| Andreea9995 a întrebat:

am o întrebare care ma macină, menstruația mi s-a terminat in data de 20 Septembrie si in 21 am facut sex neprotejat, a ejaculat in mine, de atunci am grețuri, ma dor sâni, capul, am sângerat 2 zile dar nu era rosu, era un fel de maro, nu vomit, sunt obosita mereu, nu am chef de nimic si totuși testul imi arata ca e negativ, tin sa Menționez ca ma deranjează si unele alimente si am abea 2 saptamâni si 3 zile, se poate sa fiu însărcinată?

5 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Felicitari pentru sex. Doamne, tu nu stii nimic despre tine? Perioada in care esti fertila? Cum poti sa te numesti femeie si sa intretii relatii sexuale cand nici macar nu iti cunosti corpul. Nu ai nimic, decat inchipuiri. Pune mana si documenteaza-te.

| corbulalbrosu a răspuns:

Oare cand veti intelege ca nu are absolut nicio valoare "precizarea" ca sexul a avut loc in a "n"-a zi DUPA terminarea menstruatiei, fiindca se stie ca numarul zilelor de sangerare poate sa difere foarte mult se la 2-3 zile la 7-8 zile sau chiar mai multe. In consecinta pentru a se putea da un raspuns este necesar ca intotdeauna sa fie precizata ziua exacta numarata cu incepere din prima zi de menstruatie. De asemenea la fel de importanta este precizarea privind tipul CICLULUI MENSTRUAL adica daca este unul de tip REGULAT sau NEREGULAT si la fel de important de precizat este lungimea ciclului ca numar de zile. In cazul tau daca se presupune ca ciclurile tale anterioare au fost mereu mai lungi de 25 de zile si de asemenea ca menstruatia este una cu durata medie de 3-4 zile, atunci intr-o asemenea situatie PROBABILITATEA de a se fi putut forma o sarcina este teoretic considerata ca fiind aproape IMPOSIBILA. Sangerarea ulterioara de 2 zile s-a produs probabil pe fondul unei menstruatii inca incomplet terminate la data intretinerii sexului, iar simptomele descrise sunt pure inchipuiri provocate de teama, frica, groaza adica de paranoia care iti "macina" mintea ta, privind posibilitatea de a putea exista o sarcina ipotetica. Testul de sarcina nu se face asa oricand, in orice moment, "dupa ureche" sau atunci cand te "taie capul" fiindca rezultatul va fi GARANTAT mereu NEGATIV. Trebuie sa stii pe viitor ca daca in acest moment chiar si in situatia in care ar exista o sarcina, aceasta nu ar fi posibil sa fie determinata prin testul folosit fiindca in urina in acest moment NU a fost atinsa/NU exista asa numita CMD, adica concentratia minim detectabila de hormon de sarcina hCG. Pentru ca rezultatul oricarui test de sarcina sa fie corecta, valabila/valida, testul trebuie sa fie facuta DOAR dupa trecerea a minim 7 zile de intarziere a menstruatiei. Orice test efectuat inainte de aceasta data va fi mereu NEGATIV dar cel mai important aspect este acela ca va fi mereu unul INCORECT, GRESIT. Incearca sa te linistesti deoarece teoretic este IMPOSIBIL sa fii insarcinata fiindca sexul a fost intretinut cu circa o saptamana inainte de a incepe perioada fertila a actualului ciclu menstrual. Perioada fertila (probabila) in cazul tau s-a situat in actualul ciclu menstrual 27.09 - 3.10, in consecinta ai fi putut ramane insarcinata doar daca ai fi intretinut contacte sexuale neprotejate si cu ejacularea spermei in vagin in perioada mentionata. Multa sanatate!

| GdX a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Atata timp cat copii astia setati pe sex si atat, nu vor citi, nu se vor documenta, doar se vor f** ca iepurii nu vor invata nimic. Si nu vor tine minte nimic.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru GdX):

Din pacate aceasta este situatia in aceasta minunata tara, in care in scoala se invata religia o materie absolut inutila si este "interzisa" cu desavarsire de catre biserica introducerea orelor de educatie sexuala. Pana in momentul in care reprezentantii bisericii ortodoxe Romane nu vor intelege cat rau le produce aceasta lipsa de informare corecta a adolescentilor privind sexualitatea si nu vor inceta ca prin demersul lor desantat in parlament sa ceara in continuare interzicerea predarii in scoli a notiunilor despre sexualitate, vom ramane CAMPIONII Europei la numarul de avorturi sau si mai trist de mame la varsta de 12-13 ani, niste copile minore cu bebelusi nevinovati in brate din cauza unor taboo-uri imbecile ale unor semeni si mai imbecili.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a avut loc a doua zi dupa terminarea ciclului menstrual, nu poti fi gravida.