| anaservic a întrebat:

Am o intrebare care ma framanta foarte mult. Imi puteti spune va rog care este diferenta intre Facultatea de moase si asistente si un curs de 3 ani la o scoala particulara (cu sau fara diploma de bac). Am tot cautat diferentele, insa nu pot gasi. De la ambele iesi asistent medical generalist cu aceleasi drepturi, doar ca facultatea te costa mai mult. Cum e posibil ca un om care se pregateste intens la chimie si biologie, sustine examen de admitere, samd sa fie la egal cu unul care nu a fost in stare sa ia bacul? Va multumesc si astept clarificari.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este egal. Diferenta de salarizare este destul de mare (pentru studii superioare versus studii medii), iar ca asistent fara facultate nu poti ocupa functii de tip asistent sef. se preconizeaza ca in 10-15 ani nu te vei mai putea angaja in sistemul de stat ca asistent fara colegiu.

4 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Nu vei avea aceiasi calificare, undeva pe diploma va scrie ce ai terminat. Se tine cont de acest aspect la salar(diferente foarte mari!) si functie (exista functii la care doar cei cu facultate au acces-cel putin asa e la farmacisti)

| Vi003 a răspuns:

Daca a aparut facultate de moase, inseamna ca exista si facultate de fierari-betonisti.

| 653g67g a răspuns:

Asa si ce legatura are asta cu categoria?