bai fetita nu ai ce face...mai copilareste si tu pana la 25 de ani...te legi la cap de la varsta asta

| anonim957457 explică (pentru ella21031):

Asta e dorinta mea si nu ma intereseaza parerea altora, daca vreti sa raspundeti la intrebari bine daca nu nu mai lasati comentarii aiurea

| Anonym2013 a răspuns:

Proasta alegere! fundabig grin laughingrolling on the floor